Anasayfa / Amfi / Küçük Çinli Dev Yuanjing 6N11 Lambalı Kulaklık Amfisi

Küçük Çinli Dev Yuanjing 6N11 Lambalı Kulaklık Amfisi

Yuanjing 6N11

Artılar

Sıcak, müzikal bir sunum, iyi enstrüman ayrımı, sahne, derinlik.

Eksiler

Zor kullanım, vokallerde tutarsız sunum, kapalı üstler, kayıt seçme

 

Chinatown
Sanırım artık hiç kimse Çinlilerin teknoloji üretip üretemediğini sorgulamıyor, üretiyorlar çünkü, evinizdeki ‘made in china’ ibareli ürünleri saymayı deneyin isterseniz… Bunu kimden nasıl öğrendiler, hangi ülkelerin markaların cebini doldurdular ve dolduruyorlar çok mühim değil, iki kuşak sonra Çin yeni Japonya olabilir, tabi şu teknoloji geliştirme ve markalaştırmadaki acemiliklerini üzerlerinden atabilirlerse. Gelelim amfiye.

Markası ne?
Cihazımız markasızlığın timsali adeta, ne olduğu hiçbir yerinde yazmıyor, bilen bilir demişler veya bir de marka basma maliyetine girmek istememişler. Zaten her şey çok minimal, bir rca bir 3.5mm giriş, bir de 6.5 kulaklık çıkışı. Bakır rengi volüme düğmesi, en adisinden bir açma kapama, dc in ve bitti.
Aliexpress’te Muse, Little Bear vb. isimlerle ve de isimsiz olarak bulunabiliyor.

Yapısal
Bir saat kutusu büyüklüğünde, kasasız, şeffaf bir plaka üzerine oturtulmuş devrenin elektronikleri ayan beyan görebiliyorsunuz, isterseniz dokunabiliyor ve aşırı ısınan heatsinkte elinizi yakabiliyorsunuz. Çocuklu ortam için kesinlikle tavsiye etmiyoruz…

Dinleme
Caecilie Norby – Stepping Stone ile başlıyoruz(Arabesque, ACT 2011), kulaklık Sennheiser HD600. Caecilie Norby’nin biraz özelliksiz, düz vokali oldukça doğru, duygulu tınlıyor, fakat üst perde biraz kapalı, vokali çevreleyen yaylılar ve simballer ölçülü, ama işte üst frekanslarda hissedilir bir kırpılma söz konusu. En iyi ilk izlenim amfinin rahat sunumu oluyor, kasmıyor arkadaş, gerilim yok, ama öyle bilge bir rahatlık değil daha çok okulu kırmış liseli tadında, gevşek.

Nik Bartsh Ronin’in Modul 17’siyle devam ederek (Live, ECM 2011) hızlı ve sert pasajların ateşine atıyoruz küçük tüplüyü ve enstrümanları nasıl zapt ettiğini izliyoruz. Çok sorun yaşamıyor, Ronin’in koşturan bası, 20 Hz civarından seslenen gongvari ağır davulu ve monoton gitarı ayrı ayrı diziliyor karşımıza. Eksik olan ise bunların birbiriyle konuşmaları, çok pasaj pasaj çalıyor, evet hepsini aynı anda duyuyoruz da o bütünlük, etkileşim hissi noksan. Daha büyük falso saksafonda yaşanıyor, başka bir şey gibi çalıyor, ama ses sıcaklığı yerinde. Dinletiyor kendini.

Son olarak Leonard Cohen’in Almost Like The Blues’taki (old Ideas, 2014, Columbia) derin, karakteristik vokali epey bir ince ve özelliksiz çıkıyor, ama yanından ayırmadığı back-vokaller çok canlı ve net. Vokaller genelde gidip geliyor, kayıt niteliğiyle çok ilgili.

Toparlayacak olursak

Güzel çalıyor, lamba etkisi kesinlikle var, oldukça güçlü, ayrıntılı, zor pasajlarda pek tınlamıyor, ama lambanın getirmesi gereken harmonik zenginlik ve his biraz eksik kalıyor, kullanımı ise tam bir facia, yarı elektronikçi yapar adamı. Eh bunu da 50 $’lık bir şeyden beklemeyin tabi, ama aga be bu lamba işi nedir, bi deneyeyim diyenlere tavsiye olunur.

Bol çeşidi bulunan 6N11 12AU7 6922 lambalarla çalışabilmesi de avantaj, sıkıldığınızda oynamaya başlayabilirsiniz.

6 üzerinden 3,5

Hakkında Tuncay

80’li yılların başında Melodia pikap ve Sharp kasetçalarla hifi dünyasına adım atmıştır. O günden bu yana sayısız amfi, radyo, deck, kaset, teyp, makara edinmiş, bir kısmını patlatmayı başarmıştır. Yaklaşık 10 yıldır aktif olarak hifi sistemler kurup bozmakla meşguldür. Her türlü müziği dinler, iyi kayda bayılır. Kulaklık dünyasında nispeten yeni, fakat heveslidir. Hayatını yazarak kazanmaktadır, evli ve iki çocuk babasıdır...

2 yorum

  1. Sizin amfi 2 subminyatur lamba kullanıyor, buysa 6 pinli pre lambası. Klon diyemeyiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.