Anasayfa / Kafaüstü Kulaklıklar / Magnat LZR 980, 760 ve 580

Magnat LZR 980, 760 ve 580

Kulaklıkları inceleme için yollayan Magnat distribütörü Lütfi Bey’e teşekkür ederiz.

Önce mikrofonu yazarımız Tuncay Uğurlu’ya uzatıp Pinifarina Design hakkındaki düşüncelerini alalım

 

Hifi dünyasında iyi bilinen Alman Magnat markası, kulaklığa daha önce girmiş olan B&W, KEF ve NAD markalarının yolunu izlemiş ve bu yeni LZR serisini çıkarmış. Ancak bunu yaparken ciddi bir farka da imza atarak kulaklıkların dış tasarımını Pininfarina Design’a emanet etmiş.

Pinifarina Design ismi size ilk başta çok şey ifade etmiyor olabilir, ancak Ferrari, Maseratti, Alfa Romeo, Lancia ve BMW’ni isimlerini zikretmek sanırım durumu değiştirir. Bu markaların birçok modeli Pininfarina tasarım ekibinin yaratıcı zihninden çıkmıştır ve bugün herkesin

hayranlık duyduğu İtalyan spor araba ekolünün gelişmesinde büyük katkıları olmuştur. Pinifarina zamanla mutfak eşyaları, kalem, mobilya tasarımları gibi alanlara da girmiş ve aerodinamik tasarım felsefesini buralara da taşıyarak önemli başarılara imza atmıştır. Magnat LZR serisi ile de göz alıcı tasarımlarına bir yenisini eklemiş.

Nitekim LZR 980 şık bir spor arabanın tüm tasarım özelliklerini taşıyor. Her şeyden önce tek parçadan oluşan, yekpare bir cihaz hissi veriyor, bütünlüğü kusursuz. Serinin diğer üyeleri gibi çift (biri normal diğeri de tüm akıllı telefonlarda çalışan) kabloya sahip, katlanabilen yapılı ve sert plastik olmasına rağmen kupaların taca bağlantısındaki metalle yüksek bir malzeme kalitesi sergiliyor. Pedler sert, kupanın içinde sürücüyü örten koyu gri renkte sık dokunmuş bir kumaş var. Tacın kafaya değebilecek noktasındaysa tacın iç yüzeyindeki yarı sert yastıksa plastiğin kafayla temasını engelleyip konforu arttırıyor. Beyaz modelin plastiği hafif cilalı bir his veriyor. Siyah model o denli etkileyici değil, plastiğinde de el izlerinin fazlasıyla belli olduğunu belirtelim. Neticede kulaklıkların Maserattisi diyemeyiz belki, ama bir Alfa Romeo Julietta olduğu kesin.

LZR 580’nin daha klasik bir kafa üstü kulaklık yapısı var, yuvarlak hatlı kuplar boyutlarına göre biraz ince duran taca tutturulmuş, aynı yekpare, göze hoş gelen yapı, kaliteden yine ödün verilmemiş. Gördüğüm kadarıyla aynı malzemeden üretilmiş, 980’e göre biraz daha mat görünümlü. Kulağa yine cuk oturuyor, kendini hissettirmiyor, gerektiğinde katlanıyor.

İlk olarak demeliyiz ki bol baslı kulaklıklar. Ve midleri tizleriyle aynı seviyede. Komfor olaraksa hepsi rahat. 2. ve 3. modellerin kabloları düz. Ancak klasik kablolu en yüksek modelinkisi de 3mm gibi olup, kalın denebilir. Sürülmeleri çok zor değil. Fiyatlarına göreyse performansları çok iyi olmasa da iyi. Özellikle 2. modelin.

 

 

LZR 580

Magnat-LZR-580

Serinin giriş seviyesi 580, en büyük abisi gibi over ear yani kulağı tamamen kapatan bir kullanıma sahip ve pedleri daha yumuşak. Kablosu diğerlerinin aksine düz. Ve bununkisi de çıkarılabiliyor. İzolasyonsa başarılı. Kulağı pek ısıtmıyor. Kupalarsa abileri gibi taca bağlı olarak sağa-sola dönebildikleri için pek çok kafa yapısına uygun olup, serideki genel komforu koruyor.

Full Size Over-Ear Headphones Driver diameter: 40 mm
Frequency range: 15 – 23,000 Hz
Acoustic pressure (1 kHz, 1V RMS): 118 dB
Distortion factor (1 kHz, 106 dB): < 0,18% THD
Weight: 213 g

Ses

Herşeyden önce karanlık bir sesi var. Abisi 760 gibi parlak, aydınlık değil.  Baslarsa yumuşak. Vuruşlar oldukça geniş ve biraz uzuyor. Piştikten ve yeterden fazla güç verildiğinde dahi o yumuşaklık gitmiyor. Fakat tüm yumuşaklığa rağmen midin veya tizin üstünü örtmüyor. Midler ise genel yumuşaklığa uyuyor ve mesela mızıkanın notalarını tek tek seçemezseniz de – o keskin sesi duyamazsanız da diğer enstrümanlar arasındaki farkı duyabiliyorsunuz. Aynısı trompet için de geçerli. Çok lezzetli olduğunu söyleyemeyiz.
Sahnesi genel olarak bir kapalı için geniş. Ancak çok derin değil. Müzikse dolu. Özellikle doğal enstrümanlı müzikte (hele metal üflelemeliler barındırmıyorsa) başarılı. Elektronikteyse başarısı “eh” düzeyde. Müziğin barındırdığı agresif havayı yansıtmakta çok başarılı olamıyor. Detaylar ve müziğin derinliğiyse o yumuşak havada biraz güme giriyor, grubunu arka sıralarını seçmek her zaman mümkün olmuyor.


