Anasayfa / Fiio / ÇOKLU Hİ-Fİ MÜZİKÇALAR İNCELEMELERİ PART 1- FİİOLAR-

ÇOKLU Hİ-Fİ MÜZİKÇALAR İNCELEMELERİ PART 1- FİİOLAR-

Merhabalar, hi-fi düzeyinde yüksek ses kalitesine sahip olan çoklu müzikçalar incelemeleri için karşınızdayım. Bu bölümde fiioları inceleyip birbirleri ile karşılaştıracağız.

İnceleme bütün bölümler halinde bittiğinde aşağıdaki hi-fi müzikçalarları kapsıyor olacak :

Hifiman 801

Hifiman hm603s

Qla qa360

İbasso dx50

İbasso dx90

Hidizs Ap100

Astell&Kern AK100ii

Fiio x1

Fiio x3

Fiio x3ii

Fiio x5

Fiio x5ii

Xuelin 770c

Sony Zx1

Xdouu x2

xdouu x3

 

                                                                       MALZEME KALİTESİ

 

FİİOX1 : Alüminyumdan yapılma sağlam ve ince bir yapısı var. Ekran çözünürlüğü x3’den daha iyi. DSD hariç bütün önemli formatları çalabiliyor. Üstünde coax ve line out giriş\çıkışları yok. Sadece bir adet kulaklık girişi var. Şarj süresi iyi 12 saati buluyor. Ses çıkış gücü iphone 6’nın üstünde x3’ün altında. Dönen tekerlek hassasiyeti x5’in üstünde. Yine fiiolarda standart olan usb dac özelliği x1’de de var. X3’e göre çabuk çizilebilen bir yapısı var. Taşınabilirlik olarak diğer kardeşlerinden daha iyi bu konuda.

FİİO X3 : Fiio’nun ürettiği ilk müzikçalar. Dönen tekerleğe sahip olmayan tek model de yine Fiio X3. Ekran hassasiyeti x1 kadar iyi ve yüksek değil. Üstünde line out\coax\kulaklık giriş\çıkışları mevcut. Fiio x1, x3ii ve x5ii’ye kıyasla çizilme konusunda daya dayanaklı. X1’den daha kalın bir yapısı var. Siyah alüminyum malzeme ile gayet şık duruyor. Şarjı ortalama 9-10 saati buluyor.

FİİO X3İİ : X1’den az daha büyük ve taşınabilirlik konusunda gayet iyi iş çıkartıyor fiio x3ii. Alüminyumdan imal edilen kasa sağlam ama çizilmelere karşı daha duyarlı. Dikkatli olmak ve silikon kılıfında kullanmak lazım. Tekerlek hassasiyeti x5’den daha iyi. Şarjı 10-11 sati buluyor. Yine üstünde line out\coax\kulaklık giriş\çıkışları mevcut.

FİİO X5 :Fiioların boy olarak en büyüğü ve de en ağırı diyebiliriz x5 için. Alüminyumdan imal edilen kasa hem diğer fiiolardan daha sağlam hem de çizilmelere karşı daha dayanıklı. Yine üstünde line out\coax\kulaklık giriş\çıkışları mevcut. Tekerleği gevşek olduğu için biraz bu konuda x1 x3ii ve x5ii’nin gerisinde. Şarjı ortalama 9-10 saati buluyor.

FİİO X5İİ : Fiio’nun çıkardığı şimdilik son cihaz x5ii. Alüminyumdan imal edilen kasa sağlam ama x5 ve x3’e göre çizilmelere karşı daha dayanıksız. Silikon kılıfında kullanmakta yarar var. Ekran çözünürlüğü ve tekerlek hassasiyeti x5’den daha iyi. Yine üstünde line out\coax\kulaklık giriş\çıkışları mevcut. Şarjı ortalama 11-12 saati buluyor.

