Anasayfa / Kulaklık Karşılaştırmaları / Akg Y50-Sony XB450-Skullcandy Aviator Toplu İnceleme

Akg Y50-Sony XB450-Skullcandy Aviator Toplu İnceleme

Merhaba arkadaşlarım. Bu yazıda 3 cihazı karşılaştıracağız. A’dan Z’ye her şeylerine deyinip sorularınızı yanıtlayacağız. Akg ve Skullcandy nin yeni serileri Sony’nin ise devam ettirdiği bir seri var elimizde. Bu yazıda yeri gelecek baslar yarışacak yeri gelecek konfor yarışacak. Baya çekişmeli olacak yani :). Her başlık altında karşılaştırma yaparak gideceğiz.

y50-red-box

Yapı kalitesi, Konfor:

Elimize ilk aldığımızda en dayanıklı Aviator hissettiriyor. Bu his kupaların sağa sola hareket etmeyişinden tabi ki. Dayanıklılık konusunda yine Y50 Aviator’u takip ediyor ve sonuncu XB450 oluyor.

Dayanıklılık; Aviator>Y50>XB450

Kablo konusunda ben Aviator’u sınıfta bıraktım. Aşırı derecede ince her an elde kalacak hissi veriyor. Y50 sol taraftan tek kablo Aviator’dan biraz daha kalın. XB450 çift taraflı karışmayan kalın dayanıklı bir kablo. Fakat çift taraflı olması biraz konforu engelliyor.

Kabloda kullanışlılık; Y50>XB450>Aviator

İzolasyona bakarsak; Aviator ile Y50 kısmen aynı diyebiliriz. XB450 ikisinin yanında çok basit bir kulaklık olarak kalıyor.

İzolasyon; Y50=Aviator>XB450

Cihazları sürme konusunda ise;

Gereken güç; Y50>XB450>Aviator

Bu kadar şey önemli tabi ama kulağı rahatsız ettikten sonra ne anlamı var değil mi? 🙂

Konfor; Y50=Aviator>XB450

SES:

 

Cihazlara her alanda bakarsak;

Y50 derin bassları sayesinde pop, rap, hip-hop tarzına daha uygun. Karakteri bass ağırlıklı olmasına rağmen sub bassları üvey evlat muamelesi görüyor. Fazla yumuşak ve uzuyor. Bu durum cihazı bateri çalamaz hale getiriyor ve trampet sesleri cross şeklinde geliyor. Bu bass karakteri Y50’yi koyu, kapalı ve perdeli çalmasına neden oluyor. Bassları önde seyreden Y50 de üst frekanslara çıktıkça çekiniklik artıyor. Midler biraz geride tizler daha geride kalıyor. Bu basslar altında tizler mahvoluyor tabi. Çözünürlük güzel olsa da ayrıntı çok çok az. Sahnesi ise önümüzde bulunan kısım önde ortada arkada çok rahat çalıyor. Baya derin fakat yanlara kadar çok iyi açılan sahne aynı derinliği orada gösteremiyor.

 • Derin bass
 • Derin sahne

36ddd5ce-3ab2-4ef9-a6da-80efbaf323cf._V320620260_

XB450 ise derin basslar Y50 kadar etkileyici olmasa da kendini belli ediyor. Y50’den biraz daha toplu ve uzama problemi yok. Ayrıca sub basslarına da sahip çıkan cihaz rock türüne de uyum sağlayabilir. Bu rock kulaklığı olduğu anlamına gelmez! Y50’den sıcak bir sunuma sahip. Ayrıca perde olayı da bulunmuyor. Ses direk önümüzde. Midler Y50 ye göre biraz daha önde. Tizlerde ayrıntı biraz daha fazla. Çözünürlük kısmen aynı.

