Anasayfa / Rehber / Kulaklık Almak İsteyenlere Önemli Tavsiyeler

Kulaklık Almak İsteyenlere Önemli Tavsiyeler

Kulaklık Almak İsteyenlere Önemli Tavsiyeler

 • Sistem kurarken önce müzik çaları alın. Kısaca dap deriz ona. Sonra onun kaldırabileceği ölçüde bir kulaklığı. 100 liraya alınan Sansa Clip+ bir Sennheiser hd25’i tam kaldıramaz mesela. Amfi alacaksanız sonra alın ki boşa para harcamayın.
 • Eğer kulaklığımız dinlerken fazla çatlama, çt pt vb yapıyorsa veya 5 ayrı birbirinden alaksız incelemede çok güçlü denen bir özelliği sizde çok zayıfsa merak etmeyin, sorun kulaklıkta değildir. Sadece SÜRÜLME dediğimiz mesele ortadadır, demek ki dapınız kulaklığı tam süremiyordur.  Cihazınız onun için gereken elektriği veremiyordur. Çözüm? Ya daha güçlü bir dap alınacak yada portatif veya tercihinize göre masaüstü bir amfi. Amfiler apayrı konular olup burada girilmeyecektir, ayrı bir yazı konusu olabilir.
 • Her kulaklık kutusundan çıkardığında en iyi sesini vermez. Kimisi 3 saat kimi 5 saat kimi 100 saat sonra en iyi sesini verir. Bunu arabaların “açılma” durumuna benzetebilirsiniz. Önerimiz 60-70/100 sesle her gün dinlediğiniz müzikler çalar halde açık bırakmanız veya çeşitli frekans kayıtları kullanmanız olacaktır. Özellikle orta sınıf ve üzeri her ekipman için standart 50 saat pişirme (ingilizcesi burn-in) iyidir.
 • SAKIN en iyisi, EN şusu busu diye arayışlara girmeyin, çünkü yok öyle birşey. Hem gerçekten yok, hem de kısmen göreli bu işler.
 • Kulaklık araştırırken lütfen rakamlara bakmayın. Hem kulağımız 3-5 kHz ve hele Hz’nin ayrımını yapamaz, hem de gerçek tecrübenin yanında rakamlar hiçbir anlam ifade etmez. Tabii kablo boyu veya sürücü çapı gibi bilgiler başkadır ve üstteki gibi yoruma açık değildir.
 • Kulaklık araştırırken EKSTRA BAS! İNANILMAZ NETLİK!! OLAĞANÜSTÜ SAHNE gibi iddialar görürseniz (hem ürünün kutusunda hem de okuduğunuz incelemede) biraz durun, tek kaşınızı kaldırın ve bu iddiayı doğrulayabilecek başka kaynaklara başvurun.
 • Sürekli araştırın. Hiçbir zaman “en x kulaklık” haykırışlarına kanmayın. Bir cihaz hakkında 2 inceleme okumak 2 ayrı kaynaktan bilgi almaktır ve bu yararlıdır. Tek kaynaktan alınan bilgi yanlış sonuçlara götürecektir.
 • Kulaklık-dap-amfi alırken ne yazık ki ya 2.el yada yurtdışından alın demeliyiz. Zira ülkemizde muazzam vergiler var ve Amazon.com sitesinde 130 dolar olan (yani tüm ithal vergileriyle etse etse 500tl) bir kulaklığı ülkemizde 1030tl’ye bulabilirsiniz. Yurtdışından sıfır alacaksanız onu ayrı bir yazıda belirtmiştik. Yurtiçinden 2.el almak için de donanimhaber, techno-fi, stereomecmuasi veya sahibinden.com siteleri mevcut.
 • Deneyim dedim; ya devamlı buluşma peşinde olun zira özellikle İstanbul ve Ankara bu konuda çok şanslı ve buluşmalarda değişik ekipmanları deneyin yada direkt alın ne ilginizi çektiyse. Merak etmeyin, satmak çok zor olmayacaktır.
 • Bu konuda esas bilgi yoğunluğu İngilizce. Bilmiyorsanız ya öğrenin yada fazla merak etmeyin zira terimler İngilizce’den apart Türkçe terimler. Hoş siz yine de öğrenin.
 • Şimdilik son olarak; kimi terimleri – mesela sıcak ses, geniş sahne, soğuk ses, basları hızlı, aydınlık çalıyor, karanlık çalıyor – asla okuyarak öğrenemezsiniz zira kafanıda bir anlam ifade etmez. Bunları öğrenmek için bilfiil denemeli ve kendiniz anlamalısınız. Ve bu hobide ilerlemek istiyorsanız bolca dinlemelisiniz ki yukarıdaki kavramlar hakkında bilginiz ve söyleyebilecek sözünüz olsun.
 • Foruma da sorabilirsiniz.