                                                                                  DSC_0675-2                                                                      

                   SES KALİTESİ

FİİO X1 : Fiio x1, x5’den bir tık daha sıcak bir ses karakterine sahip olsa da x1’e sıcak ya da koyu bir müzikçalar diyemeyiz. Fiio x1 için nötrün sıcak tarafında çalıyor diyebiliriz. Fiio x3 gibi dinamik bir sesi yok. Flat\düz ama dinlendirici bir ses imzası var.

BASS: Bassları fiio x3’e göre daha dar bir alanda toplansa da derine de inebilen yumuşak ve dolgun bassları var x1’in. X3 gibi dinamik ve sert olmasa da fiyatına göre temiz ve enerjik bass imzasına sahip x1. Basslar kontrollü ve diğer frekansları fazla rahatsız etmeyen bir yapıda. Pop-elektronik-rap uyumu güzel.

MİD: Dinlendirici ve sıcak midleri var x1’in. Erkek vokallerde daha iyi. Yüksek ses seviyelerinde özellikle kadın vokallerde parlama mevcut. Enstrüman seslerini verme de başarılı olsa da enstrüman ayrımı sahnenin darlığından dolayı ortalama diyebiliriz. X3’e göre gövdeli bir sunuma fazla sahip değil x1. Basslardan dolayı zaman zaman midlerde netlik ve geriye düşme sorunları olabiliyor. Basslar kadar güçlü midlere sahip değil fiio x1. Midler basslardan ziyade tizlerle daha iyi anlaşıyor sanki. Bassların şiddetine göre şekillenen kararsız bir mid\özellikle vokal yapı ve dizilimi var fiio x1’in. Çözünürlük olarak yine x3’ün altında diyebiliriz.

TİZ: Basslardan sonra x1’in iyi olduğu alanlardan biri tizler. Tiz vurgusu ve tiz uzaması\uzanımı fiio x3’den daha iyi ve kontrollü. Tiz vurgusu ve şiddeti isteyen üst piyano notalarında davul-bateri ve ziller de x3’den başarılı ve dinlemesi daha keyifli. X3 gibi sibilansa\parlamaya koloy kolay yakalanmayan bir tiz sunumu var x1’in.

Fiio_X3_1

 

FİİO X3 : Fiio x3 koyu sıcak ve gövdeli bir ses rengine sahip. Ses sunumu V şekilli denebilir. Bassların ve tizlerin önde midlerin geride olduğu bir sunum. Midler sadece -2db geride.

BASS: x3’ün en iyi olduğu alan belki de dolgun,  hacimli ve gövdeli basslarıdır diyebiliriz. Bass derinliği ve şiddeti olarak roll-offa\erken bass kesilmesine uğramayan sağlam ve sıkı basslara sahip x3. Özellikle pop\elektronik gibi yapay enstrümanlara dayanan müziklerde bass sunumu gayet hacimli ve yeterli. Önde kurulu basslarını ve dar sahnesini bu tür müzikler için bir avantaja çeviriyor x3. Yine genel bass kalitesi ve doygunluğu olarak x1 ve x3ii’nin önünde.

MİD : Fiio x3 V şekilli karakterinden dolayı az geride yani -2db geride olan bir mid sunumuna sahip. Vokaller ve enstrümanlar çözünürlük ve detay olarak fiio x5’den geride olsalar da gövdeli ve sıcak sunumdan dolayı dinlemesi gayet keyifli. X3; bu, bazen dengeli bazen de dengesiz mid sunumundan dolayı diğer fiiolara göre kulaklık seçen bir müzikçalar. Bazı kulaklıklarda yumuşak ve net bir ses verirken bazı kulaklıklarda çamurlaşan ve kontrolsüz bir ses verebiliyor. Ensrüman seslerini bazen doğal bazen de renklendirerek verebiliyor fiio x3. Metal ve rock gibi türlerle fazla uyumu iyi değil diyebiliriz. Bassları ve midleri güçlü kulaklıklarla uyumu daha iyi x3’ün.

TİZ : Fiio x3 önde ve belirgin tizlere sahip olsa da bol bol sibilansa\parlamaya düşen tizlere sahip. Tizler miktar olarak bol olsalar da kalite olarak o kadar iyi değiller. Elektronik ve pop müzik için yeterli bir tiz sunumuna ve vurgusuna sahip x3. Ama metal ve rock gibi yüksek tiz gücü ve kalitesi isteyen türlerle uyumu pek iyi değil. Tiz kalitesi olarak x1 ve x5’den geride diyebiliriz.

