Anasayfa / Grado / Grado Ps500e İncelemesi

Grado Ps500e İncelemesi

Öncelikle kulaklığı bize yollayan Mustafa Bey’e şükranlarımızı sunmak isteriz.
  Kulaklığımız alanın sağlam markalarından Grado’dan Professional serisinde en üstünden bir altındaki Ps500e.

E1YKtKG

Grado ps500e

Grado temelde 1953 yılında Amerikada kurulan ve hayatına pikap kartuşları (mutfak masası üstünde!) üretmekle başlayan bir aile şirketidir. Geçenlerde vefat eden sayın baba Grado’dan sonra oğulları sürdürmektedir. Ve asla büyük reklamlar vermemişlerdir. Marka sürekli olarak kulaktan kulağa yayılmayı tercih etmiştir. Kulaklıkları çoğunlukla el yapımı olup açık yapıdadır ve özellikle rock ile metal gibi hızlı, karışık müziklerde üstünleşmektedir.

Gelelim Ps500e’ye.

Malzeme Kalitesi, Kutu, Kablo vb
Malzeme olarak sağlam ama elde yapıldığı biraz belli 🙂 Lazer kesimlerin veya CNC işçiliğinin milimetrik dizaynları yok bunda. Kupaya gelince metal ve her zamanki Grado usulunce ayarlanabilir halde. Yine Grado klasiği olarak kulaküstü duruşa sahip, tacıysa iki ince ama sağlam duruşlu (sahte deri galiba zira pek de buram buram deri kokmuyor) deri derinin elle dikilmesinde imal edilmiş. Kabloysa yine Grado klasiği. Yani kalın ve sabit, çıkmıyor. Kutuya gelinceyse bizce hiç gelmeyelim. Düşük seviyelerdeki “pizza kutusu” kalitesindeki dikdörtgen kutu bu sefer kare şeklini almış ve “A Higher Level of Listening” ibaresiyle süslü daha şık bir pizza kutusu haline gelmiş.

200x200px-ZC-f375c828_PIC1

Grado ps500e Kutusu, Box

Sese Gelirsek
Herşeyden önce pek amfi aramıyor ve çok kolay sürülebiliyor! Bu sıfır dip sese, çok temiz bir sunuma, karanlık bir arka plana, dolma kalem kalınlığında kabloya ve yurtdışında amazon.com’da 650 dolar etikete sahip kafaüstü kulaklık çok kolay sürülebiliyor!! Onun dışında parlak bir sese, çok derine inmese de tatminkar derinliğe inebilen basa ve yüksek bir netliğe sahip. Özellikle tizleri enfes. Hızlı *. Sahne kupa açık olmasından dolayı geniş fakat kupa yapısından dolayı çok daha iyilerini gördük diyelim (over ear olup tüm kulağı kapatan Beyerdynamic T90)

Baslar demişken bize yeterli seviyede (ama bir basshead’e kesinlikle yetmeyecek) basa sahip ve vuruşlar dağılmıyor, sıkı. Hızla vurup geçiyor. Özellikle trance veya dubstep dinlerken dahi oldukça detaylı olsa da bas vuruşları sert, tizler de. Anlıyoruz ki bu kulaklık elektronik severlere göre yapılmamış. Ha ama jazz ve-veya eski kayıtlar dinleyeceksiniz, gerek sahip olduğu basıyla orgazmik bir tecrübe yaşatabilir gerekse de dolu ve geniş-çe sahnesiyle gerçeğine yakın bir performansı size sunabilir.
Midlerse tizler gibi olağanüstü! Enstrüman ayrımı olsun netlik olsun tüm fiziksel görünüşüne rağmen oldukça iyi. Vokallarse tek tek seçilebilir.  Midbass denebilecek bas gitarın jazz müzikte tek tek notalarını seçmek mümkün. Tizlerse dediğimiz gibi çok iyi. Epey detaylı. Örneğin size göre uzakta kalan baterideki zilin sesi nakaratta giren kontrbastan net olarak ayırtedilebiliyor! Sonra başlayan neşeli bir solo yan flüt yerini davul ve elektro gitara bırakırken ve narinin yerini haşin almışken kulağınızdaki kalan fark benzersiz.
Özet
Eğer agresif, önde, yüksek netlikte bir ses arıyorsanız ve etraftakilerin duymasını umursamıyorsanız ve tabii ki bu rakamlara (650 dolar) çıkabiliyorsanız çok iyi bir prestij ürünü. Özellikle doğal müzik dinleyenlere ve kulaklıklarını yükseltirken merdivende Stax sapağına sapmamışlara tavsiye ederiz. Tek önerimiz olabilir: Özellikle bu seviyede kulaklıklara fotodaki gibi bir taşıma çantası ilave edin lütfen. Grado için Çanta   * Kulaklıklardaki HIZ olgusu hem vuruşların dağılıp dağılmadığından anlaşılır, hem de hele “yavaş” bir kulaklıktan geliyorsanız dinlediğiniz aynı müziğin “hızlı gibi” gelmesinden anlaşılır.

