Anasayfa / 200-500tl / Fiio Q1 DAC – Amfi İncelemesi

Fiio Q1 DAC – Amfi İncelemesi

Fiio markası yine yapmış 🙂 Ve eski E12 serisinin üzerine çıkmış. Ortaya da hem DAC hem de AMP olan Fiio Q1 çıkmış. Geçende incelediğim A1 ile beraber en yeni nesil Fiio Amfilerinden. http://www.kulaklik.web.tr/fiio-a1-mikro-amfi-incelemesi/

fiio Q1

Teknik Özellikler

– Weight 100 g
– Dimensions 97mm x 56mm x 13.1mm
– Audio Input Micro USB/3.5 mm Jack
– Headphone output 3.5 mm stereo jack
– Volume Control TOCOS Potentiometer
– Bass Boost Switch
– Recommended Headphne Impedance 16~150 Ω (Recommended)
– Power Input DC5V 1A recommended
– Battery Capacity 1400 mph, Battery Life >30 h
– Output Power >190 mW (32 Ω/THD+N<1%),>75 mW (150 Ω/THD+N<1%) Charge Time ≤ 4 h
– THD+N <0.005% (1 kHz), Output Impedance < 0.3 Ω
– Frequency Response 20 Hz~20 kHz
– SNR ≥107 dB
– Input Sensitivity 4.3 V (GAIN=L),1.5 V (GAIN=H) Max Input Level >4 Vrms
– Crosstalk ≥75dB(1 kHz) Channel Imbalance 0.2 dB
– Gain AUX IN:-7dB/4.5dB
– USB IN:-3.5dB/8dB
– Bass Adjustment Range 0/5dB
– MAX output voltage 7.2 Vp-p, MAX Output Current >75 mA

Malzeme Kalitesi, Kutu İçeriği, Dizayn

Metal, matara şeklinde kasa. Sağlam. Kutu içeriğiyse bol, Fiio klasiği 🙂 2 kaynakla bağlamak için kauçuk bant, 2 aralarında sürtünmeyi engellemek için buzlu cam gibi plastikten panel, 2.5cmlik bağlantı kablosu ve normal 1mt civarı bir micro usb kablosu. Dizayn ise yukarıda dediğim gibi matara (flask) şeklinde. Son zamanlar için Fiio klasiği. Kutusundaysa en önde plak üzerine yerleştirilmiş bir Q1 var. Cihazın müzikalitesi için zekice, güzel bir atıf.

Fiio Q1 Box Contents

Ses

Çoğunlukla nötr. Sesi canlı hale getirirken sesin köşeleri keskinleşiyor. Yani frekanslar daha yükseğe çıkıp yumuşaklıklarını biraz kaybediyor. Fakat gerçek etkisini görmek için gaini “High” seviyesine almak gerekiyor. Düşük gainde çok etki yapmıyor. Bass düğmesini açıncaysa beklentileri pek karşılamayıp hafif bir bas ekliyor. Normal ses düzeyinde metalikleşme yok. Ama yüksek sese yaklaştıkça başlıyor.

Dediğim gibi esas fark (biraz zor görülebilen) gain sürgüsünü açmakla oluyor.

Sesin yüksekliğiyse bambaşka konu. “Biraz yüksek” ses için zaten güçlü bir mp3 çalarla 3.5 / 4 seviyesinde oluyor. 6’dan sonrası kulaklarıma acı veriyor. 10’u hiç düşünmek bile istemiyorum 🙂

DAC olarak kullanımında, ve hatta OTG yada CCK ile telefona bağlama durumunda da olağanüstü bir ses geliyor. Sese katkısı cihazların kendi imkanlarının çok ötesinde. Bu arada laptopa bağladığınızda işini görmesinin yanında gerekli sürgüyü açarsanız şarj da oluyor. Bağlantı da şarj da aynı kabloyla olacağı için çok pratik oluyor.

Son Söz

Telefonu veya laptoplu güçsüz olanlara şiddetle tavsiye ederim. Bu amfinin esas gücü sese kattığı canlılık, sahne genişmesi ve güçle dolulukta. Üzerine de bu fiyatta yapmasında. Hele uygun bir eşleşmeyse uzun zaman boyunca kopamayacağınız bir parça olacaktır. Q1’i yolladığı için Hesaudio’dan Selçuk beye teşekkür ederim.

Fiio markası yine yapmış :) Ve eski E12 serisinin üzerine çıkmış. Ortaya da hem DAC hem de AMP olan Fiio Q1 çıkmış. Geçende incelediğim A1 ile beraber en yeni nesil Fiio Amfilerinden. http://www.kulaklik.web.tr/fiio-a1-mikro-amfi-incelemesi/ Teknik Özellikler – Weight 100 g– Dimensions 97mm x 56mm x 13.1mm– Audio Input Micro USB/3.5 mm Jack– Headphone output 3.5 mm stereo jack– Volume Control TOCOS Potentiometer– Bass Boost Switch– Recommended Headphne Impedance 16~150 Ω (Recommended)– Power Input DC5V 1A recommended– Battery Capacity 1400 mph, Battery Life >30 h– Output Power >190 mW (32 Ω/THD+N<1%),>75 mW (150 Ω/THD+N<1%) Charge Time ≤ 4 h– THD+N <0.005% (1 kHz), Output Impedance…

Review Overview

Ses Kalitesi
Malzeme Kalitesi
Fiyat / Performans

Summary : Kimlere Öneririm? Kaynağının gücü düşük olanlara

User Rating: 3.25 ( 2 votes)
83

Hakkında Mahirefe

Mahirefe, 200'e yakın Türkçe - 5 de İngilizce inceleme yazısıyla tam bir kulaklık tutkunudur. Aynı zamanda ülkemizin en yüksek trafikli sitelerinden olan Donanimhaber.com sitesinde Kulaklık bölümü yetkilisidir. Fiyat / performans kulaklıklar özel ilgisidir.

4 yorum

  1. Fiio x1 ve fiio x3k ile karşılaştırabilirmisiniz

  2. Fiio Q1 Mark II incelemeniz olacak mı?

  3. hocam fidelio x2 ile kullansam nasıl bir sonuç alırım eğer iyi değil diyorsanız önerebileceğiniz amp/dac var mıdır bütçem 400 tl’ye kadar 2. el fark etmez şimdiden teşekkür ediyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.