Anasayfa / 500-1000tl / Mitchell & Johnson: GL2SE Elektrostatik Kulaklık

Mitchell & Johnson: GL2SE Elektrostatik Kulaklık

Elimde tuttuğum şu kulaklık Mitchell & Johnson Electrostatz GL2SE normalde kimi hoparlörlerde veya Stax gibi kallavi kulaklıklarda bulunan elektrostatik sürücülerin gelişmiş ve daha az güç isteyip daha az yer kaplayan versiyonunu (Electrostatz) kullanan ilk kulaklık. Marka geçen yıl adını Kickstarterdeki kampanyalarıyla duyurdu. Ciddi ilgi toplayan bu kulaklıklar merak da edildi. Merakın bir sonucu da burada 🙂

  • Frequency Response: 12 to 40,000Hz
  • Sound Pressure level: 115dB
  • Impedance: 32 ohms
  • Acoustic System: Closed back
  • Total harmonic Distortion: <=0.5%
  • Include carry bag and ¼” to ½” adaptor

 

Malzeme Kalitesi

Hafifliği ve sağlamlığı ilk göze çarpan nokta. Sürücülerin kaplaması ahşap, tacıysa kafaya temas eden nokta dışında metal. Temas eden yerleri deri. Güzel düşünülmüş. Değişemeyen kablosu biraz sert ve kumaş kaplı. Jakıysa kaliteli. Parlak gri metalden mamül.
Earpadleri orta boyutta kulağa rahat oturuyor. Ve uzun dinlemelerde de gözlüğe rağmen rahatsız etmiyor.

Ses

Pişmeden Önce

Mid ve daha az olsa da tiz bölgesinde çok güçlü. Bassa derine inemese de çok kontrollü ve müziğe pek renk katmıyor. Ama pek sert değiller, henüz vokal ve mid kadar detaylı olmayan yumuşak vuruşlar halindeler.

Vokalle enstrümanların sahnede konumlandırılması da iyi. Vokaller ayrı güzel, vokalin arkasındaki back vokaller rahatça duyulabiliyor.

Tizlerde metalik enstrümanları çok iyi verebiliyor ve gerektiğinde keskinleşiyor. Müzikte telli enstrümanlar bolsa telin her çekilişi dahi kulağınıza gelebilir. Tizlerdeki yer yer keskinlik şu ana kadarki tek negatif nokta bence.

Kayıt seçiyor ama! Öyle ki sahip olduğu müthiş netlik sayesinde kaydın kötülüğünü anlamanıza yardım ediyor. Sırf bu kulaklık sayesinde çok sevdiğim bir tanesinden soğudum 🙂

Sahne henüz çok geniş değil. Daha doğrusu gözlerinizi kapatınca 180 derece sağ ve solunuza açılmıyor.

Piştikten Sonra

Herşeyden önce sahnesi inanılmaz genişledi!Kayıttaki orjinal sahneyi tam olarak seçebilir hale geliyorsunuz. Ve analitikliğe kaymadan detayları arttı.

Baslar artık iyice rafine oldu ve kayıtta olmayacak ölçüde değiller.  En başta “pek renk vermiyor” demiştim. Şimdi hiç vermiyor.

Ayrıca reddemeyeceğiniz bir detay artışı yaşandı. Ve mesela rock müzikte davul vuruşlarına eşlik eden ziller net seçilebilir oldu.

Son olaraksa şunu demeliyim ki Xduoo x3 ve PA2V2 amfide bile kayıt analog mu dijital mi anlamak kolaylaştı 🙂 Esaslı ve büyük bir amfiye bağlarsanız sonuçlar eminim ki mükemmele yakın olacaktır.

Son Söz

Kupasına rağmen alkışlamak istediğim ferahlıkta sahnesi (bunun benzeri Beyerdynamic t90 gibi kocaman kupalarda olabilirdi) ve serinin en zayıf üyesi olmasına rağmen pek çok güzel özelliği ve sesinin tatlılığı ile elinizde bulunmayı hakediyor.

Hakkında Mahirefe

Mahirefe, 200'e yakın Türkçe - 5 de İngilizce inceleme yazısıyla tam bir kulaklık tutkunudur. Aynı zamanda ülkemizin en yüksek trafikli sitelerinden olan Donanimhaber.com sitesinde Kulaklık bölümü yetkilisidir. Fiyat / performans kulaklıklar özel ilgisidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.