Anasayfa / Müzik / Ahmet Ertegün: Müziğin Gizli Kahramanı

Ahmet Ertegün: Müziğin Gizli Kahramanı

Müziğin Gizli Kahramanı Ahmet ERTEGÜN

Merhaba arkadaşlar belki de pek çoğumuzun isminden ölüm haberi yayınlanınca haberi olduğu veya belki de bu başlıkta az da olsa tanımış olacağınız, benim kendisine çok büyük saygı duyduğum bir müzik adamından  Ahmet Ertegün’den bahsedeceğim.

B2KHftQ

Ahmet Ertegün 1923-2006 yılları arasında yaşamış Türk müzik ve iş adamı. Peki nedir yazımıza konuk olan bu zatın olayı?

Bu beyefendinin büyükelçi olan babası sebebiyle doğumundan beri ülke ülke gezerler ailecek. En son babasının Washington büyükelçisi olmasıyla beraber Amerika serüveni başlar.

Atlantic Records’un Kuruluşu

 atlantic

Babasının ölümü üzerine ailesi yurda döner. Ahmet bey ve abisi Nasuhi Ertegün Amerika’da kalmayı tercih ettiler. Bir aile dostlarından borç olarak aldıkları 10.000 dolarla Atlantic Records plak şirketini kurdular. Bu şirket ileriki zamanlarda jazz-blues türlerinde Amerika’nın 5 büyük plak şirketinden biri olacaktı. Arkadaşlar 1940 lardan 1950 lerden bahsediyoruz. Ku-klux Klanı’nın hala darağaçlarında siyahileri kurban ederek ayin yaptığı dönemler. Bundan dolayı o dönemin siyahi çok kaliteli blues sanatçıları belki şimdi olsa önünde eğileceğimiz insanlar bile ırkçılığa maruz kalıyordu. Ahmet Ertegün’ün ise siyahi sanatçılarla arası çok iyiydi. Daha Atlantic Records’u yeni kurduğunda bile sorgusuz sualsiz birçok jazz sanatçısı Ahmet Ertegün ve abisi ile çalışmak için sıraya girmişti. 1947’de kurulan şirket henüz iki yıl sonra Stick Mcghee’nin Drinkin’ wine spo-dee-o-dee albümü ile 1milyonluk satış rakamını aşmıştır.

Ünlü Yaptığı-Ününe Ün Kattığı isimler

Bu isimlerin başında Ray Charles, Aretha Franklin, Ella Fitzgerald, Miles Davis gibi dev sesler gelir. Ayrıca Stewie Wonder, Led Zeppelin, Rolling Stones, Bee Gees gibi isimlerin üne kavuşmasını sağlamıştır. Arkadaşım sana Rolling Stones diyorum Led Zeppelin diyorum. İnsan bi vay anasını çeker değil mi ? Cık cık cık 🙂

ahmet-ertegun-rolling-stones

Daha bu saydıklarımla bitmiyor gerçi ama yeter bunlar sanırım adamın müzik dehasını anlatmaya. Gerçi Elvis’i de fazla beğenmeyip az para teklif ederek kaçırmıştır ama üstadın bi bildiği vardır deyip geçiyorum burasını 🙂  Bu arada Rolling Stones olayına hadi be oradan diyenler sizi şöyle alalım 🙂

Ray Charles ve Ahmet Ertegün

Bu iki isme de ayrı ayrı sempati duyduğum ve özel bi ilişkilerinin olduğunu düşündüğüm için burayı biraz açmak istiyorum. Öhm öhm. Açılın ama adam biraz hava alsın. ehehehe. Neyse kendimi ciddiyete davet ediyorum. Çoğunuz Ray Charles’ı biliyosunuzdur sanırım. Bilmiyosanız hit the road jack parçasını da mı bilmiyosunuz. Onu da mı ben öğreteyim canım? Aa üstüme iyilik sağlık. Bu ikilinin yolları Ray Charles’ın Atlantic Records’tan önce çalıştığı şirketin batmasıyla ve sanatçılarını dağıtmasıyla kesişir. Açıkçası o dönemlerde Ray Charles pek başarılı değildir. Ancak Ahmet abimiz cevheri görmüş olacak ki Ray Charles’ın boşta kaldığını duyunca hıyara tuzlukla koşar gibi koşmuş ve Ray abimizi kapmıştır. Bu anlattığım hadiselere Ray Charles’in kendi beyanlarıyla senaryosu yazılıp beyaz perdeye aktarılmış Ray filmini izleyerek detaylı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca filmde Ray Charles’ı Jamie Fox Ahmet Ertegün’ü ise Curtis Armstrong abimiz canlandırmaktadır. Gerçekten şiddetle tavsiye ediyorum.

Konumuza dönelim Ray Charles’ın gerçek anlamda patlaması Atlantic Records’ta olmuştur. İlk hit şarkısı Mess around’u bilin bakalım. Kim yazıp besteledi ? Tabii ki Ahmet Ertegün. Ahmet Ertegün’ün yüreğinden süzülüp Ray Charles’in gırtlağından akıp kulaklarımızla buluşan bu eser o dönemde Avrupa ve Amerika listelerini alt üst etmiştir adeta. Genç kızlar Mess around diyerek gerdan kırıyor, yaşlılar alkış tutuyor,çocuklar ise pistte oradan oraya koşuyordu. Böylelikle Ray Charles’ın hayran kitlesi oluşmuştu. Yaa beklemezdiniz değil mi ?

Diğer

Aldığı sayısız ödüllerden bahsetmeyeceğim zaten yazıyı gereksiz uzattım. Müzik dışında ise New York Cosmos futbol takımını kurmuştur. Maradona’yı kulübe katmak istediğinde henüz 17 yaşındaydı. (Adam futboldan da anlıyor usta) Pele, Beckenbauer gibi isimleri ise takıma katabilmeyi başarmıştır.

Ölümü

Gerçekten ölümü de kendine yakışır şekilde olmuştur. 2006 yılında Rolling Stones konserinde ayağı kayması sonucu beyin kanaması geçirmiştir. Aynı sene de yoğun bakımda hayata gözlerini yummuştur.

Rooftop The Last Sultan0001

Kapanışta ise susup sözü Ahmet Ertegün’e bırakmak istiyorum;

‘’Atlantic Records’u kurmamızın sebebi, müziklerini beğendiğimiz birkaç şarkıcı ile kontrat imzalamak ve satın almak isteyeceğimiz albümlerini çıkartmaktı. Açıkçası asla çok eğlenceli birşeyler yaparak para kazanabileceğimi düşünmedim. Yanılmış olduğum için çok mutluyum.’’

 

Bu kıymetli yazı için Alper arkadaşımıza teşekkür ederiz.

Hakkında Mahirefe

Mahirefe, 200'e yakın Türkçe - 5 de İngilizce inceleme yazısıyla tam bir kulaklık tutkunudur. Aynı zamanda ülkemizin en yüksek trafikli sitelerinden olan Donanimhaber.com sitesinde Kulaklık bölümü yetkilisidir. Fiyat / performans kulaklıklar özel ilgisidir.

Bir yorum

  1. vay bee.. adam öleli nerdeyse 10 sene olacak, adını ilk defa duydum. büyük işler yapmış, saygıyla eğiliyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.