Anasayfa / 200-500tl / Fiio k5 Docking Station / Amfi İncelemesi

Fiio k5 Docking Station / Amfi İncelemesi

Değişik segmentlerde ürünleri olan Fiio markasının bu yılın başlarında çıkardığı amfi / dock istasyonu (docking station) Fiio k5’i inceliyoruz.

Amfimiz alıştığımız Fiio sağlamlığında ve fiyat / performans oranında. Ve eski ağır amfilerin yerine portatif müzik çalarlarla uyum önemli hale geldiği için Fiio da bu trendi yakalamış gibi görünüyor. X1, X3II,  X5II,  X7 ve E17K ile beraber çalışması üzerine 110 dolar fiyatı da eklenince daha da güzelleşiyor

fiio k5 double

Malzeme Kalitesi, Dizayn ve Kutu İçeriği

. Geçmişteki Fiiolardan alıştığımız gibi sağlam bir yapıda. Dizaynsa bir o kadar düz. Titanyum Grisi renginde aluminyum bir blok ve kumlanmış bir koyu gri renkte. 120mm x 130mm x 55mm ölçülerinde ve sadece 450gr ağırlığında. Sadece arka panel ve üzerinde dock girişi biraz farklı renkte. Kutu içeriği olaraksa basit

Güç adaptörü ve kablosu Usb kablo 6.3 mm > 3,5 mm çevirici. Kauçuk tamponlar.

Teknik Özellikleriyse şöyle:

Output Power 1: >1.7W(16Ω/THD+N<1%) Output Power 2: >1.5W(32Ω/THD+N<1%) Output Power 3: >150mW(300Ω/THD+N<1%) SNR: ≥110dB (A-weight) [AUX IN] FR: 20 Hz~20 kHz±0.2dB Output Impedance: <1 Ω(32Ω THD+N<1%) Crosstalk: >70 dB (1 kHz) THD=N: <0.002% (1 kHz 32Ω) Max Output Voltage: >20 Vp-p

Önünde soldan sağa olarak giriş seçicisi, gain seçicisi (0db, 6db, 12db), on off işine de yarayan ses tekerleği (knob) ve 6.3mm kulaklık çıkışı bağlantısı var. Ses tekerleğininse kapalıyken kırmızı açınca mavi parlaması takdir ettiğimiz detaylardan.
Cihazın arkasındaysa soldan sağa olarak: güç girişi, USB B tipi usb bağlantı girişi, 11 pinli “dock in” girişi, RCA Line In ve Line Out ve 3.5mm balanced girişler var. Bu girişlerle bunlara izin veren başka cihazlar bağlanıp daha iyi ses duyulabilse de incelememiz için bu cihazın en basit düzeyde ses performansını incelediğimiz için bu konuda daha fazla anlatamayız.

fiio k5 front

Ses

Sesi incelerken line out ile müzik çalarımızı onun amfisini iptal edip bağladık. Ve lambalı amfiler gibi sesi zamanla daha geniş – detaylı – kesin olsa da ilk dakikalarda hayal kırıklığına uğradık. Ardından sürülmesi en zor kulaklığımızı (ATH-02) takıp deneye başladık.

Herşeyden önce bilinmeli ki volume knobu saat 9 noktasına getirmedikçe ses bile duyulmuyor.  Ses ancak high gain ayarında ve knob saat 2-3 düzeyine gelince biraz yüksek oluyor. Ancak sese renk katmaması ile herşeye rağmen beğendik diyebiliriz.

Ayrıca üzerine taktığınız Fiio DAPını hem şarj etmesi hem de kaynak olarak alması da + özelliklerinden oldu.

İlk açtığımız andan 1-2 saat sonra duyduk ki bu içinde entegre amfi barındıran dock cihazı fiyatı için iyiymiş! Onun amfisinin verdiği transparanlık, genişlik ve güç rahatça fark edilebiliyor.

Son Söz

Bu fiyata entegre amfili bir Fiio ürünü görmek bizi sevindirdi. Kulaklığında daha fazla güç isteyen ve özellikle Fiio mp3 çalarlarından birine sahip olanlar bir şans verebilir.

Hakkında Mahirefe

Mahirefe, 200'e yakın Türkçe - 5 de İngilizce inceleme yazısıyla tam bir kulaklık tutkunudur. Aynı zamanda ülkemizin en yüksek trafikli sitelerinden olan Donanimhaber.com sitesinde Kulaklık bölümü yetkilisidir. Fiyat / performans kulaklıklar özel ilgisidir.

2 yorum

  1. Eline saglik Mahir hocam.Cok guzel bir inceleme olmus.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.