Anasayfa / Müzik Çalar / Hidizs AP100 İncelemesi

Hidizs AP100 İncelemesi

Yazı için Özkan kardeşimize teşekkür eder ve sizlerden de benzer incelemeler bekleriz

Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru Hidizs, AP100 modeliyle adını duyurmaya başladıktan kısa süre sonra

Head-Fi ve Amazon gibi sitelerde okuduğum olumlu incelemerin etkisiyle sipariş etmeye karar verdim. 100 saatten fazla pişme süresinden sonra cihazla ilgili görüşlerimi sizinle paylaşmak istiyorum.

Kutu içeriği: Kutu içerisinden çıkan 1 adet kılıf, Hidizs AP100, usb kablou, 3,5mm-3,5mm ara bağlantı kablosu, koaksiyel-3,5mm çevirici kablo, 1 adet ekran koruyucu, garanti kartı, ekran temizleme bezi ile gayet doyurucu bir kutu içeriğine sahip.

IMG_20150207_182214746

Malzeme: Hidizs AP100 156 gram ağırlığıyla gayet hafif, sağlam ve çok şık bir alüminyum kasaya sahip ve hafifliği sayesinde cepte rahatlıkla taşanabilecek türden bir dap. Elde tutması çok rahat ve tuşları gayet güzel düşünülmüş . Sağlamlık ve kalite hissiyatı gerçekten çok güzel.

Ara yüzü çok basit tutulmuş. Hifiman gibi problemli bir arayüze sahip değil gayet akıcı. Menü geçişleri hızlı, takılma gibi sorunlar yok.

Cihazın alt tarafında coax giriş/çıkış, microsd kart yuvası ve micro usb şarj girişi bulunuyor. Üstte ise açma/kapama tuşu ve kulaklık girişi ve line out mevcut. Sol yan tarafında SRC ve EQ tuşu sağ yan tarafında ise tuş kilidi bulunuyor. Ap100 dahili 8 gb hafıza barındırıyor ve 64 gb microsd kart destekliyor.

General Specifications:

 Screen:2.4 inch 320*240 TFT 260 Thousand color screen

 Supported Audio: WAV,FLAC,WMA,MP3,OGG,AAC,APE(NORMAL,HIGHLEVEL),and ALAC loss-

less audio formats

 Frequency response range:±0.02DB 20-20000Hz/±0.2DB 10-70000Hz

 SNR:108dB

 Distortion total harmonic:<0.003%

 PO output power: L:2.2Vrms R:2.2Vrms.

 LO output power:  L:1.2Vrms R:1.2Vrms.

 Isolation:>92db

 Buit-in memory: 8gb

 External memory: Micro SD card maximum support 64GB

 Weight:156G

 Earphone: earphone interface 3.5mm

 Line out:3.5mm earphone interface

 Digital audio output:3.5mm coaxial output

 ŸDigital audio input:3.5mm coaxial input

*Included Accessories:

 USB cable

 3.5mm audio cable

 Screen Protector

 Manual

 Leather Case

Ses: Ses karakteri olarak nötrden hafif sıcağa kayan bir ses rengine sahip AP100. HM601 ile kıyasla Ap100 daha nötr ve dengeli. HM601 daha sıcak bir sese sahip. Ayrıca detay, sahne ve enstrüman ayrımında AP100 çok daha üstün bir cihaz. Güç olarak ise HM601 bir miktar daha güçlü diyebiliriz. Enstrüman ayrımında Fiio X3 ve DX50’ye nazaran çok daha başarılı. DX50’den çok daha gövdeli, hacimli bir ses sunuyor. Fiio X3’den ise daha açık ve ferah çalıyor. Kulaklık ses çıkışı gücü X3den düşük DX50 den daha güçlü cihazın.

Ap100 genel olarak dengeli bir sunuma sahip bir dap. Özellikle alt basları vermede çok başarılı buldum. Midler gayet doğal ve başarılı bir performansa sahip. Vokaller çok doğal ve ayrıntılı duyulabiliyor. Tizlerde roll-off diye tabir ettiğimiz erken kesilme kesinlikle yok. QLS QA360 ile kıyaslarsam AP100 biraz daha parlak ve sert sunuma sahip. Tabii bu durum QA360’un smooth diye tabir ettiğimiz yumuşak sunumundan kaynaklanıyor. Sahne ise fiyatı dahilinde geniş, derinlik yine iyi seviyede.

Ap100 de düşük empedanslı kulaklıklarla bir miktar hiss sorunu var. Şöyle ki; Ultimate Ears UE600 ile şarkı çalmazsan veya şarkı geçişlerinde hafiften bir dip gürültüsü duymanız münkün ancak bu durum şarkı çalarken ortadan kalkıyor. 24 ohm ve üzeri kulaklılarla herhangi bir hiss olayı yok. Mesela RE0 ile dinlediğimde dip gürültüsüne rastlamadım.

