Anasayfa / JVC / JVC fxt90 İncelemesi

JVC fxt90 İncelemesi

kulaklığın iç yapısı

 

Bir Japon firması olan jvc’nin bize F/P olarak oldukça çok şey vaat eden kulaklığı Fxt90’ı inceledik.

Fiziksel yapısıyla söze başlamamız gerekirse, kulaklığın oldukça sağlam olduğu söylenebilir. Kullanılan kablo yeterince esnek ve kesinlikle dolanmıyor. Rahatlıkla çantadan çıkartığınızda kulağınıza takıp kullanabilirsiniz. Kablosu gövdeye sabit bir yapıya sahip olmakla birlikte, yeterli kalınlıkta ve sağlamlıkta gözüküyor.

Kutu içeri ise o kadar geniş sayılmaz. Günümüzde Çinli firmaların muhteşem aksesuar çeşitleri yanında biraz eksik kalmış. saymak gerekirse 4 tip kulaklık ucu ve 1 kablo sarma aparatına Jvc logolu küçük bir taşıma çantası eşlik ediyor. Bizce çanta kullanışlı ve şık olmuş. Boyut ve yapısı amacına (kulaklığı korumak) yeterince iyi hizmet etmekte. Kulaklığın kasası hem düz kullanım için hemde ters kullanım için uygun. Çift sürücü olmasına rağmen oldukça hafif ve küçük, kulağa rahat oturuyor ve kulaktan çıkmıyor. Kablonun mikrofonic etkisi yok. Bu arada çift sürücü demişken, kulaklığımızda çift sürücü var ve bu sürücülerin diyaframları farklı. Biri delikli bir yapıdayken diğeri ise tek parça, yani sürücülerden biri bass konusundan uzman iki biri de tiz. Ve ses konusundan değineceğimiz gibi işlerini gerçekten iyi yapıyorlar.
çanta ve kulaklık

İşte en önemli konu sese geldik. Tizlerden başlarsak, kulaklığı alıp kutusundan çıkartıp kulağınıza taktığınızda büyük bir hayal kırıklığı sizi bekliyor demektir :D. Sorun şu ki bu kulaklık şarap gibi, biraz yıllandırmak gerekmekte. En az 100 saat burn-in tavsiye ediyoruz. Burada 150 saati aşkın bir pişirme süresinden sonra kulaklığı yorumladık.

Dönelim kulaklığın “tiz karakteri nasıl ?” sorusuna, cevap olarak oldukça güzel denebilir. Zillerin tınısı hafif dijitalize olsa da, sesleri birbirine geçmeden verebiliyor ki bu fiyata göre birbirine karışmayan bir tiz frekansımızın olması bizce çok güzel bir şey. Hareketli müziklerde gitar, soloları ve davulu ezmiyor. Midler tizlere göre biraz çekinik, yani vokallerimiz bir tık geride. Vokal dinlemeye seven bir kişiyi çok memnun etmeyebilir. Basslara gelirsek, biz bu kulaklıkta bassları gerçekten seviyoruz. Kulaklıkta bassın ayrı bir dümyası var ne mid ne de tiz bu dünyaya giremiyor. Bass olması gerektiği miktarda ve hiçbir frekansı ezmeden veya hiçbir frekans tarafından ezilmeden şahane bir şekilde çalıyor.

ha-fxt90l2

Kulaklığın güçlü olduğu müzik türleri rock ve metal ikine zayıf kaldığı yerler ise jazz ve klasik gibi şahane mid isteyen türler oluyor. Kulaklık Türkiye’de resmi kanallarla bulunmamakta. Ya amazon gibi yurtdışından ürün getirebileceğiniz servisleri tercih etmek yada 2. el yoluna gitmek zorunluluğu bulunmaktadır.

Hakkında atc

Müzikten öte mükemmel tınıyı arayan.Fotoğraf çekme sevdalısı ve boş vaktinde (artık ne kadar kalırsa :D) radyo kontrollü bilumum uçan aletlerle uğraşan er kişi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.