Anasayfa / DAP / Fiio X3II İncelemesi [Part 2- Donanım ve Ses]

Fiio X3II İncelemesi [Part 2- Donanım ve Ses]

Merhabalar. Uzun bir tatil molasının ardında partlara böldüğümüz x3II yazımızın devamını getiriyoruz. Elimden geldiği kadar cihazı dinleyip incelemeye çalıştım ayrıca kendi cihazım olan x1 ile de karşılaştırdım.

Öncelikle cihazın getirdiği teknik özelliklere bir göz gezdirelim.

1

 

 

 

2

 

Desteklediği formatlar ise ;

formatlar

Cihazda öncelikle en çok dikkatimi çeken özellikleri maddeler halinde sunarsak;

 • Temiz, midlerin allak bullak olmadığı doğal bir ses
 • Güzel kaliteli yapı
 • Düşük empedanslarda olduğu gibi yüksek değerlerde de amfisiyle üstün başarısı
 • DSD çalabilmesi
 •  Birinci x3’e ve x1’e göre daha derin ve geniş sahne

Biraz spoiler verdikten sonra kutusuna ve kutu içeriğine geçelim.

Kutu ve Kutu İçeriği:

Gayet sağlam siyah bir kutu içinde geliyor cihaz. Siyah kutunun görünüşü olsun elle tutulduğunda verdiği his olsun gayet tatmin edici ve premium hissi uyandıran cinsten. Kutu içeriğinde ise;

 • USB sarj ve data kablosu
 • Coax to mini kablo
 • 2 adet ekran jelatini
 • 3 adet farklı şekillerde yapıştırma
 • Garanti belgesi ve hızlı kullanım kılavuzu
 • Silikon kılıf

Fiio X3(2. nesil)

Yapı kalitesi:

Güzel fırçalanmış alüminyumdan oluşan sağlam bir yapıya sahip. X1′ e göre biraz kalın vücuda sahip. Ortadaki dönen düğme X1’e göre daha oturaklı ve hassas. Ön bölümün de ileri-geri, başlat-durdur, seçenekler, geri tuşları mevcut. Sol yanda ise açma-kapama, ses kontrol tuşları bulunmakta. Yine bu tuşlarda da herhangi bir sallanma veya yerinden çıkma hissi uyandıran bir durum söz konusu değil. Üst tarafta kulaklık girişi ve line out girişi mevcut. Altta mini usb girişi bulunuyor. Sağda micro sd kart yuvası göze çarpmakta.

SeS:

Bu konuda daha net anlaşılması açısından karşılaştırma yaparak anlatmaya çalışacağım. Bundan sonraki yazılarımdan somut olması açısından bu yolu tercih etmeyi düşünüyorum. Sizlerinden önerilerinize açığım tabiki…

X3ii çok fazla donanım üstünlüğüne sahip olarak aşikar bir şekilde x1’in önünde. X3ii’nin güçlü bir amfiye sahip olması, ayrı bir dac kullanması, DSD desteklemesi, farklı bir kanaldan line-out çıkışı sunması, düşük-yüksek gain ayarının bulunması, biraz daha iyi bir batarya bulunması x3’ü gözümüze sokuyor. X3ii biraz daha hafif ve temiz bir sese sahip. Bu temiz sesin yanında ayrıca dinamik bir de yapı sunmakta.

X1 ve X3ii bass konusunda birbirlerine çok benzemekte fakat x1 bir tık seviye olarak üstte. Bass vurgularının başlangıç ve bitişlerinde, çözünürlükte x3ii daha başarılı. Midlerde ise x3ii gaeniş ve derin sahne avantajıyla sesin lezzetini daha iyi hissettiriyor fakat kalite olarak x1 ile aralarında çok fark olduğu söylenemez. Tiz konusunda x3ii daha özgün ve doğal. Yine sahne avantajıyla yerlerinin kolay belirlenmesi, iç içe girme olaylarının olmaması x1’e farkı atıyor.

Sahne:

X1’in sahnesi x3ii’nin yanında iki boyutlu gibi kalıyor. Yani enstrümanları bir kağıt üzerinde düşünün ve seslerin arkaya öne çok hareket etmediğini bir hayal edin. X3ii’nin yanında ne kadar basit değil mi?  X3ii ise bu kulaklıkta derinlik az galiba dediğim sennheiser momentum da beni şaşırttı. X1’de bir odanın içinde çalan kulaklık bir anda kendini yollara attı diyebilirim. Genişlik olarak da sahneyi güzelce boyutlandırıyor.