 

FİİO X3İİ : Fiio x3ii diğer fiiolar gibi koyu\sıcak bir sunumdan ziyade daha açık ve ferah bir sunuma sahip. X3ii bütün frekansların dengede olduğu ve dengeli çalan bir müzikçalar olmuş diyebiliriz.

BASS : Fiio x3 gayet dolgun ve yeterli basslara sahip . Fiio x3’e göre bassları daha dar alanda toplansa da derine de inebilen bir yapıda olduğunu söyleyebiliriz. X3ii; x3 gibi çok yoğun ve uzayan basslara değil de daha kontrollü ve kısa ve çabuk dağılan basslara sahip. Fiio x3ii şimdiye kadar üretilen fiiolar içinde en temiz ve net basslara sahip bir müzikçalar olmuş. Bu özelliklerinden dolayı pop ve elektronik harici türlerle de diğer fiiolara göre daha uyumlu diyebiliriz.

MİD : Fiio x3ii’nin midleri\vokal ve enstrümanları geride. Ama geride de olsalar vokaller x3’den daha detaylı ve de kontrollü diyebiliriz. Yüksek ses dinlemelerinde diğer fiiolara göre gövdesiz kaldığı için sibilans\parlama durumları yaşanabiliyor. Özellikle kadın vokallerde bu durum daha çok gözlemlenmekte. x3ii’nin sahnesi geriye konumlansa da bu sahne yine dar ama konumlanmadan dolayı da daha derin diyebiliriz. Yani sahne genişlik olarak dar ama derinlik olarak iyi seviyede. Sahne geriye kurulmasına rağmen enstrüman ayrımı üst düzey olmasa da enstrümanları birbiri üstüne bindirerek değil de daha kontrollü çalması x3ii’nin avantajlarından. Toparlarsak genel mid sunumu ve kalitesi x3’den önde ama x5 ve x5ii’den geride diyebiliriz.

TİZ : Fiio x3ii belirgin ve biraz sert tizlere sahip. Tiz vurgusu isteyen enstrümanlarda tiz uzaması gayet iyi ve erken tiz kesilmesi durumları pek yaşanmıyor. Zaman zaman yüksek ses dinlemelerinde ve çok hızlı metal müzik parçalarında kontrolden çıkabilen ve kulak tırmalayan tizleri de var x3ii’nin. Tizler uzama ve vurgu olarak iyi ama basslar kadar da kontrollü değil diyebiliriz. Yine genel tiz sunumunda x3’den az önde ve x5 ile x5ii’den ise geride.

DSC_0676

 

FİİO X5 : Fiio x5 koyu\sıcak ve gövdeli bir ses karakterine sahip. Güçlü ve önde olan bassları ve midleri ile öne çıkan bir müzikçalar.

BASS : Fiio x5 önde, dolgun ve kaliteli basslara sahip. Bass derinliği ve şiddeti iyi seviyelerde.Bass kalite ve çözünürlüğü açısından x3 ve x3ii’den bu konuda daha önde. Bassları daha dar bir alandan veren x3ii’ye karşılık fiio x5 bassları çok daha geniş bir alandan daha sıkı ve kontrollü veriyor. Yine x5 bassları x3 ve x3ii’den daha gövdeli doygun ve üst seviyede diyebiliriz. Pop\elektronik\rap\hip-hop gibi bass gücü\şiddeti ve derinliği isteyen türlerle uyumu gayet başarılı. X5ii’ye ile fiio x5’in bass sunum ve kalitesi birbirine çok yakın. Sadece x5ii bass kontrolü noktasında x5’den çok az farkla önde diyebiliriz.

