Anasayfa / Koss / Koss RUK30 İncelemesi – Yüksek FP Bir İem Daha

Koss RUK30 İncelemesi – Yüksek FP Bir İem Daha

Elimize geçen bu yeni fiyat / performans kulaklık eski üretici Koss’tan.

Klasik çizgilerle dizayn edilmiş bu kulaklık fiyatına göre daha yüksek kaliteli olduğu söylenen bir sese sahip. Detaylara bakalım:

Malzeme Kalitesi ve Kutu İçeriği
Kablosu düz ve normal uzunlukta. Sürücüde sert plastik ve metal kullanılmış, tepelerince ufak birer boşluk var. Bu kulakiçiler için olağandışı. Sürücünün tam arkasında egzos misali olurdu açıklıklar. Sağ/ sol ayrımıysa fotoğraftan gördüğünüz şekilde açıkça belirtilmiş. Kutunun içindeyse sadece kulaklık ve değişik boyda uçlar var.

Koss RUK30

Ses

 Kulaklığın hafiften sıcak bir sesi var. Yumuşak, güçlü bas ve tizleri olan hafif yapıda, düz kablolu bir iem.

Bas

Çok derine inmiyorlar. O manada elektronik severler için en iyi değil. Ama pop rock veya funk dinleyenler için yüksek detaylarıyla eğlenceli bir dinleti sunabilir. Bas çözünürlüğü fena değil ama yüksek seslerde metalikleşiyor.

Mid

En başta düşündürdüğü ölçüde V tipli bir sesi yok. Vokaller  “neredeyse” olmaları gerektiği yerdeler. Ama dediğimiz gibi neredeyse, Bol davullu, zilli, elektro gitarlı gruplarda vokal aralarında sıkışabiliyor. Ancak hafif yapaylığa dikkat! Bu arada bizce bu kulaklıkta erkek vokaller daha iyi.

Tiz

Bu fiyatlardaki çoğu kulaklıkta olduğu gib tizde özel birşey yok. Neticede bir JVC fx850 değil 🙂 Ama hakkını yememek lazım. Zira türden bağımsız olarak parçalarda oldukça canlı bir atmosfer sunabiliyor.

Netlik ve Sahne

50 saatten fazla pişmesine rağmen netlikte bir gelişme olmadı ve hala mikro detayları yansıtmaktan veya binaural kayıtlardaki “konumsal gerçeklik” hissini vermekten uzak. Ama kötü de değil. Sadece ortalamadan bira iyi. Sahneyse iem için bir tık dar.

Son Söz

40-50 liraya bulunabilecek bir kulaklık için bu fiyatın aşırı yukarısında bir performansı bulunmamakta. Sibilans yapmaması, hafif olması, kulağı rahatsız etmemesi, hafif baslı olması, kablosunun karışmaması, kulakta güzel durması ve ortalamadan bir tık yüksek netliği ile telefonundan müzik dinleyen – büyük ihtimalle kulaklığın sesinin ıncığına cıncığına dikkat etmeyenler – için bu fiyat bandında gayet iyi.

Ucuz bir fiyat / performans kulaklık arayan herkese tavsiye ederiz.

Hakkında Mahirefe

Mahirefe, 200'e yakın Türkçe - 5 de İngilizce inceleme yazısıyla tam bir kulaklık tutkunudur. Aynı zamanda ülkemizin en yüksek trafikli sitelerinden olan Donanimhaber.com sitesinde Kulaklık bölümü yetkilisidir. Fiyat / performans kulaklıklar özel ilgisidir.

8 yorum

  1. Apple earpods-Koss ruk30-Creative ep630 bu üçünden hangisini almalıyım

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.