Anasayfa / DAC / Fiio X3II (X3K, 2. nesil X3) İncelemesi [ PART 1-İÇERİK, TASARIM]

Fiio X3II (X3K, 2. nesil X3) İncelemesi [ PART 1-İÇERİK, TASARIM]

Beklenen X3II incelememizin birinci bölümü sonunda gelmiş bulunmakta. Yazıya başlamadan önce cihazın modeline bir açıklık getirmek isterim. Cihazın modeli hakkında her yerde farklı isimler kullanılmaktadır ki bizim başlıkta da görüldüğü gibi. Cihazın üzerinde X3K da yazsa da yabancı forumlar bunu kabul etmeyip 2. nesil X3 olarak kabul ediyorlar. Kendi sitesi de (X3 2nd gen) şeklinde yazıp elimdeki cihazda (X3K) şeklinde yazmış. Bu konuya biraz değiindikten sonra birinci bölümde cihazın kutusunu, tasarımını ve kalitesini ele alacağız. X3K incelemesi toplamda X1 ile de karşılaştırılmak üzere 3 bölüm olacak.

Kutu, İçerik ve Tasarım:

Cihaz siyah sağlam bir kutu içerisinde geliyor.İçinden ayrıca siyah ince bir kutu daha çıkıyor ki aksesuarları içeriyor. İçinden; USB kablo, coax-mini kablo, 2 adet ekran koruyucu, 3 adet sticker, silikon kılıf ve kullanım kılavuzu çıkıyor.Standart bir içerik. Aslında firmalar ilgi çekmek için çeşitli seçenekler koyabilir. Benim ilk aklıma gelen SD kart okuyucu oluyor.

Fiio X3(2. nesil)

Tasarıma gelirsek ; metal bir yapı, ortada bir tuş ve dönen tekerlek etrafında 4 adet (saat yönünde geri tuşu, ileri ve ileri sarma, geri ve geri sarma, seçenekler) tuş bulunmakta. Sol yan tarafında açma-kapama düğmesi ve ses kontrolü bulunmakta. Sağ alt SD kart yuvası ve alt tarafta USB girişi bulunmakta. Üstte sol delik kulaklık girişi, sağ delik line-coax çıkışı gözümüze çarpıyor. Cihazın boyutlarını somutlaştıracak olursak elimde bulunan örnek X1 ile karşılaştıralım. X3, X1’den biraz daha kalın, aynı boyda olmak üzere birazcık da ağır. Elde X1 den daha oturaklı duruyor ve elden kayıp gidecek bir alet değil. Birinci nesil X3 den farkı baya çok.Kesinlikle daha ince, daha şık, elde tutması daha rahat, tuşlar çok daha iyi konumlandırılmış ve kafanız karışmıyor.

Yazılım konusunda da X1 ile çok yakın sadece tema farkı gördüm. Birinci X3 ile baya farklı ve kesinlikle hızlı.

Ayrıca dikkat çeken başka bir husus da X3′ ün arka tarafı plastik kontür geçilmiş ve jelatin çekilmiş. Firmanın böyle bir önlem alması çok iyi. Kılıfından çıkarında çizilecek mi korkusu olmuyor bu sayede. Enteresan bi durumda şurada var cihazın model yazısını vesairesini jelatinin üzerine yazmışlar. 🙂

Fiio X3K

 

Yapısı olsun kutusu olsun şimdilik hoşumuza giden Fiio X3II (2. nesil) bakalım ses konusunda bizi ne kadar şaşırtabilecek. Bekelemede kalın bizi takip edin… 😉

 

 

Bu mp3 çalar hakkında soru sormak veya tartışma başlatmak için yazıya tıklayın forumumuza buyrun

Hakkında CapoN

Furkan - Her sesin değil kaliteli sesin peşinde..

6 yorum

 1. Merhaba,

  Sansa clip+ ım bir kaza sonucu şuan kullanılamaz hale geldi…Şimdi yeni bir müzik çalar alacağım…Fiyatlara bakıyorum sansa clip + şuan 250 tl civarı…Rockbox ile fena iş çıkarmıyordu ama kullandığım bir cihaza tekrar 250 tl vermek yerine biraz daha üzerine koyup bir üst seviyeye çıksam diyorum bunun içinde aklımda fioo x3 ii mi alsam diyorum…üzerine 400 tl vermeye değecek bir yükselme yaşamış olurmuyum clip + tan sonra….Yoksa sansa clip + tan devam mı etmeliyim ne dersiniz ?…Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

  • Merhaba Ali Bey,

   Değişim elbette olacaktır fakat bu sizin isteğiniz yönde bir değişiklik mi olur orayı düşünmemiz gerekir. Dinlediğiniz tür ve kullanılan kulaklık işin içine girecektir hemen. Biraz daha isteklerinizi acabilirseniz belki x3 den de daha iyi bir cihaz önerebiliriz.

 2. Basların tok sert olmasından ziyade daha soft homojen yayılmasını istiyorum…Pop ve rock dinliyorum…Kulaklıkların şuan cks 77x ve cks99 ile xaomi piston 2 ve Creative EP 630… Ama consepti tamamlıcak yeni kulaklıklarada açığım…Birde xduuo x3 gözüme çarpanlardan ne dersiniz

  • x3ii istediğiniz bas kıvamını verecektir. Sahneyi biraz arkaya kurarak çalan bir alet. Elinizdeki kulaklıklar çoğunlukla bas ağırlıklı ve genel itibar ile yavaş hareket eden aletler. Yani ne kadar rock tarzına uyum sağlar soru işareti. Bu alet sizi tatmin edecektir yanına da bir kulaklık önerisi yapayım şöyle ucuzundan 🙂 Ostry Kc06.

 3. Merhaba xduuo x3 3-4 güne gelecek …xduuo x3 e uygun kulaklık öneriniz var mı ? …500 tl ye kadar bütçe var

  • Hayırlı olsun Ali Bey. Benim aklıma ilk Trinity Delta geldi. Kendisinin ve diğer modelin incelemesi yine sitemizde kulakiçi kategorisinde mevcuttur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.