Anasayfa / Cardas / Cardas A8 İncelemesi
Cardas A8 İncelemesi

Cardas A8 İncelemesi

Hifi ile tanıdığımız Cardas markasının kulaklıklara girişi niteliğindeki kulaklık Cardas A8 Ear Speaker incelememizde. Baştan aşağı hifi olan bu “ear speaker” en başta “altın oran” ile örülmüş ve üzerindeki Y ayrımı gören siyah bölümden ayrılabiliyor. Kulakiçi kulaklık için ilginç ama bu özellikle değişik müzikçalar ve amfilere bağlanılması hedeflenmiş. Cardas A8 incelemesi hakettiği ölçüde biraz uzun oldu, kusra bakmayın 🙂

Cardas A8 Earphone

Body: Golden Spiral Curved Billet Brass with Rubberized ABS Coating
Driver: Ultra-Linear Contour Field 10.85mm Dual-Magnet Motor
Cable: Golden Ratio scaled 30.5 AWG X 4 Copper Conductors
Impedance: 32 Ohms
Sensitivity: 110 dB
Isolation: -20 dB
Connector: 3.5mm (1/8”) Stereo TRS
Weight: 31.2 grams including cable
Length: 1.16 meters (46”) inches tip to end

Malzeme Kalitesi ve Kutu İçeriği

Altın oranla örülmüş 4 çekirdekli kalın (30.5 AWG) kablosu ve 10.8mm ebatlı tek sürücü barındıran kablonun rengindeki sürücüleriyle oldukça sağlam ve göz doldurucu. Buradan bir puan alır.

Kutu içeriğinden de şık taşıma çantası, değişik boyda double flange (çift katlı) ear tipler ve bir de Comply marka köpük uç çıkıyor. İstediğiniz ucu takabilirsiniz ama dikkat! Kutunun içinden çıkan uçlar kulaklığın çıkışı ile kulağınız arasına mesafe koymadığı için uzun vadede filtresi tıkanabilir. O yüzden daha uzun tipte uçlar kullanmanızı öneririm.

Ses

Pişmeden Önce

Dengeli bir ses ve ortalamanın bir tık üstü genişlikte sahne. Orkestral müziklerde katmanları çok derine inmedikçe seçtiriyor.

Blues gibi gerçek enstrümanları bolca kullanan türlerde trompet gibi yükseğe çıkan enstrümanlarda güçlü – hacimli değil. Ama aynı anda iki trompet üflendiğini seçtiriyor.

John Frusciante gibi vokal ağırlıklı ve deneysel çalışmalar yapan kişilerde arka plandakiler , örneğin davul, biraz silik geliyor. Ama öte yandan sağ arkaya konumlanmış piyano biraz puslu olsa da seçilebiliyor.

Jazzdaysa benim için hayal kırıklığı; vurmalı ve sesin bas tarafına kayabilen enstrümanlar aynı detaysızlıktan ve keskinlik yoksunluğundan muzdarip. Ve genellikle duyduğunuz müziğe sızıyorlar. Ama tellilerde sorun duymadım. Vokalde de. İnce nüanslar dahi seçilebiliyor.

Pişmeden önce yaptığım ilk dinlemelerde sıklıkla “puslu” bir ses duydum. Tizlerde de belli bir detay eksikliği. Baslarda (özellikle bas gitar ve davulda cross) da aynı detay eksikliği ve “bump bump” gibi gelebilmesi. Göreceğiz yaklaşık 100 saat piştikten sonra neye döneceğini.

Cardas A8 box
Piştikten Sonra

Nötrlük daha da bariz olmuş, kaydın özelliklerini daha rahat yansıtıyor. Ve bu da eski kayıtlarınızın kimisini bunla hiç dinlememeniz gerektiğini gösteriyor. Öyle ki bası teşkil eden frekansları mix esnasında abartılmış kayıtlar bunda dinlemesi sıkıcı hale gelebiliyor. Bu da sizi bu kulaklıkla hep iyi kayıtlar dinlemeye itebilir.

Örneğin 70’li yılların psychadelic rock türündeki Camel grubu çok daha lezzetli bir durumda. Tam anlamıyla bir ses tutkununun isteyebileceği gibi nötr ve net. Pişme sonrası artmış sahne ve doğrulukla da sahnede ne çalanın nerede olduğunu duymak çok rahat. Hatta aynı şarkıdaki (Dunkirk – Live at Royal Albert Hall) iki trompetin başlarken üfledikleri tek notanın dahi farklı olduğunu duymak mümkün! Bu da bir diğer artı puan.

Yine eskilerden Yes grubunda klasik Roundabout parçasında da olduğu gibi tüm tizler, efektler ve hafif sağda duran vokal ile soldaki gitar ve tam orda en arkadaki bateri seti seçilebiliyor. Ayrıca şarkının içindeki dinamik değişimler da artan netlikle duyulabilir hale geliyorlar.

Gelelim pişmeden önce beni hayal kırıklığına uğratmış jazz türüne. Şu anda özellikle basa kaymayan ve artan çözünürlükten faydalanan bir ses var. Hele bu türde kadın vokaller ile onların üst tize varabilen vokallerini başarıyla & yormadan yansıtabilmesiyle de bir puan daha kazandı. Yanısıra pişmeden önce kulağıma çarpan pus da yok.

Cardas A8

Sonuç

Cardas A8 incelemesinin sonuna gelmişken diyebilirim ki: Sesinin dengeli ve nötral olması ile yormayan ama detaylı tizleri birleşince bir tek sürücünün nelere kadir olduğunu ve herşeyi iyi oranda başarırken smooth (pürüzsüz, ipek gibi) olan bir ses görebilirsiniz. Dükkan HIFI’a da teşekkür ederim incelemeye gönderip kulaklıkların daha fazla yayılmasına yardımcı oldukları için.

Hifi ile tanıdığımız Cardas markasının kulaklıklara girişi niteliğindeki kulaklık Cardas A8 Ear Speaker incelememizde. Baştan aşağı hifi olan bu "ear speaker" en başta "altın oran" ile örülmüş ve üzerindeki Y ayrımı gören siyah bölümden ayrılabiliyor. Kulakiçi kulaklık için ilginç ama bu özellikle değişik müzikçalar ve amfilere bağlanılması hedeflenmiş. Cardas A8 incelemesi hakettiği ölçüde biraz uzun oldu, kusra bakmayın :) Body: Golden Spiral Curved Billet Brass with Rubberized ABS Coating Driver: Ultra-Linear Contour Field 10.85mm Dual-Magnet Motor Cable: Golden Ratio scaled 30.5 AWG X 4 Copper Conductors Impedance: 32 Ohms Sensitivity: 110 dB Isolation: -20 dB Connector: 3.5mm (1/8”) Stereo TRS Weight:…

Review Overview

Summary : Kimlere Öneririm? Odyofillere

User Rating: 3.2 ( 5 votes)
0

Hakkında Mahirefe

Mahirefe, 200'e yakın Türkçe - 5 de İngilizce inceleme yazısıyla tam bir kulaklık tutkunudur. Aynı zamanda ülkemizin en yüksek trafikli sitelerinden olan Donanimhaber.com sitesinde Kulaklık bölümü yetkilisidir. Fiyat / performans kulaklıklar özel ilgisidir.

Bir yorum

  1. Bu f/p kulaklıkların arasında metal müziğe en uygun hangisidir abi? Vokalin kulağa yakın olduğu?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.