Anasayfa / Müzik / MİD FREKANS NEDİR ? NEDEN ÖNEMLİDİR ?
MİD FREKANS NEDİR ? NEDEN ÖNEMLİDİR ?

MİD FREKANS NEDİR ? NEDEN ÖNEMLİDİR ?

Midler…. anlatılması zor duyulması gereken ve hissedilmesi gereken bir frekans bölgesidir, Çok tekniğine girip sizi boğmak istemiyorum. Bir parçadaki gitar,keman,tuşlu ve yaylılar,piyano vb aklınıza gelebilecek çoğu enstürmanlar genellikle mid frekans ağırlıklıdır, piyanonun düşük frekansı 20 hz’e kadar insede genellikle mid ağırlıklı bir enstürmandır, enstürmanların frekans aralıklarını arzu ederseniz araştırabilirsiniz bu konuya pek girmeyeceğim dediğim gibi.

Dinlediğiniz favori parçalarınızın sahnesine genelde dikkat edersiniz değil mi ? Hangi enstürman nerede ne tarafta konumlandırılmış ? Gitar sesi sol kulağınıza %50 az geliyor veya keman sesi biraz önde dimi ? Bunları algılıyorsunuz ve kendinizi tamamen soyutluyorsunuz, orada bulunuyormuşcasına kaptırıyorsunuz kendinizi ve tamamen dinlemeye odaklanıyorsunuz.

Bunları sizlere yaşatmak için parçanın mix ve mastering’ini yapan kişinin stereo image’in ne olduğunu çok iyi bilmesi ve midleri mixlerken MİD ve SİDE olmak üzere iki ayrı şekilde editlemesi gerekmektedir, dümdüz stereo yapılan mixlerde genelde sahne hissedilmez hissedilse bile çok yavan olur, bu da tüm parçayı etkiler.

Piyasada zilyon adet hoparlör,kulaklık,amfi,müzik çalar,oto teyp, sinema sistemi,hi fi sistemler, high end sistemler bulunmaktadır. Bir parçada neye önem veriyorsanız ve neyi duymak istiyorsanız seçmeniz gereken ekipmanlarda bu isteklerinizle doğru orantılı olmalıdır, eğer A’yı duymak istiyor ve C ekipmanını alıyorsanız bu seçiminiz sizi başlı başına sıkıntıya sokacaktır. Öncelikle maddi olarak bir kaybınız olur, daha sonra vakit kaybetmiş olursunuz, üstüne üstün yanlış seçim yaptığınız için bu maddiyat kaybınız ve harcadığınız zaman iki katına çıkar işler zevk olmaktan uzaklaşır bir kabusa döner. Bu yüzden ekipmanlarınızı almadan önce ince eleyin sık dokuyun.

Eski üretim hoparlörler genelde mid frekanslarda daha başarılı oluyorlar, çünkü işçilik gerçekten takdire şayan oluyor, ayrıca kağıt baslı vintage hoparlörlerin tadına doyum olmuyor, eski üretim hoparlörlerin geneli yüksek empedanslıdır bu da size kaliteyi yaşatır yeni nesil üretilen çoğu hoparlörlerin empedans değeri düşüktür fakat ses şiddeti yüksektir, eh tercih sizin.

5xs

Midler güzeldir ve keyiflidir.
Keyifli zamanlar dilerim.

Hakkında IceRulez

Osman Rıfkı Fırtına - Profesyonel olarak müzik prodüksiyon ile uğraşmaktadır. müziği üretmek kadar dinlemenin de ayrı bir keyif olduğunun bilincindedir bu yüzden derin arayış içine girmiş bulunmakta olup sürekli bilgilenmekte ve bilgilendirmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.