Anasayfa / 500-1000tl / AKG K551 İncelemesi
AKG K551 İncelemesi

AKG K551 İncelemesi

Avusturyalı ses sistemleri üreticisi AKG’dan portatif kullanıma yönelik bir kulaklık Akg k551. Yüksek ama makul fiyatı (500tlye bulunabilir), sağlam yapısı, rahat sürülmesi ve mikrofonu bunun kanıtı. Ama aşağıda okuyacağınız tüm özelliklerini düşünürseniz daha önce varolmayan “mobil odyofil” segmentine de yerleşme çabası gözden kaçmıyor.

akg k551

System: Dynamic
Design: Closed-back
Color: White/silver with blue cable or black/silver with silver cable
Frequency range: 12Hz – 28kHz
Sensitivity: 114dB SPL/V
Input impedance: 32 ohms
Maximum input power: 200mW
Net weight (without cable): 10.76 oz (305g)
Cable: 99.99% oxygen-free cable, 4′ (1.2m)
Main connection: 1/8″ (3.5mm) stereo mini-jack plug

Malzeme Kalitesi, Kutu İçeriği

50mm sürücüleri ve bolca metal kullanımıyla sağlam ama o kadar da portatif değil. Şaşırtan incelikteki değişmeyen kablosu ve mikrofonuyla da AKG’nin ödüllü k550’sinin eli ürkek bir tasarımcı elinden çıkmış bir devamı gibi 🙂

Kutu içeriğiyse basit. Aşırı basit. Sadece kulaklık çıkıyor kutusundan.

Ses

Oldukça havadar ve dengeli. Amfiye de pek cevap vermiyor.

Bas, bunun zayıf karnı. Tamam basta çok çekingen değil ama klasik yada pek dinamik olmayan kayıtlar – akustik eserler için iyi. Büyük ve yumuşak 50mm çapındaki pedleriyle, havadar atmosferiyle tam arkanıza yaslanıp kaydın tadını çıkarmalık. Ama ne kadar büyük olsa da kapalı yapıdaki kupalarıyla gerçekçilik zarar görüyor. (sonuçta bu portatif için tasarlanmış, kim nereye yaslanıyor?)

Mid, denge demiştim. Özellikle barındırdığı pasif ses azaltması (noise cancellation) ile enstrümanlara daha fazla hakim olabilirsiniz. Eğer klasik müzik yada chamber music denen akustiğin önemli olduğu müzikler dinliyorsanız açık bir kulaklık kadar olmasa da keyif verecektir.

Tiz, yine denge. Ama az olan bas ve ses kesmesi nedeniyle yer yer aşırı olabilir.

Sonuç

2013’te çıkan bu kulaklık bence ödüllü K550’nin sakar bir devamı. “Portatif ” olarak lanse ediliyor ama ne pedleri ufak, ne kendi içine katlanabiliyor ne kutusunun içinden taşıma çantası / kutusu çıkıyor nede kablosu değişebiliyor. Bu açıdan sizin bildiğiniz portatiflerden değil 🙂

Ama eğer buna ev tipi bir kulaklık olarak bakarsanız işte o zaman epey puan kazanıyor. Ve özellikle odyofil dinleyicilerein beğenebilecekleri bir kulaklık arası vermeleri sağlıyor.

Avusturyalı ses sistemleri üreticisi AKG'dan portatif kullanıma yönelik bir kulaklık Akg k551. Yüksek ama makul fiyatı (500tlye bulunabilir), sağlam yapısı, rahat sürülmesi ve mikrofonu bunun kanıtı. Ama aşağıda okuyacağınız tüm özelliklerini düşünürseniz daha önce varolmayan "mobil odyofil" segmentine de yerleşme çabası gözden kaçmıyor. System: Dynamic Design: Closed-back Color: White/silver with blue cable or black/silver with silver cable Frequency range: 12Hz – 28kHz Sensitivity: 114dB SPL/V Input impedance: 32 ohms Maximum input power: 200mW Net weight (without cable): 10.76 oz (305g) Cable: 99.99% oxygen-free cable, 4' (1.2m) Main connection: 1/8" (3.5mm) stereo mini-jack plug Malzeme Kalitesi, Kutu İçeriği 50mm sürücüleri ve bolca…

Review Overview

Malzeme Kalitesi
Ses Kalitesi
Sonuç

Summary : Kimlere Öneririm? Odyofillere veya pop-rock-metal-elektronik dinlemeyenlere

User Rating: 3.1 ( 1 votes)
85

Hakkında Mahirefe

Mahirefe, 200'e yakın Türkçe - 5 de İngilizce inceleme yazısıyla tam bir kulaklık tutkunudur. Aynı zamanda ülkemizin en yüksek trafikli sitelerinden olan Donanimhaber.com sitesinde Kulaklık bölümü yetkilisidir. Fiyat / performans kulaklıklar özel ilgisidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.