Anasayfa / 500-1000tl / Hifiman HM601 LE İNCELEMESİ / SON RETRO

Hifiman HM601 LE İNCELEMESİ / SON RETRO

Çin kökenli Hifiman firmasının ürettiği hifi düzeyinde bir müzikçalar hm601 Le. Kasa kalitesi sertleştirilmiş plastikten yapılma, dayanıklı bir hissiyatı var. Retro tarzında bir eski zaman tasarımına sahip. Ses düğmesi her zaman ki gibi analog yine. Teker şeklindeki düğme ile sesi kısıp açabilirsiniz. Batarya süresi yaklaşık 8 saat civarı gitmekte. 128gb’a kadar olan büyük SD hafıza kartlarını destekliyor. Hm601’de kulaklık ve line out/amfi giriş/çıkışları mevcut. Yazılımı pek hızlı değil ama rockbox yazılımı ile daha hızlı kullanmak da mümkün.

Ses performansı

Bass; bass performansı yeterince tatmin edici bence. Sıcak, tatlı ve kararında. Zaten hifimanlar analogvari ve sıcak ses karakterleri ile öne çıkmakta. Sıcak bir sese sahip olduğu için sesi güçlü, tatlı ve gövdeli. İpodlar da basslar daha sert ve uzayan bir yapıya sahip mesela. Hm601’de baslar daha tatlı ve sıcak. Zune 30gbda da baslar sıcağa yakın bir karakterde idi ama bu kadar vurgulu ve hızlı değildi. Ses çıkış gücü epey yüksek. Çoğu kulakiçi ve kafaüstünü rahat sürer. Kaliteli bir amfikatı kullanıldığı için yüksek ve şiddetli ses konusunda sorun yok. Ben genelde high gain/yüksek kazanç ses ayarında kullanıyorum. Metal Müzikle iyi gidiyor bu ayar, bu sayede bateri, basgitar, zil v.s seslerini şiddetli ama sıcak bir şekilde duyabiliyorum.

Mid; Hm601’in en iyi olduğu alan bence burası. İyi ve kaliteli kulaklıklarla çok rahat vokal sesi ve enstrüman seslerini birbirinden kolayca ayırt edebilirsiniz. Ses, yine sıcak, gövdeli ve tatlı. Sahnesi böylesi bir dap için, mesela ibasso dx50 veya fiio x3ii’den geniş ve derin bir yapıya sahip. Örnek olarak, Nirvana’nın şarkılarında, vokal ve o gitar sesini çok net duyup, keyif alabiliyorsunuz. Yalnız hm601’de dinlenilen parçalar da belli bir kalite istiyor. Kötü kayıta iyi tepki vermiyor. Kayıt ve kulaklık kaliteli olmalı. Kulaklık için parantez açarsam, 32empedans ve üstü olmalı. Bu değerin aşağısındaki kulaklıklarla bir miktar dipses/hiss sorunu yaşayabilirsiniz. Parça geçişlerinde bunu duyabilirsiniz. Ama parça başladıktan sonra, 16ohmluk bir kulaklıksa bu, hiss sorunu ortadan kalkıyor.32ohm ve üstü kulaklıklarda böylesi bir hiss sorunu açıkca gözlemlemedim. Bu konuda, 32ohm ve yukarısı için, başarılı buldum.

Tiz; Başarılı ve iyi bir performansa sahip hm601 tizlerde. Ayrıntı yeterli, sesi ve müziği boğan, örten bir duruma rastlamadım pek. Konum olarak tizler çekinik ve geride denebilir. Fakat uzamaları iyi olduğundan pek sorun yaratmıyor. Tizleri parlak ve önde seven analitik ses severler, bu sıcak ve yumuşak tiz sunumundan hoşlanmayabilir.

____________________________

Sonuç olarak, sıcak ve gövdeli ses ile retro tasarımları seven kullanıcılar, bizce hm601LE’yi de listelerine eklemeliler.

Hakkında blackrock35

Ahmet Er. İzmir Karşıyaka'da yaşıyor. Mp3 çalar ve amfilere düşkünlüğü var. İlk kulaklığı Grado olup, hep yanındadır. Sıkı bir Metal ve Klasik Müzik hayranıdır. Analitik kulaklıklara karşı ayrı bir sevgisi var olup, basskafadan ziyade tizkafadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.