Anasayfa / DAP / Fiio M3 İncelemesi / YENİ SANSAKİLLER

Fiio M3 İncelemesi / YENİ SANSAKİLLER

Fiio m3, kırmızı beyaz bir kutu içinde geliyor.
Kutudan Fiio M3, Usb şarj cihazı, beyaz renk bir kulaklık, 2 adet ekran koruma jelatini, garanti ve kullanma kılavuzu ve Fiio m3’e bağlanan askı aparatı çıkıyor.

Fiio m3’ün altında usb şarj yeri, hafıza kartı girişi ile kulaklık girişi yer alıyor. Sol yan tarafta açma/kapama düğmesi; sağ yan tarafta ise kilit düğmesi yer alıyor.

Cihazı açtıktan sonra karşımıza müzik menüsü geliyor:

PicsArt_12-25-06.43.41


En sağdaki üst tuş: Menü ve geri tuşu
En sağdaki alt tuş: Şarkı geri alma tuşu/degiştirme tuşu
Ortadaki yukarı aşağı yön tuşları: Ses açma/kısma ve menüde gezinme tuşları
En soldaki üst tuş: Şarkı durdurma ve başlatma tuşu kısaca play/pause
En soldaki alt tuş: Şarkı ileri alma ve değiştirme tuşu.

Fiio m3, uzaktan dokunmatik tuşlara sahip gibi görünse de, aslında bu kırmızı tuşlar basmatik. 
Tuşlara dokununca, alttaki kırmızı ledler yanıyor. 

MALZEME KALİTESİ

Fiio M3, kare benzeri bir tasarıma sahip.
Tamamı plastikten inşa edildiği için epey hafif. Görünür yerlerinde 1gram bile metale rastlamadım.
M3’ün yanında verilen kulaklığı hiç denemedim. Yanında asma aparatı verilmesi hoş
olmuş. Kutu içeriği fiyatına göre gayet yeterli bence.

Fiio, M3 için en son 1.5 güncellemesini çıkardi. Bu güncelleme ile cihaz biraz daha hızlandı ve takılmalar epey azaldı. Flac oynatmada bir sorun yok şu an. Fiio M3; 24/96 flac, waw v.b. dosyaları rahatça oynatabiliyor. Pil süresi 22 saati buluyor, ki gayet iyi bir süre bu.

Fiio m3’ün 8gb hafızası var ve 64gba kadar hafıza kartlarını destekleyebiliyor.
M3’ün 60 volüme kadar sesi var, ve 8-100 ohm arası kulaklıkları rahat sürüyor. M3, 16ohm 50mw ses çıkış gücü veren bir yapıda.PicsArt_03-19-05.04.58

SES KALİTESİ 

Fiio M3, warm/sıcak ve gövdeli bir ses karakterine sahip bir müzikçalar.

Basslar sıcak yapıda ve gerektiği zaman kontrollü bir şekilde derinlere inip dinlenilen müzik türüne göre sert ya da yumuşak türden vurgular gerçekleştirebiliyorlar. Midbasslar ( davul/gitar/çello v.s) bazen fazla öne gelip enstrüman ayrımını zorlaştırabiliyorlar. Fiio M3, gerek bass gerekse de alt bass miktarı/vurgusu ve derinliği olarak çoğu kullanıcıyı tatmin edecek bir düzeye sahip.

M3, gövdeli ve sıcak bir mid sunumuna sahip. Vokaller kulağa net ve hafif buğulu olarak dolmakta. Enstrümanlarla vokallerin yükseldiği anlarda vokallerde perdeli ve biraz bozulma durumları yaşanabiliyor. Onun haricinde kulağa batan pek olumsuz durum yok. Enstrümanlar hafif perdeli ve grenli çalıyor da olsalar ayırtedilebilme noktasında pek sorunla karşılaşmıyor insan.

Fiio M3, geride ve yumuşak bir tiz sunumuna sahip. Örneğin metal müzikde davullar gövdeli ve basslıyken, alt zillerin uzama ve de şiddeti daha az. Üst ziller ayırtedilebilse de, alt ziller kulağa tane tane ve net bir uzama/şiddet ile gelmiyorlar. Fakat jazz ve elektronik tabanlı müziklerde tizlerin geriden ve yumuşak bir biçimde gelmesi pek de sorun olmuyor. Kısaca tiz bölgesi perdeli ve bastırılmış bir yapıda diyebiliriz.

__________

Sonuç olarak 69 dolara sundukları ve taşınabilir hafif boyutuyla öne çıkan Fiio M3, hem f/p dengesini tutturan iyi bir ürün hem de Sansa ile xduoo x2’ye karşı iyi bir alternatif olmuş diyebiliriz.

 

Hakkında blackrock35

Ahmet Er. İzmir Karşıyaka'da yaşıyor. Mp3 çalar ve amfilere düşkünlüğü var. İlk kulaklığı Grado olup, hep yanındadır. Sıkı bir Metal ve Klasik Müzik hayranıdır. Analitik kulaklıklara karşı ayrı bir sevgisi var olup, basskafadan ziyade tizkafadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.