MİD : Fiio x5 ‘in midleri de bassları kadar güçlü ve kaliteli. Fiio x3 ve x3ii’ye göre daha güçlü detaylı ve çözünürlüğü yüksek vokal ve enstrümanlara\midlere sahip x5. Sıcak ve gövdeli sunumundan dolayı kolay kolay sibilansa\parlamaya düşmüyor x5’in midleri. Sahnesi çok fazla geniş olmamasına rağmen enstrümanları daha geniş bir alana konumlandırdığı\dizdiği için fiyatına göre enstrüman ayrımı iyi diyebiliriz. Fiio x3 ve x3ii’ye göre vokaller kulağa daha doğal ve ayrıntılı şekilde dolmakta. Fiio x5 ve x5ii vokal kalitesi olarak birbirine yakın olsalar da açık ve kontrollü ses karakteri ile öne çıkan x5ii entsrüman ayrımında x5’den bir adım önde sayılabilir.

TİZ : Fiio x5; x3 gibi belirgin ve bol olan tizlere sahip. Tiz kalitesi olarak x3’ün önünde. Sert olmayan daha ziyade sıcak ve kontrolü kolay kaybetmeyen bir tiz sunumuna sahip x5. Tizler vurgu ve uzama olarak x5ii hariç diğer fiioların önünde. Tizler miktar olarak fazla ve de geniş bir alana yayıldıkları için çok hızlı parçalarda kontrolü zaman zaman kaybedebiliyor x5. Fiio x5ii, sahip olduğu doğallık ve açık ses rengi nedeni ile genel tiz sunumunda x5’in önünde diyebiliriz.

 

FİİO X5İİ : Fiio x5’e göre fiio x5ii daha açık\ferah ve doğal bir ses rengine sahip diyebiliriz. Özellikle çok çeşitli müzik türlerine olan uyumu diğer fiiolardan daha iyi.

BASS :Fiio x5 için söylediklerimizi x5ii içinde söyleyebiliriz. Yine önde, kaliteli, dolgun ve derin basslara sahip x5ii. Genel bass kalitesi olarak x5 ile aynı klasmanda ve diğer fiioların önünde. Sadece sahip olduğu koyu tondan dolatı alt basslarda derine inme konusunda x5; fiio x5ii’nin çok az bir farkla önünde diyebiliriz.

MİD : Açık ses karakterinden kaynaklanan daha doğal midleri var x5ii’nin x5’e göre. Sahnesi x5’e göre az geriye kurulduğu için enstrüman ayrımı ve detayında x5’in bir adım önünde. Fiio x5 koyu\sıcak tonundan dolayı sibilansa\parlamaya fazla düşmese de parlamaya yatkın kadın vokallerde ve keman-flüt gibi enstrümanlarda zaman zaman x5ii sibilansa\parlamaya düşebiliyor. Yine midleri çok önde olan x5’e karşılık fiio x5ii’nin midleri az geride ama tam ortada diyebiliriz. Bu durum x5’e göre x5ii’ye daha ferah ve havadar bir atmosfer sağlıyor.

TİZ : Fiio x5 için söylediklerimizi x5ii için de söyleyebiliriz. Yine belirgin ve çok iyi uzayan bir tiz sunumuna sahip x5ii. Fiio x5’e göre fiio x5ii daha kontrollü ve dar bir noktadan tizleri veriyor. Bu da çok hızlı parçalarda keyifli bir sunum sağlıyor bizlere. Genel tiz kalitesi ve detay olarak x5’in az farkla önünde x5ii. Özellikle rock\metal uyumu x5 dahil diğer bütün fiioların önünde diyebiliriz.

 

 

 

 

Hakkında blackrock35

Ahmet Er. İzmir Karşıyaka'da yaşıyor. Mp3 çalar ve amfilere düşkünlüğü var. İlk kulaklığı Grado olup, hep yanındadır. Sıkı bir Metal ve Klasik Müzik hayranıdır. Analitik kulaklıklara karşı ayrı bir sevgisi var olup, basskafadan ziyade tizkafadır.

2 yorum

  1. Güzel ve ayrıntılı bir inceleme

  2. Teşekkürler @mesken Ali hocam.Evet üstünde bayağı uğraştım incelemenin.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.