Anasayfa / Müzik

Müzik

TİZ NEDİR ? NEDEN ÖNEMLİDİR ?

Öncelikle tiz frekansların parçadaki önemi büyüktür, her enstürman’ın farklı farklı tiz notaları vardır ve bu frekansları orjinaline en yakın şekilde kayıt edebilen bir mikrofon ile kayıt etmek gerekir. Nedir bu tiz notaları ? davulcunun zilleri , belli başlı perküsyon’lar , tuşluların üst notalarıyla yaylıların üst notalarına tiz frekansları diyebiliriz. Yıllardır sebebini kimsenin bilmediği fakat herkesin koşulsuz bir şekilde uyguladığı bir ... Devamını Oku »

MİD FREKANS NEDİR ? NEDEN ÖNEMLİDİR ?

Midler…. anlatılması zor duyulması gereken ve hissedilmesi gereken bir frekans bölgesidir, Çok tekniğine girip sizi boğmak istemiyorum. Bir parçadaki gitar,keman,tuşlu ve yaylılar,piyano vb aklınıza gelebilecek çoğu enstürmanlar genellikle mid frekans ağırlıklıdır, piyanonun düşük frekansı 20 hz’e kadar insede genellikle mid ağırlıklı bir enstürmandır, enstürmanların frekans aralıklarını arzu ederseniz araştırabilirsiniz bu konuya pek girmeyeceğim dediğim gibi. Dinlediğiniz favori parçalarınızın sahnesine genelde ... Devamını Oku »

Bas Nedir ? Basın önemi nedir ? Neden seviyoruz ?

Bas genellikle 200 hz’den düşük frekanslara denir. 60 hz ‘den düşük frekanslara ise sub – bas denir. işitme aralığımız 20 hz ve 20 khz olmasına rağmen daha düşük ve yüksek frekansları işitme şansımız bulunmaktadır. Frekans aralıklarını şu şekilde özetleyebilirim : Alt Kalın-Deep Bass 20 40 hz Kalın-Mid Bass 40- 80 Üst Kalın-Upper Bass 80- 160 Alt Orta-Lower Midrange 160 320 ... Devamını Oku »

Enter Shikari – Enerji ve Sertliğin Müziği

Enter Shikari 2003 yılında İngilterede kurulmuş electronicore grubudur. Nedir bu electronicore; post hardcore, metalcore ve elektronik müziğin birleşimidir. Grubun ilgilendiği esas konu politik gelişmeler, insan hakları vb olup, tüm albümlerinde müthiş bir enerji vardır. Sözleri de serttir, uslupları da. Elektronik müzik ile metalcore birleşimi işte böyle hızlı ve sert müziğe götürüyor ve synth numaraları 80’lerden kopup özgünleşiyor. İlk albümleri Take to ... Devamını Oku »

Ses – Müzik – Prodüksiyon

• Ses Nedir ? Kulağın Duyabileceği veya hissedebileceği basit veya kompleks seslerdir. Sesin yayılabilmesi için , ortamın katı sıvı veya gaz halinde olması gerekmektedir İnsan kulağı 20 hz ile 20 khz işitme kapasitesine sahiptir. Fakat ben bu frekans aralığından fazlasını işitebilecek insanlar olduğu kanısındayım. Farklı frekanslar aralığındaki seslerin titreşim sonucu neler yapabildiklerine gelin birlikte şahit olalım : • Müzik Nedir ... Devamını Oku »

Kongos – 4 kardeşin Etnik-Rock güzellemesi

4 kardeşten oluşan ve 2007 yılında kurulan Güney Afrika çıkışlı Alternatif Rock grubu Kongos özellikle iyi bas ve mid verebilen bir kulaklığınız varsa eşsiz bir deneyim yaşatacaktır. Sizi çıkış singleları olan Come With Me Now ile baş başa bırakıyoruz. Ardından da şarkı içinde ince ritim değişiklikleri yaptıkları I’m Only Joking’i dinlemesiniz!     Devamını Oku »

Ahmet Ertegün: Müziğin Gizli Kahramanı

Müziğin Gizli Kahramanı Ahmet ERTEGÜN Merhaba arkadaşlar belki de pek çoğumuzun isminden ölüm haberi yayınlanınca haberi olduğu veya belki de bu başlıkta az da olsa tanımış olacağınız, benim kendisine çok büyük saygı duyduğum bir müzik adamından  Ahmet Ertegün’den bahsedeceğim. Ahmet Ertegün 1923-2006 yılları arasında yaşamış Türk müzik ve iş adamı. Peki nedir yazımıza konuk olan bu zatın olayı? Bu beyefendinin ... Devamını Oku »

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.