Anasayfa / 200-500tl / Audioquest Dragonfly Black İncelemesi

Audioquest Dragonfly Black İncelemesi

Audioquest markasının yakın zaman önce Dragonfly serisine eklediği Black (1.5) incelemesine başlıyoruz. Dragonfly 1.0, 1.2 ve 1.5 (Black) adındaki tüm dac / ampları 100 dolar bandındaki fiyatlarıyla usb dac / amplar arasında ses kalitesi anlamında yukarılarda yer buldu. Fiyatlarına göre performansları her zaman iyiydi. Şimdi sıra yeni serinin en alttaki modeli Black’i incelemede. Fotoğrafta görülen bunun abisi ve fiyatı da özellikleri de 2 katı olan Red‘in incelemesi ilerki günlerde gelecek.

Audioquest Dragonfly Black

Connectors Digital Input: 1 x USB Type-A; male
Analog Output: 1 x 1/8″ / 3.5 mm TRS stereo; female
DSP 32-bit ESS 9010
Bit Depth 24-bit playback
Sample Rates 44.1, 48, 88.2, 96 kHz
Audio Output 1.2 V
Volume Control Analog
Dimensions 0.5 x 0.7 x 2.4″ / 12.0 x 19.0 x 62.0 mm

 

Malzeme Kalitesi, Kutu İçeriği, Dizayn

Standart Dragonfly dizaynında. Ufacık bir usb dac / amp. Dışı yumuşak materyalle kaplanmış ve siyah. Üzerinde koyu altın sarısı Dragonfly yazıyor ve altın usb çıkışı var. Aynı zamanda o anda çalan ve onun üzerinden gelen müziğin bit ve kbps değerine göre üzerindeki dragonfly (yusufçuk) renk değiştiriyor. Isınma uzun dinlemelerden sonra bile fazla yapmıyor. Geçende incelediğim Encore mDsD adeta el yakacak seviyede ısınıyordu. Ayrıca uzun zamandır yaptıkları araştırmalar ve uygulamalar sayesinde iphone’un güç sınırı problemini aşmışlar. O yüzden iphone telefonda güçle alakalı sorun çıkmıyor.
Kutusundan 4 ayrı promosyon amaçlı hizmet indirimi broşürü ve kendisiyle taşıma kesesi dışında bir şey çıkmıyor.

Audioquest Dragonfly Black 1.5

Ses

Sese 1.2v ölçüsünde katkı yapıyor. Türkçesi; sesi aşırı yükseltmiyor ama dac çipi 32-bit ESS 9010 ile duyduğunuz seste diğer tüm alanlarda iyileştirme yapıyor. Ve normalde sesi iyi kabul edilen Macbook Air’de dahi “aha bak böyleyken böyle oldu” denebilecek olumlu yönde farklar yaratıyor.
Telefondaysa neredeyse bilgisayar ölçüsünde yarar sağlıyor ve sesi canlı, tizleri keskin ve basları dolgun hale getiriyor.
Sesi Encore mDsD veya HRT Microstreamer gibi öne almıyor, Meridian Explorer ekolünden gelmiş gibi “laid back” (geri yaslanmış) olarak sunuyor. Bunun da Türkçesi, dinlemenin saatler boyunca yormaması ve jazz gibi klasik gibi organik enstrümanlı türlere daha fazla hakimiyet. Enstrümanların daha netleşmesi, vokalin belirginleşmesi, enstrümanlar arasındaki ayrım vb. Ancak elektronikte de müziğin artan detaylarıyla hiç yabana atılır gibi değil ve laid backliği bu türde sırıtmıyor

Son Söz

Sesi sahneyi geriye konumlandırarak ve sahnenin tüm kademelerindeki detayı arttırarak standart kulaklık çıkışından duyduğunuza göre duyulabilir ölçüde sofistike hale getiriyor. Bence sadece bu bile fiyatına değerdi.
Telefondaysa normalde sadece ses karakterinin bir kısmını duyabileceğiniz he400s’nin neredeyse (%75 kadarıyla neredeyse) Macbook Air gibi ses vermesini, baslarının dolmasını ve kulaklığın tüm açıklık ferahlığıyla müzik vermesini sağlıyor.

Uzun lafın kısası, bence bilgisayar yada telefondan müzik dinleyen herkesin sahip olması gereken bir ufaklık olmuş Audioquest Dragonfly Black 🙂

Audioquest markasının yakın zaman önce Dragonfly serisine eklediği Black (1.5) incelemesine başlıyoruz. Dragonfly 1.0, 1.2 ve 1.5 (Black) adındaki tüm dac / ampları 100 dolar bandındaki fiyatlarıyla usb dac / amplar arasında ses kalitesi anlamında yukarılarda yer buldu. Fiyatlarına göre performansları her zaman iyiydi. Şimdi sıra yeni serinin en alttaki modeli Black'i incelemede. Fotoğrafta görülen bunun abisi ve fiyatı da özellikleri de 2 katı olan Red'in incelemesi ilerki günlerde gelecek. Connectors Digital Input: 1 x USB Type-A; male Analog Output: 1 x 1/8" / 3.5 mm TRS stereo; female DSP 32-bit ESS 9010 Bit Depth 24-bit playback Sample Rates 44.1, 48, 88.2, 96…

Review Overview

Ses Kalitesi
Malzeme Kalitesi
Fiyat / Performans

Summary : Kime Öneririm? Bilgisayar veya Telefondan Müzik Dinleyen Herkese

User Rating: 4.85 ( 1 votes)
83

Hakkında Mahirefe

Mahirefe, 200'e yakın Türkçe - 5 de İngilizce inceleme yazısıyla tam bir kulaklık tutkunudur. Aynı zamanda ülkemizin en yüksek trafikli sitelerinden olan Donanimhaber.com sitesinde Kulaklık bölümü yetkilisidir. Fiyat / performans kulaklıklar özel ilgisidir.

3 yorum

  1. Malesef. Çalınan parça 32 bit olursa 24 muamelesi yapıyor.

  2. merhaba, benim dinlemelerde müziğin bit ve kbps değerine göre üzerindeki dragonfly (yusufçuk) renk değiştirmiyor bunun nedeni ne olabilir. ımac de kullanıyorum

    • Bu bana servise gitmesini gerektiren bir durum gibi geldi. Birden çok müzikçalar programla denediniz mi?

      Vox – itunes – Audirvana – Decibel vb

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.