Anasayfa / Kafaüstü Kulaklıklar / Koss PortaPro – 30 yıllık Efsane!

Koss PortaPro – 30 yıllık Efsane!

PORTAPRO-kulaklikKoss markası kulaklık dünyasının önemli ve eski markalarından bir tanesi. PortaPro modeli ise adeta marka içerisinde marka gibi bir model. Bu efsane modelin doğum tarihi 1984. Geçen 30 yılda popülerliğinden hiçbirşey kaybetmedi. Zamanında öyle sansasyon yaratmıştı ki; bugünün birçok odyofiline kulaklık sevdasını aşılamıştır. O yıllarda helikopter pilotlarının basınç/gürültü kesici devasa kulaklıkların müzik dinlemek için kullanıldığı zamanlardı. Koss Portapro ise zamanının çok ötesinde bir görünüme sahipti. Peki bu kadar hafif ve adeta çekseniz kopacak inceliğinde bir kulaklık nasıl bunca zamandır hala popüler? Tek cevabı var; işin sırrı iş görmesinde saklı. Zira hem eski, hem “garip” dizaynı hem de açık olması sebebiyle dışarıda pek dinlenememesi nedeniyle çoktan tarihin sayfalarına gömülmesi gerekirdi.

Malzeme Kalitesi;
Malzeme kalitesi 30yılda bir değişime uğramadığı için günümüz kulaklıklarıyla karşılaştırınca “mağara-terk” olarak algılanabilir. Fakat kimisi “retro” sever, o ayrı konu. Ek olarak; 25. yılı için özel çıkarttıkları modelde; özellikle kablo ve kutu içeriği açısından standarta göre biraz daha iyiydi.

Koss PortaPro Ses Kalitesi;
Kulaklık açık tipte ve çok rahat. Sahnesi geniş, sesi sıcak. Sesi dengeli olsa da V tipi(kağıt üzerinde). Bas güçlü ve bu fiyattaki bir kulaklık için gayet iyi. Ancak çok derine inmiyor ve tokat gibi çarpmaktan uzak. Benzer fiyattaki jvc s500 ile alakası yok. Midleri dengeli ama üzücü ki baslar biraz gölgeliyor. Ha ama her halükarda kayıtta ne varsa ona yakın veriyor. Ancak yinede mid odaklı bir sunum yok. Tizler en zayıf yanı. Bazen karışmış bazen de biraz geride. Ama hiç değilse belli bir tiz var ve kritik dinlemeler yapmıyorsanız sorun yok.

Sonuç; itibariyle tam 30 yıllık, ortalama sesli, anormal taşınabilir (kupalar katlanabiliyor), hafif ve ucuz bir kulaklık arıyorsanız tek şansınız bu. Az problem olabilecek özelliklerinden biri açık tipte olması olacaktır. Ancak doğru müzik tipleri ve son sese kadar açmamak gibi basit taktiklerle üstesinden gelebilirsiniz. Veya taç bandının genişleme taktiği eğer uzun saçlıysanız veya bonus tipi saç kesiminiz varsa sorun yaratabilir. Ne olursa olsun 30 yıllık efsaneye saygı..

 

Koss-PortaPro-kulaklik

Bu kulaklık hakkında soru sormak veya tartışma başlatmak için yazıya tıklayın forumumuza buyrun

Hakkında Mahirefe

Mahirefe, 200'e yakın Türkçe - 5 de İngilizce inceleme yazısıyla tam bir kulaklık tutkunudur. Aynı zamanda ülkemizin en yüksek trafikli sitelerinden olan Donanimhaber.com sitesinde Kulaklık bölümü yetkilisidir. Fiyat / performans kulaklıklar özel ilgisidir.

3 yorum

 1. sennheiser px-100 ii ile kıyaslandığında nasıl bir sonuç çıkar? Şekil olarak koss daha iyi sanki..

  • Şekil meselesi tamamen subjektif, kişiye özel. Ama günümüzün dizayn çizgilerine sahip ürün px-100. Ayrıca daha sıcak, daha karanlık ve sakin. Portapro ise daha agresif ve nötre yakın. Yani ilki kadar sıcak değil.

   • Selamlar,
    zamanında benim de çok kafama takılırdı, portapro ve px100 kıyaslaması. Sonra ikisine de aynı anda kullanma şansım oldu.
    Benim gördüğüm px100’de basslar daha yayvan, portapro’da daha derli toplu.
    Tizler px 100′ de bir tık ileri de gibi.
    Portatif cihazlarla px 100 daha rahat sürülüyor. Yani aynı ses kademesinde müziği daha fazla duyuyorsunuz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.