Hakkında Mahirefe

Mahirefe, 200'e yakın Türkçe - 5 de İngilizce inceleme yazısıyla tam bir kulaklık tutkunudur. Aynı zamanda ülkemizin en yüksek trafikli sitelerinden olan Donanimhaber.com sitesinde Kulaklık bölümü yetkilisidir. Fiyat / performans kulaklıklar özel ilgisidir.

6 yorum

 1. Merhabalar. Yazıda bahsetmiş olduğunuz kulaklık amfileri ile iglili ne zaman bir bilgi edinebliriz sizlerden. Benim merak ettiğim masaüstü (daha önce sorduğum soruya cevaben smsl sap3 siparişi verdim buradan size yanıtınız ve ilginiz için teşekkür ediyorum) ve taşınabilir olarak alınabilecek 100 dolar altı en iyi/uygun amfi nelerdir merak ediyorum. böyle bir yazınızı da merakla ve umutla bekliyorum. Türkiye’de böyle bir olgunun da oluşmaması ve ürünlerinin tekno marketlerde satılmamasını henüz algılamış değilim biraz ucuz ürünler yüksek fiyata sattıklarından birazda arz -talep meselesi olarak yorumluyorum. İyi akşamlar diliyorum. Saygılarımla,

  • Merhaba. Çok yakında ekleyeceğimiz bölümlerden biri dac – amp olacak ve Ahmet Çekirdeğin son model masaüstü amfisi ile başlayacağız. Diğerleri ve portatifler arkasından gelecektir.
   Ülkemizde hali hazırda düzgün kulaklıklar marketlerde bulunmazken bunları markette görmek için biraz beklemek gerekecektir.

 2. tamamıyle yabancı müzik olmak üzere,

  %40 rap ve r&b

  %40 metal (trash, nu, vs) ve hardrock

  %10 pop ve softrock

  %10 diğer (klasik, jazz, blues)

  türlerini, neredeyse %100 mobil iken iphone 6 ile (apple music) dinliyorum.

  genel olarak seslerin berraklığını kafayı takmakla birlikte, bas’ın tertemiz vurması en çok hoşuma giden şeydir.

  bütçem 1000 tl’ye kadar diyebilirim.

  bana marka/model önerebilir misiniz acaba?

  kendimce koss pro4s ve v-moda m100 modellerini buldum (tarzıma uygun olarak)
  ama bana daha uygun bir seçenek verebilirseniz çok çok memnun olurum.

  önerilerinizin Türkiyeden bulunabilmesi zorunlu değildir, bir şekilde temin ederim heralde

  son olarak da,

  alacağım kulaklığın yanına bir de fiio e6 iyi mi gider? gereksiz mi olur?

  • Metal tarzında da baskın bir bass ihtiyacı hissediyorsanız sony ürünleri sizin için uygun olabilir. Fakat bunun yanında günümüzde filtre degisimiyle çeşitli türlere uyum sağlanabiliyor.ilk aklıma Trinity audio ürünleri geliyor. Yine sennheiser dan rap hip&hop ve klasik jazz tarzına momentum inear uygun olabilir. Yine sennheiser ı kısmen metale önerebiliriz. Fakat trinity ile çok daha başarılı sonuçlar alınabilir.
   Eğer trinity seçecek olursanız bu markalar arasında konfor konusunda soru işareti koyacağım bir markadir. Bunun da bilgisini vermek isterim.

   • Yardımınız için çok teşekkür ederim ama çok önemli bir ayrıntıyı belirtmeyi unutmuşum. inear’dan ziyade overear ürünler daha çok ilgimi çekiyor..dış seslerin araya karışması katlanamadığım tek durum diyebilirim 🙂

    • Ath m50 sizin için biçilmiş kaftan diyebilirim. Ath m50x modelinin kablosu değişebilir ve daha güncel bir üründür. Aralarında ses farkı yoktur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.