 LZR 760

Magnat-LZR-760

Serinin ortanca üyesi 760 (ve tamamen Aliminyum 765) abisi gibi over ear değil, on ear. Yani kulağın üstünde duruyor. Ve beklenildiğinin aksine izolasyonu çok iyi olmasa da kötü değil. 760 tamamen plastik yapıya sahip. Bu sayede serinin en hafif kulaklığı. Tacıysa yumuşak yapay deriden imal.
Premium On-Ear Headphones Driver diameter: 40 mm
Frequency range: 14 – 25,000 Hz
Acoustic pressure (1 kHz, 1V RMS): 119 dB
Distortion factor (1 kHz, 106 dB): < 0,15% THD
Weight: LZR 760: 152 g / LZR 765: 156 g

Ses

İlk anda dikkat çeken netliği. Doğal enstrümanlarda 580’den daha iyi. Bunda sesinin sunumun karanlığı, netliği ve nötrlüğü etkili.  Bası, bir kulak üstü kulaklıktan beklenmeyecek ölçüde güçlü. Güm güm güm şeklinde vurabiliyor. Bu basın diğerlerini bastırmadığını duymak daha da sevindirdi. Hele bunda da serinin tüm kulaklıklarındaki gibi dolu bir atmosfer varken basın karışmaması profesyonelce. Midlere gelince 580 gibi yumuşak değil ama olabileceği gibi haşin de değil. Tiz başarısıysa memnuniyet verici. Üflemeliler gerçekçi. Baterinin zili de öyle.
Genel olarak daha başarılı bir kulaklık 760. Pek çok türe uyabiliyor. Kulaküstü pedleriyle kimine ters gelse de, ses genel olarak önde olduğu için sahne pek geniş değil. Vokaller dibinizde ama enstrümanlar sere serpe yayılmıyor.


LZR 980

Magnat LZR 980

Serinin diğer üyeleri gibi çift (biri normal diğeri de tüm akıllı telefonlarda çalışan) kablolu, katlanabilen yapılı ve sert plastik olmasına rağmen kupaların taca bağlantısındaki metalle yüksek bir malzeme kalitesi sergiliyor. Pedleriyse sert, kupanın içinde sürücüyü örten koyu gri renkte sık dokunmuş bir kumaş var. Tacın kafaya değebilecek noktasındaysa tacın iç yüzeyindeki yarı sert yastıksa plastiğin kafayla temasını engelleyip komforu arttırıyor.Aşağıda teknik özellikleri var. Görebildiğiniz üzere serinin en üst seviyedeki kulaklığı dahi belli bir hafifliğe sahip.

High-End Over-Ear Headphones Driver diameter: 40 mm
Frequency range: 12 – 28,000 Hz
Acoustic pressure (1 kHz, 1V RMS): 120 dB
Distortion factor (1 kHz, 106 dB): < 0,10% THD
Weight: 268 g

Ses

Serinin en üst kulaklığı kendini hızla belli ediyor. Kardeşi kadar berrak olmasa da, yabancıların “otorite” dediği ağırlığa ve aynı anda yüksek bir enerjiye sahip. Tüm serideki karanlık sunuma sahip olsa da baslar boğmuyor. 760 gibi hissettiren basları onun 580’nin aksine hızla kayboluyor.  Midler ise net, canlı kayıtlarda vokallerin sesinin sahnede yankısını dahi rahat duyabiliyorsunuz. Tizler ise bir JVC fx850 seviyesinde başarılı olmasa da, kafaüstü için alkışa değer!
Sahnesi giriş seviyesi modele yakın genişlikte. Detaylar konusunda daha başarılı. Her türden müzikte arka planı daha net duyuyorsunuz. Halihazırda güçlü olan basları haddini bilip diğer kardeşlerindeki gibi öne geçmiyor. Özellikle elektronik türler için harikulade bir kulaklık!

 

Son olarak sizleri Magnat LZR serisi kulaklıkların diğer renkleriyle baş başa bırakıyoruz. Bu arada en yakın zamanda direkt almak mı istediniz? O zaman buyrun http://www.pelinltd.com.tr adresine 🙂
LZR 580 Serisi

 

Bu kulaklık hakkında soru sormak veya tartışma başlatmak için yazıya tıklayın forumumuza buyrun

Hakkında Mahirefe

Mahirefe, 200'e yakın Türkçe - 5 de İngilizce inceleme yazısıyla tam bir kulaklık tutkunudur. Aynı zamanda ülkemizin en yüksek trafikli sitelerinden olan Donanimhaber.com sitesinde Kulaklık bölümü yetkilisidir. Fiyat / performans kulaklıklar özel ilgisidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.