AP100’ün sol yanında “SRC” tuşu bulunuyor ve bu tuşla donanımsal olarak şarkıyı upsample edebiliyoruz. Bu arada “upsample” sarkının bitrate değerini arttırmak oluyor. Yani 16 bit 320 kbps olan bir şarkıyı “dac” üzerinden donanımsal olarak 24/88.2-96-176.4-192 şeklinde bu tuş sayesinde değiştirebiliyoruz. Seste herhangi bir yapaylık veya bozulma da olmuyor. Dinlediğiniz kulaklığa göre gayet keyifli ve güzel sonuçlar da alabiliyorsunuz. Src ile enstrumanlar daha organik hale gelmeye basliyor, sahne hissiyati ve ayrım biraz daha artıyor. Mikro detaylarda ise birazcık daha artis duydum. “SRC” tuşunu altındaki “EQ” tuşu ile ekolayzeri değiştirebiliyoruz. 3 adet kullanıcı ve 6 adet ön tanımlıekolayzera sahip. 7 band ayarlanabilen grafik ekolayzer ile istediğiniz şekilde ses alabilmeniz yine mümkün. Ancak ben EQ kullanmayı tercih etmediğimden kapalı (flat) konumda tuttum. Hazır EQ bana sorarsanız bu fiyat seviyesi için çok gereksiz olmuş hatta konmasa bile olabilirdi. Ekolayzer sevenler için 3 farklı kullanıcı ayarı olması bence iyi düşünülmüş bir ayrıntı olmuş.

Firmanın yaptığı açıklamaya göre yeni yazılımla AP100 DSD de çalabilecek. Bunun yanında gaplesss playback desteği de yine yazılımla desteklenecek.

Yeni fw ile artık AP100 DSD çalıp, USB dac olarak kullanılabiliyor.

 

IMG_20150207_182428213

Sonuç olarak Hidizs AP100 bu fiyata çok başarılı, dinamik ve yormayan bir sese sahip güzel bir dap. DSD ve gapless playback desteğinin de yakında geleceğini hesaba katarsak gözden kaçırılmaması gereken çok şık ve kaliteli bir cihaz olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

 

Bu mp3 çalar hakkında soru sormak veya tartışma başlatmak için yazıya tıklayın forumumuza buyrun

Hakkında Mahirefe

Mahirefe, 200'e yakın Türkçe - 5 de İngilizce inceleme yazısıyla tam bir kulaklık tutkunudur. Aynı zamanda ülkemizin en yüksek trafikli sitelerinden olan Donanimhaber.com sitesinde Kulaklık bölümü yetkilisidir. Fiyat / performans kulaklıklar özel ilgisidir.

5 yorum

 1. inceleme için teşekkürler fiio x5 ve x5 II ile karşılaştırma imkanınız varmı?

  • Head fi deki yorumlarda Fiio x3 x5 dx50 den iyi ses verdiği iddia ediliyor. Hatta bazı dx90 kullanan kullanıcılar dx90 dan bile iyi olduğu söyleniyor. Ki bence detay konusunda dx90 in üstüne yoktur. Tek olumsuz yorum çıkış gücünün istekilerden bir miktar düşük olması. Buda cep amfisi ile rahatlıkla aşılır bir durum

   • Merhaba. Bende kendi çıkardığım (sitede bulunan incelemeleri yaptığım) notlarımı söylemek isterim ki;
    Açıkça bende x3ii yi x5ii den daha çok sevdim. x3ii nin sahnesi x5ii kadar olmasa da eğlenceli ve renkli olduğu için kurtarıyordu. Dx90 hakkında dinlemediğim için birşey diyemeyeceğim.

 2. Gerçekten toplu karşılaştırma iyi olurdu

  • Dx90 ın olmadığı bir karşılaştırma yaparsam;

   sahne ve nötr ses açısından: x5ii>ap100>x3ii>x1 şeklinde olur.

   Bass konusunda ise;
   x1 diğe fiio lar arasında bariz bir şekilde basit ve yapay kalıyor. Dip ses konusunda iyi olsa da x3ii deki ve x5ii deki çözünürlük boyutuna ulaşamayıp aralarda kaybolabiliyor. X5ii de bass lar diğer üyelere göre daha geride. Çözünürlük en üst düzeyde yine üçü arasında.

   Midler ise;
   x1 de midler basslar tarafından sıkışıp eziliyor. x1 i bundan sonraki cümleme katmayacağım. x5ii incelememde bahsettiğim açık hava sahnesine midleri çok iyi yayarak mükemmel bir berraklık sağlıyor. Bu sayede doğallık ve çözünürlük üst düzey oluyor.

   Tizler;

   Genelde tizleri yakından veya çok uzaktan sevdiğim için bu konuda x3ii den hoşlanmadım diyebilirim. Tamamen kendi görüşüm ve durumu açıkladım. X5ii yine sahne farkıyla geride tizleri sahneye yayarak ve sağ sol ayrımını diğer cihazlardan daha iyi yaparak puanı alıyor. Ayrıca çeşitlilik konusunda da çok daha iyi. X1 yine sıkışık sağ sol ayrımı x5ii gibi değil hatta x3ii gibi bile değil.

   Ayrıca inceleme linklerini de buraya koyayım:

   http://www.kulaklik.web.tr/fiio-x5ii-incelemesi/

   http://www.kulaklik.web.tr/fiio-x3ii-incelemesi-part-2-donanim-ve-ses/

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.