 • Dengeli derin, sub bass sunumu
 • Orta boyutta sahne,  sıcak sunum

1705mdr450xb_1443171329

Aviator da durumlar biraz daha değişik. Derinlere pek inmeyi beceremeyen fakat sub basslarla sahneyi oynatan sıkı bassları var. Genelde bateriyi önde konumlandırıyor ve adeta sahneyi sallıyor. Cihazın iddialı olduğu kısım midler ve tizler. Ben tizlerine bayıldım diyebilirim. Midler sıcak ve perdesiz. Sahnenin küçük olmasıyla arka taraftaki midleri duymak biraz sıkıntı. Bateri ile öne gelen zillerde ayrıntı ve çözünürlük diğer rakiplerinden çok daha iyi. Tizlerde ki uzamalar çok yerinde ve arkadan gelen tiz notasının üstüne çıkmadan hemen sonlanıyor. Bu cihazın handikapı sahnesi ne yazık ki 🙁 .

 • Mükemmel mid-tiz uyumu
 • Dar sahne
 • Sıcak sunum

Side

Sonuç olarak bass karakteriyle Y50, dengeli sunumu ile XB450, sıcak sunumu ile Aviator farklı farklı kullanıcılara hitap ediyor. Yazımızın son anlarında uygun türlerinde üzerinden geçersek;

Y50= pop, rap,hip-hop

XB450= neredeyse hepsi, en iyi performans klasik ve pop

Aviator=rock, metal

uygun olduğunu söyleyebilirim. Elimden geldiği kadar ayrıntıya girmeye çalıştım.

 

Teşekkürler…

Hakkında CapoN

Furkan - Her sesin değil kaliteli sesin peşinde..

12 yorum

 1. elinize sağlık

 2. ordan gecen biri

  inceleme için teşekkürler. rock ve metal dinliyorum ve skullcandy aviator kullanıyorum. Gerçekten çok memnunum. Bu tarz başka önerebileceğiniz kafaüstü kulaklıklar var mı? Bir de kulakiçi kulaklık alacağım ne önerirsiniz?

  • Bütçeniz ne kadar ?

   • ordan gecen biri

    kafaüstü için bütçem max 200 tl. kulakiçi için max 100 tl düşünüyorum ama 200tl ye kadar seçenekleri de değerlendirmek isterim.

    • O fiyat aralığında bence en başarılı (dediğiniz türde) aviator ama illa ki başka seçenek isterseniz Sennheiser hd 203 bakabilirsiniz. Kulak içi olarak da ikinci el bakarsanız daha güzel ürünler karşınıza çıkabilir. Örenğin; Ostry kc06

     • ordan gecen biri

      2 kafaüstü kulaklığım var biri aviator diğeri de Sennheiser hd 203. Kulakiçi olarak sennheiser mx475 düz kulakiçi kullanıyorum. ostry kc06 yı çok merak ettim. öneriler için çok teşekkürler.

      Bir de önerim olacak. sitede müzik türüne özel başlıklar olsa keşke. Mesela Metal rock dinleyicileri için kulaklıklar diye. orda her fiyat skalasında kulaküstü ve kulakiçi kulaklar sıralansa kısaca açıkmalar yer alsa.

     • Böyle bir çalışma yapmaya çalıştık ve çok fazla karışıklık oldu. Ortaya çok fazla kombinasyon çıktı. Bu durumda işin içinden çıkamadık.

     • ordan gecen biri

      Ostry kc06 ve kc06a arasında fark nedir? hangisini metal ve rock türünü daha uygun?

     • İkisi de uygun olabilir fakat kullanıcının bas sevdasına kalmış bir durum. Sonunda “a” harfi olan model biraz daha baslı. Baslı metal severlere tavsiye edebilirim. Diğer model ise biraz daha basları geride ve mid-tiz ağırlıklı.

 3. 50 dolar altı yurt dışından alabileceğim sizin en beğendiğiniz kulakiçi nedir tamamen sizi dinleyeceğim en beğendiğim şu diyin hemen alacağım

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.