Bu kulaklık hakkında soru sormak veya tartışma başlatmak için yazıya tıklayın forumumuza buyrun

Hakkında Mahirefe

Mahirefe, 200'e yakın Türkçe - 5 de İngilizce inceleme yazısıyla tam bir kulaklık tutkunudur. Aynı zamanda ülkemizin en yüksek trafikli sitelerinden olan Donanimhaber.com sitesinde Kulaklık bölümü yetkilisidir. Fiyat / performans kulaklıklar özel ilgisidir.

4 yorum

 1. Mustafa Yavaş

  Mahir Hocam ,
  Bu çok derinine detaylı , kulaklığın mukayeseli müzik türlerindeki performansını da içerecek şekildeki öğretici incelemeniz için kucak dolusu teşekkürler , kulağınıza tecrübenize ve emeğinize sağlık 🙂

 2. Selam olsun Mair abi,Techno-Fi forumda seni göremiyince üzüldüm.Fiio x1’i senin tavsiyenle almıştım,Audio Technica m50 ile kullanıyordum whatsapptan da konuşmuştuk iki kez.VirtuForuna olması lazım bi abimizle konuştum,tavsiyeler aldım ama içime sinmedi sana da yazayım dedim.

  Müzik hocama saticam m50’yi nedenleri ise çok kaba olması ve monitör kulaklığı olduğu için dışarıya da çok ses veriyor.Siz bana V-Moda elektronik müzik için daha uygun demiştiniz,bu arada sadece elektronik dinlerim.Bu kulaklığı satınca üstüne de biraz eklersem 160-170 dolar bütçe olucak Amazondan alıcam.Siz bana ne tavsiye edersiniz Fiio X1 ile kullanıcam ileride Fiio e11k almayı planlıyorum.

  V-Moda LP-2 ve M-80(Bu model 3 button mic ve 1 button mic diye ayrılıyor amazonda ve 80 dolar fark var nedir bu) ?

  Pioneer HDJ 1500

  Audio Technica ATH M500 PRO

  Pioneer SE MX9

  M50’den geçtiğime değecek olur mu bu kulakliklar ?

  Esen Kalın.

 3. Merhaba. Eğer iyi sürülürse (=amfi) M50 hiç fena değildir. Yüksek segmentlere çıkılınca özellikle elektroniğe iyi gidecek kulaklık kalmaz. İncelemesini yaptığımız Takstar HI 2050 dahi Schiit Vali gibi lambalı ama giriş seviyesinde bir amfiyle canavar olabilir.

  Monitör kulaklığı olduğu için ses vermez. Ya açıktır yada çok yüksek sesle dinliyorsunuzdur. İlk durumda dışarı ses kaçınılmaz. 2. durumdaysa kulağınıza ve müziğe verilen emeğe yazık 😉

  Özetle: Geçtiğinize değmez. Daha üstlerde o ses olmaz.

  • Satmamin diger sebebi de buyuklugu ve kabaligi.Cok kaba duruyor,disarda takmak zor.Yoksa kulaklik canavar,Pioneer HDJ 1500 ile ayni performansi yakalayabilir miyim ? Daha ince ve tasarimi guzel bir kulaklik hdj 1500

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.