Anasayfa / Behringer / Behringer HPM1000 İncelemesi

Behringer HPM1000 İncelemesi

Profesyonel ürünleriyle tanınan Behringer markasının her şeyi iyi yaptığı söylenen kulaklığı Behringer HPM1000 incelememizde. Bakalım performansı fiyatı ölçüsünde mi, yoksa ötesinde mi?

Frequency Range 20 Hz – 20 kHz Impedance 32 Ohms Sensitivity 105 dB @ 1 kHz Maximum Input Power 100 mW Connectors 1/4″ Stereo Phone Plug Cable Length 6.6′ (2.0 m) Weight 13.6 oz (385.5 g)

Kutu İçeriği ve Malzeme Kalitesi

– Kutusu ferah, kulaklık 2 ayrı plastik kalıp içinde geliyor, kutusunda kımıldaması imkansız. Kutudan kulaklık dışında gerekli evraklar ve 6.3mm dönüştürücü geliyor.
– Kulaklığın malzeme kalitesi “eh işte” dedirtecek ölçüde. Çoğunlukla sert plastik. Tacındaki suni deri ile kaplanmış sünger biraz komfor sağlasa da, pedler pek komforlu değil – biraz sert.

Ses

Önce amfisiz sonra amfili sesi hakkında yorum yapacağız. Zira hem kutusundaki halinde jakına vidalı olarak 6.3mm dönüştürücü geliyor; açık bir şekilde profesyonel ekipmanlara bağlamaya yönelik düşünülmüş hem de amfisiz haliyle doğal enstrümanlarla arası pek iyi değil. Bu yüzden son sözden önce “olması gereken”i de yapalım.

Amfisiz: Yani portatif kullanımdan bahsediyoruz. 2mt ve sağlam kabloyu dert etmezseniz, portatif kullanım için fiyatına göre fena değil. Ama süper de değil. Ses karakteri gibi flat ( düz) ama biraz cansız. Enstrüman ayrımı pek başarılı değil. Öndeki vokaller arkasında kalanlar da elektronik veya enstrümantal pek seçilemiyor.

Amfili: Yani masaüstündeki bir amfiye bağlayıp kullanım. Bu durumda ses canlanıyor ve enstrüman ayrımı önceki kullanıma göre daha güçleniyor. Tüm enstrümanlar vurgulanmaya başlıyor. Örneğin baslar elektronik türlere tam uygun hale geliyor. Veya vokaller de önceki hallerinden bir iki adım öne çıkıyorlar. Ama amfi de bu kulaklığın sizden uzakta konumlandırdığı sahneyi yakınlaştırmıyor.

Bas

Özellikle yüksek seslerde tatmin edici bir seviyeye ulaşıyor. Kayda göre az da olsa kulak titretiyor. Ancak bas fazla derin değil. Amfiyle diğer hepsinde olduğu gibi bas vuruşları da vurgu kazanıyor.

Mid

Her iki kullanım tipinde de midleri ve özellikle enstrüman yansıtması pek iyi değil. Özellikle trompet, saksafon gibi üflemeli enstrümanlarda özellikle amfisiz kullanımda affedilmeyecek ölçüde kötü. Ancak vokaller enstrümanlardan bir tık daha iyi. Yine ancak, netlik azlığından dolayı vokaller de sorun yaşıyor. Ama yiğidi öldür hakkını yeme, enstrümanlar arasında boğulma gözlenmedi.

Tiz

Kulaklık dengeli olmasına rağmen tizlerde bahsedilmeye değer birşey yok. Ancak amfiyle kalan herşeyde olduğu gibi biraz canlanıp öncekine göre tizleri de artıyor. Hiçbir zaman yorucu – kulak tırmalayıcı hale gelmiyor.

Son Söz

Fiyatı 45tl için tam fiyatını yansıtan – hakeden bir kulaklık diyebiliriz.  Aşırı bir güç alma değeri olmasa da, amfiyle kullanım her halükarda iyi olacaktır.

Hakkında Mahirefe

Mahirefe, 200'e yakın Türkçe - 5 de İngilizce inceleme yazısıyla tam bir kulaklık tutkunudur. Aynı zamanda ülkemizin en yüksek trafikli sitelerinden olan Donanimhaber.com sitesinde Kulaklık bölümü yetkilisidir. Fiyat / performans kulaklıklar özel ilgisidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.