Anasayfa / Fiio / FİİO EX1 KULAKLIK İNCELEMESİ/İLK FİİO KULAKLIĞI

FİİO EX1 KULAKLIK İNCELEMESİ/İLK FİİO KULAKLIĞI

 images (6)

Fiio’nun Dunu Firması ile işbirliğine giderek piyasaya sürdüğü ilk kulakiçi kulaklığı Fiio Ex1.

Dunu’nun daha önce çıkardığı Titan 1 modelinin üstünde hafif oynamalar yapılarak, Fiio için Ex1 etiketiyle çıkarılan bir model olmuş diyebiliriz. En büyük fark kabloda. Titan 1, daha kaliteli bir kabloya sahip ama Ex1’in; fiyatının da uygun olması açısından kablosu bir alt kalitede.

                                                               MALZEME KALİTESİ/KONFOR

Fiio Ex1, orta boy karton ve plastik bir kutu içinde geliyor. Kutudan; Ex1 kulaklık, yaka klipsi, su geçirmez siyah bir çanta, kitapçıklar ve çeşitli uçlar çıkıyor. Kutu içeriği bu fiyat için gayet yeterli olmuş. Uçların ve taşıma çantasının kalitesini beğendim.

images (9)

Kablosu plastik/kaygan bir yapıda, Titan 1’in örgü kablosuna göre kalite olarak geride biraz. Ama sağlam ve kolay kopmayacak bir izlenim bıraktı bende. Ex1; kasa olarak biraz büyük olduğu için kulak girişi küçük olanlarda belli bir Fit/Konfor sorunu yaşatabilir. Ama kulağa tam oturduktan sonra kulaktan düşme/çıkma durumları da pek olmuyor. Yalıtımı, açık yapısından dolayı vasat biraz. Yani westonelar, shurelar kadar iyi bir yalıtımı yok.   

  unnamed (1)

                                                                       SES KALİTESİ

Fiio Ex1, açık ve parlak çalan V karakterli bir kulakiçi kulaklık. Basslar ve tizler önde/ midlerse bir parça geride.

                                                                        BASS-MİD-TİZ 

Fiio Ex1, eğlenceli, dengeli ve parlak basslara sahip. Çalınan parçaya göre, altbasslara inebilse de, bu bölgede roll-off denilen erken bass kesilmeleri yaşandığı için, bass derinliği konusunda fazla bir şey vaadetmiyor. Ama genel bass sunumu ve hızı gayet yeterli. Keyifli ve diğer frekansları örtmeyen kontrollü bassları var Ex1’in.

Fiio Ex1, V ses karakterinden kaynaklı az geride olan mid/vokal ve enstrüman sunumuna sahip. Ex1’in midleri açık ve parlak bir yapıda. Yüksek ses dinlemelerinde zaman zaman sibilansa/parlamaya yakalanabiliyorlar. Vokal ve enstrümanlar geride olmasına rağmen detaylılar, fazla bir detay kaybı yok. Burada denge iyi kurulmuş bence. Sahnenin açık yapıdan dolayı geniş olması, vokal ve enstrüman ayrımını kolaylaştırırken, müziğe belli bir ferahlık ve havadarlık katmış.

Fiio Ex1, önde, parlak ve iyi uzayan kaliteli tizlere sahip. Bu çözünürlüğü iyi olan tizlerin bu fiyat seviyesi bir kulaklıkta bulunması bence bir avantaj. Tiz vurgusu ve şiddeti isteyen enstrümanlarda uzama ve belirginlik gayet iyi. Davul-bateri-zil ve piyano/flüt gibi enstrümanları dinlerken keyif aldığımı belirtmek isterim.

___________________

Sonuç olarak gerek uygun fiyatı gerek malzeme kalitesi ve gerekse Fiio’nun ilk f/p kulaklığı olmasıyla da adından hayli söz ettirecek bir kulakiçi kulaklık olmuş Ex1.

 

Hakkında blackrock35

Ahmet Er. İzmir Karşıyaka'da yaşıyor. Mp3 çalar ve amfilere düşkünlüğü var. İlk kulaklığı Grado olup, hep yanındadır. Sıkı bir Metal ve Klasik Müzik hayranıdır. Analitik kulaklıklara karşı ayrı bir sevgisi var olup, basskafadan ziyade tizkafadır.

4 yorum

  1. Merhabalar.Kulaklık alma aşamasındayım malum sitede fiio ex1 ve a1 beraber $70 fiyatı uygun geldi.Bu kulaklık şu an piyasada olan f/p kulaklıklarına göre (boserman cx98 kz zs3 gibi) fiyatını hakediyormu sizce? Genelde rock metal klasik (nadiren de olsa basslı parçalar da dinlerim) müzik dinliyorum.Şu an xduoo x2 ile birlikte kz ate s kullanıyorum. Sizce fiio yu almalımıyım yoksa 2 3 tane f/p alıp kullansam mı ? Teşekürler.

    • Merhaba. Bence ex1 o fiyata hiç yakışmıyor 10-15 dolara neler varken.
      Söylediğiniz türler epey zıt türler ve çözüm dengeli kulaklıklar olacaktır.

      Boarseman cx98 ve Hifiman re400 size iyi gidecektir.

  2. Tesekurler hocam cüzdanımı kurtardınız 🙂

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.