Anasayfa / Hifiman / Hifiman He-400s İncelemesi – Sessiz Yıldız (+Hd650 ile Kıyas)

Hifiman He-400s İncelemesi – Sessiz Yıldız (+Hd650 ile Kıyas)

Yıllardır mp3 çalarlar yapan (ve iyi de yapan) uzakdoğu markası HifiMAN, yine yıllardır He serisini de sürdürüyor. Ancak kulaklıklarının üç ortak yönü vardı. Hepsinin planar magnet olması (giriş seviyede biri dışında), iyi çalmak için yüksek güç istemeleri ve pahalı olmaları. Bu durum da dinleyicilerin büyük bir kısmını bunlardan itti.

Ancak geçen aylarda çıkardıkları He-400s tam bir dönüm noktası niteliğinde oldu. İri ama estetik kupaları, rahat sürülebilmesi (22 ohm) kaliteli kablosu, açık yapısı ve kutudan çıktığında dahi “iyi çalıyor” denebilmesi “düşük” fiyatıyla birleşince büyük ilgi çekti. Sadece 290 dolar fiyatıyla şaka gibiydi. Çünkü planar magnet ise bu kadar olamazdı. Ama oldu. Hadi nasıl olduğuna detaylı olarak bakalım. Kıyas en aşağıda.

HifiMAN He-400s

Malzeme Kalitesi

Bir numara! Kumaş kaplı çıkarılabilen kablo, hafif metal kupalar ve çıkarılabilen rahat pedler. Kupaları bana ilk bakışta eskiden olan emaye kap kacaklar gibi gelmişti. Aynı kalite kutusunda da sürdürülmüş.

400s Kutu Arka 400s Kutu Ön

 Ses

Hafif karanlık ama çok ferah sesli, açık kupalı. Fakat bir Grado açıklığında değil. Netlik güçlü olduğu bir nokta. Diğeri de baslar. Fakat bunu hepsinden de farklı yapan birşey var, o da HIZı. Özellikle elektronik türlerde net şekilde belli olan bu hız parçaya ayak uydurmanızı garantiliyor.

Basları tam anlamıyla armatür bası. Yani uzamıyor, hızlı ve tok. Benim gibi armatür-severler buna alışmakta hiç zorlanmayacaktır. Eksik olan tarafı basların derine inmemesi. Yani özellikle kapalı kupalı olmadığı için kulaklarınız titremiyor evet. Fakat onca yatırımı sadece kulaklarınızın hareketi için yapmazsınız değil mi? Bunun dışında “immersion” dediğimiz müziğin sizi sarması fevkalade iyi.

Midleriyse daha önce bahsettiğim özellikle iyi alanlarından, netliğiyle beraber. Enstrümanları doğru duyabilirsiniz. Vokaller de herşeyin arasından rahatça seçilebilir. Kulaklığın doğal – gerçekçi çalması vokalistin söylerkenki duygusunu dahi almanızı sağlıyor. Doğallığın yanında hacimli de. Bu da üstte dediğim “immersion” olgusuna direkt katkıda bulunuyor.

Tizler kulağı asla yormuyor. Herşey yerinde. Zaten bu kulaklık dengeli çalan bir kulaklık. Doğallık – gerçeklik için ne kadar tiz gerekiyorsa o kadar.

Sonuç

Normal şartlar altında bir iphone ile bile müzik dinleten bu kulaklık, enstrüman ayrımı yüksek, elektronik müzikte dahi artan basa ayak uydurabiliyor. Tamam ama dümdüz iphone’da değil. İyi bir amfi gücü şart lezzetli bir dinleti için. Zira maksimum 6W kadar güç alabiliyor. Şehir ceyeranına direkt bağlayabilirsiniz amfi yoksa*.  Bu arada gerçek bir eksi yok gibi. Bir kulaklık eksisiz olabiliyor bunu gördüm.

 

Sennheiser Hd650 vs Hifiman He400s

Doğal rakibi gibi duran Sennheiser Hd650 ile He-400s kıyası. Her ikisi de aynı sistemde çeşitli parçalarla hemen hemen eşit pişme sürelerinden sonra dinlenmiştir.

He400s daha canlı ve önde
He400s monitör kulaklığına daha yakın
He400s daha net
Hd650 bariz karanlık
He400s’te tizler belirgin
He400s’te baslar daha sıkı – sert
Hd650’de mid bas boğulabiliyor.
He400s’te çözünürlük daha yüksek
He400s’te vokal önde
Hd650 aynı ses seviyesi için daha fazla güç istiyor
He400s ile eşit havadarlık
He400s daha hızlı

 

* şaka tabii, sakın ola nasıl olurki yav? diye düşünmeyin.

Bu cihaz hakkında forumdaki ilk konuyu siz başlatın

Hakkında Mahirefe

Mahirefe, 200'e yakın Türkçe - 5 de İngilizce inceleme yazısıyla tam bir kulaklık tutkunudur. Aynı zamanda ülkemizin en yüksek trafikli sitelerinden olan Donanimhaber.com sitesinde Kulaklık bölümü yetkilisidir. Fiyat / performans kulaklıklar özel ilgisidir.

Bir yorum

  1. Güzel bir inceleme hocam.
    Popüler bi kulaklıkla karsilastirmak hoş olmuş.
    Net bir yere oturtmak açısından.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.