Anasayfa / DAP / Fiio X5II İncelemesi

Fiio X5II İncelemesi

Fiio ailesinin en üst seviye olarak nitelendirildiği x5II’ yi denedik. Genel olarak alet yakın çalmayan geniş sahne sunan sıcak bir havaya sahip. Yaptığım bu testi gain=low da yaptım. Cihazın teknik özelliklerinden başlayıp, formatlarına ve ses konusuna bir bakalım.

Cihazın teknik özellikleri;

spe 1

spe 2

Desteklenen formatlar ise;

formatlar

şeklinde.

Ailedeki en büyük yapıya sahip olan x5ii güzel traşlanmış metal gövdeye sahip. Kutu içeriği diğer fiio x serisi ile aynı. Cihaz üzerinde diğerlerinden farklı olarak çift sd kart girişi bulunmakta. Bu özellik benim hoşuma gitti ciddi anlamda işe yarıyor. Rakiplerinden de bir adım öne geçmiş oluyor. X3ii deki gibi cihazın kulaklık çıkışı ve dac çıkışları farklı. Yani bu farklılıklar cihazın sadece dışına değil donanım olarak da -sd kart olsun giriş sayıları olsun- değişik olması firmanın ürüne önem verdiğini müşterisinin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurduğunu gösteriyor. Cihaz elde tutulurken bir akıllı cihaz havası veriyor. Bu yüzden dışarı çıkarmayı herkes istemeyebilir. Ağırlık olarak ise diğer x serilerinden ağır. Kendisi 165 gram. Cihazı kullanırken o kadar büyük olmasına rağmen tek sıkıntı çektiğim şu noktası var. Ekran yanlardan dar kalmış. Kalan kısım metal bölümde de değil. Siyah çerceve! İşte bu çok enteresan.

Ürünün dış görünüşüne biraz baktıktan sonra elektronik kısmın da incelemelere eklenmesini isteyenler oldu. Şöyle bir resim eklersek yazımızı süsleyebilir.

x5ii audio chips 1

 

x5ii audio chips 2

 

İç donanım hakkında da bilgimizi verdikten sonra aletin bize ses konusunda neler sunduğuna bir bakalım. Bass bölümünden başlayacak olursak; ilk ve en çok dikkatimi çeken durum trampet sesleri oldu. Ciddi anlamda sesteki doğallık, geliş açısı, ses düzeyi olsun birebir karşımızda, durumunu resmen önümüze seriyor. Yine bass gitarın nota başlangıçları ve bitişleri sahne genişliği avantajını da kullanarak sanki sadece onu dinliyormuşcasına netlik sunuyor. Çok iyi anlaşılmasını sağlıyor. Genel anlamda bass seviyemiz düşük seyrediyor (gain=low). Arkada sakin sıcak bir sunum var basslarda. Sakin dedim bir x1 gibi hoppala zıppala veya bir otoban faresi desek doğru tanım olur herhalde onun gibi değil. Ağırbaşlı bir sunum var müziği yavaşlatmayan! Gain=high ayarına getirdiğimizde ise basslar biraz daha sertleşerek ses düzeyleri artıyor. Cihaz biraz daha techno dupstep tarzına uygun hale gelebiliyor. Ama kesinlikle alanı bu tarzlar değil.

Midlerdeki çözünürlük göz kamaştırıcı düzeyde dinleme keyfi sunuyor. Berrak, ne keskin ne çekinik dengeli düzeydeler. Ayrıntı konusunda aynı şekilde. Bu iki özelliği biraz daha ele alacak olursak;

Özellikle Nightwish şarkılarında  gitar ile klavyenin çok fazla iç içe girme olayı yüzünden x1 de bazı arkada kalan klavye sesleri duyulmuyormuş ta ki x5ii de dinleyene kadar. X5ii de dinleyince ekranı açıp “yanlış şarkı mı dinliyorum?” dedirtti bana. Midlerdeki gerçeklik sahnedeki müziği bir kaynaktan değilde direk sahne içinde birebir dinliyormuş havasında.

Bu kadar çözünürlük demişken x serileri arasında tizleri bu kadar net ve çeşitli çalan bu alet oldu. Sağ-sol ayrımı doğru ve çok yerinde tökezlemeden karar veriyor alet. Aynı zamanda bütün sahne de bu etkiyi hissedip bizi büyülüyor. Sahne de genelde orta kısımlara yerleşiyor. Uzama durumu ne çok ne de az. Uzayıp bir sonraki gelecek olan vurgunun hissini azaltacak etki yapmıyor.

IMG_0371

image_preview

Aşırı büyük bir bi sahneye sahip olmayan x5ii custom gibi tamamen kapalı bir kulaklıkta hiç bir darlık kasvet hissettirmedi. Her hangi bir kapalı mekanda çalmıyor alet. Sahne konusunda orta diyebiliriz. V şeklinde de değil yatay şeklinde, kayıtlara göre  de arkaya öne değişiyor.

Sonuç olarak bu kadar ağırbaşlı olmasıyla pek hoşuma gitmese de dinledikten sonra yeni cihazlar edinmem gerektiği gördüm. Sahne durumu ve sesteki çözünürlüğün muhteşem olması benden güzel puanlar almasına sebep oldu.

Bu cihazı inceleme imkanı sunan Sayın Selçuk Beye teşekkürlerimi sunarım.

 

Sorularınızı veya görüşlerinizi yorumlar kısmına yazabilir veya hemen alt taraftaki butona tıklayarak forumda paylaşabilirsiniz.

Bu cihaz hakkında forumdaki ilk konuyu siz başlatın

Hakkında CapoN

Furkan - Her sesin değil kaliteli sesin peşinde..

4 yorum

  1. Güzel inceleme.Elinize sağlık hocam.Evet ikisini de dinlemiş biri olarak diyebilirim ki x5e göre daha açık ve dengeli çalıyor X5ii.Sahne x5e göre Az biraz daha geriye Kurulu.Ama Sahnesi yine de bir dx90 kadar geniş sayılmaz.Ortalama sahne genişliği şu an için pop ve rock gibi iki uç müzik türü için yeterli diyebilirim.X5e göre basslar az biraz daha geriye kurulduğu için,en Temiz ve kaliteli Fiio basları X5iide diyebilirim.Açık çaldığı için zaman zaman üst midlerde/yükselen vokal/ensrüman seslerinde parlama yaşanabilmekte zaman zaman.

  2. Teşekkür ederim. Evet dediğiniz gibi daha çok pop rock türü için uygun bi alet. Ayrıca bendeki cihaz baya bi pişmişti ben bi parlamaya rastlamadım ama ?

  3. Doğrudur tabii hocam.Benim parlama dediğim metal ve alt türleri için geçerli.Pop ve elektronik müzik de herhangi bir parlamaya denk gelmedim.Fiyatına göre iyi işler yapan bir müzikçalar X5ii. Tekrar elinize sağlık.Keyifle okudum.

  4. hocem selamlar
    daha elime ulaşmamış x5 gen 2 m olacak yakında buna en uygun amp ve overear kulaklık ne önerirsiniz
    dinlediğim müzik türü vokal jazz.blues. hard rock

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.