 

Sonuç olarak;

Elimden geldiği kadar somutlaştırarak kısa öz cümleler kurarak yazıyı tamamlayıp size acaba almalı mıyım dedirtmeye çalıştım 🙂 .Benim bütçem olsa eminim X1’den geçiş yapardım. Sahnesi beni aldı götürdü çünkü. Ayrıca DSD nin de tadını buluşmalar dışında almış olduk bu da güzel tecrübe oldu. Cihaz herhangi bir kulaklığın karakteristik yapısına göre davranabildiği için tür konusunda yorumsuzum diyebilirim.

Fiio X3II’yi bizlere deneme imkanı sunan Sayın Selçuk Bey’e teşekkürlerimi sunarım…

 

Bu cihaz hakkında forumdaki ilk konuyu siz başlatın.

 

Teşekkürler..

Hakkında CapoN

Furkan - Her sesin değil kaliteli sesin peşinde..

4 yorum

 1. inceleme için teşekkürler hidizs ap100 ile karşılaştırırsan hangisini önerirsin?

  • Merhaba complete. Öncelikle biraz geç kaldım, cevap için özür diliyorum. Hidizs hakkında geniş bir araştırma yapıp teknik verileri değerlendirmem gerekti. Bu da baya bir vaktimi aldı doğrusu. Bu sorunuzun içine Fiio nun diğer ürünleri olan x1 ve x5ii yi de katacağım. Zaten kısa bir müddet sonra x5ii’nin ayrı bir incelemesi de gelecek. Sizin sorunuza ise;

   Hidizs genel olaak doğal çalan bir alet genel ifadeyle böyle. Fakat ben bu cihazı dinlemediği için çıkış güçlerinden faydalanarak bir değerlendirme yaptım. Mahir Abinin yardımıyla tabi ona da teşekkür ediyoruz :). Bu yazacağım değerler çıkış empedanslarıdır (output impedance). Fiiox3ii:<0.2(32 ohm), Hidizs Ap100:<0.15(32 ohm), Fiiox1:<2(32 ohm), Fiiox5ii:<0.2(32 ohm). Bu onuçları değerlendirecek olursak:

   x1 in değeri en yüksek görünüyor. Sahne de diğer cihazlara göre kağıt üstünde 2 boyutlu şekilde ve bass seviyesi diğerlerinden oldukça yüksek. Şu an dinlediğim x5ii ise -x3ii ile aynı- sahne daha geride kesinlikle vokaller de x1 e göre uzak bass seviyesi daha düşük daha arkadan ama çözünürlük olarak x1 i katlıyor. Tonlamalar olsun nota başlangıç ve sonları oldukça net x1 e göre. Yine zillerde gerekli yerdeki uzatmalar x1 e göre çok açık. Arka plandaki sesler daha rahat hissediliyor ve içinize kadar işliyor. Yani gerçekliği de baya bi etkiliyor.

   Bu yazılanlara göre Hidizs i değerlendirecek olursak:

   Ap100 ün çıkış gücü:0.15 (32 ohm) dedik. Cihaz açık ara x1 den üstün. Sizin sorunuza gelecek olursak eğer. x3ii ile arasında ap100 ün daha iyi olduğu görülüyor. Ap100 ün çıkış güçleri(output power) değerleri de x3ii den üstün. Ben ap100 den daha ferah bir sahne daha nötr bir ses bekliyorum açıkcası. Şimdi ise aklına şöyle bir soru gelecek x5ii ile aynı. EE bu ne demek şimdi?

   Onun cevabı da diğer verilerle değişiyor. x5ii nin çıkış güçleri ap100 den %13 daha güçlü. Bu değerleri oran kullanarak hesaplayabiliriz. O değerleri de vereyim sizlere.
   ap100: output değerleri

   output 1: 302 mw (16 ohm)
   2: 151 mw ( 32 ohm)
   3: 16.1 mw ( 300 ohm)

   x5ii output değerleri:

   output 1: 436 mw ( 16 ohm)
   2: 245 mw ( 32 ohm)
   3: 27 mw ( 300 ohm)

   Teşekkürler..

 2. Merhaba, uzunca süredir yazılarınızı okuyorum ve sonunda ben de bir Fiio X3ii almaya karar verdim :)) Yanında kulaklık olarak da Ostry KC06A’yı almayı düşünüyorum. Sizce bu ikili uygun mudur yoksa başka bir kulaklık mı almam daha doğru olur, teşekkürler.

  • Merhaba Ahmed Bey.

   Eğer bas sizin için önemliyse uygundur. Diğer bir kulaklık içinse biraz bekleyin deriz. Önce kc06A’n sesi kafanızda otursun.

   Saygılarımızla

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.