Anasayfa / Kafaüstü Kulaklıklar / Philips Fidelio X2 İncelemesi – Kara Şovalye

Philips Fidelio X2 İncelemesi – Kara Şovalye

Yaklaşık 10 yıl önce kulaklıklar sadece yan ürün, hele kafaüstü kulaklıklar günlük hayatta dinlemek için uçuk aksesuarlardı. Fakat sonra Monster markası piyasaya Beats’i soktu ve kafaüstü kulaklıklar da sevilmeye başlandı, hem insanlar hem firmalar benimsedi. Bunu neden anlatıyorum? Çünkü Philips gibi hep değişik ev aletleriyle bildiğimiz firmanın aslında 1927 yılında ilk “pentode” radyo tüpünü yapıp tüm ailelerin beraber radyo dinlemesini sağlamış ve 32 yılı itibariyle 1000000 satmış, Sony ile beraber müzik dinleme şeklimizde devrim yaratmış CD dediğimiz şeyi icat etmiş firma olduğunu bilmenizi istiyorum. Bilelim ki en başta bizde de olan “önyargı” kırılsın ve Philips’in de iyi bir kulaklık yapabileceği görülsün 🙂

Şu anda yazımıza konu edeceğimiz Philips markasının Fidelio serisinin X2 kodlu “amiral gemisi”, en iyi kulaklığı. X1 zaten oldukça başarılı olmuşken bakalım bunu ileriye götürebilecek mi?

Philips Fidelio X2

Önce teknik detaylar:
Frequency response 5 – 40,000 Hz
Impedance 30 Ohm
Maximum power input 500 mW
Sensitivity 100 dB @ 1mW
Speaker diameter 50 mm
Distortion<0.1% THD
Acoustic system OpenDiaphragm LMC
Magnet type Neodymium

Kutu İçeriği: İlk önce sizi kocaman siyah kutusu büyüleyecek. Açınca da göreceksiniz ki aksesuar olarak 6.3mm dönüştürücü dışında hiçbirşey yok! Bize aynen şarkılarına isim vermeyen İranlı gitar virtüözü Farzad Golpayegani’yi hatırlattı. Farzad sadece müziğinin sizi etkilemesini isterken ve bu yüzden sarkilarina isim koymazken, bu kulaklık da kutusunda olsun gövdesinde olsun basitliğiyle sizi çok etkiliyor.

Philips Fidelio X2 Kutu İçeriği

Komfor konusunda saatlerce kulağınızda kalabilecek potansiyele sahip. 50mm sürücülerin barındığı kupalar tüm kulağınızı sarıyor ve açık yapısıyla çok ferah bir sahne sunuyor. Gözlük kullanmak komforu azaltmıyor.

Ses

Herşeyden önce bu kulaklık güçle iyileşen bir kulaklık, muhtaç değil. Yani ayıp kaçacak ama Sansa Clip ile dahi dinlenebilir 🙂 (tabi her parametrenin dipte/sahnenin uzakta olacağını kabul ederseniz)

İyi bir amfi, ve hatta dac-amp kombinasyonunun yararını yadsınamaz bu kulaklıkta. Ancak bu “güç” konusunu aşınca duyacağınız ses, hacimli bas vuruşlarıyla inanılmaz bir netlik olacak. Şaşıracağınıza eminiz. Yanısıra “intimate” bir yapıda sesi. Yani geride değil, önde. Adeta sarıyor sizi enstrümanlar ve şarkıyı söyleyen de size yakın. Ancak bu, büyük başarı, sahneyi olumsuz etkilemişe benzemiyor. Zira müzik ne kadar öndeyse sahne daralırdı. Dı 🙂

Ses genel olarak canli, enerjik. Baslar hacimli, derine ve hatta elektronik türlerin istediği kadar derine inebiliyor. İlk saatlerinde subwoofer gibi titreşim yaratabiliyor. İçinizde! Hızlı blues parçalarında da ritmi çok rahat duyurabiliyor, o ritme eşlik etmeye teşvik edebiliyor. Hele halihazırdaki sıcak sesi bir lambalı amfiyle birleşince ses ile baslar etkileyici şekilde gövde kazanıyor. Midler, orta frekanslardaysa epey net. Piştikçe daha da netleşip basının subwoofer etkisini azaltıyor. Sahnenin genişliği ile birleşince ana enstrümanlar ortada işini yaparken sağ ve sol yanlardan diğeri geliyor. Vokallerse diğer enstrümanlar gibi oldukça net, yanıra enstrüman ayrımı da yüksek. Tizlere bakarsak çok önde değiller. Olması gerektiği kadar eşlik görevini iyi yerine getiriyor. Metalik üflemelilerde oldukça gerçekçi de. Ve jazz müzikteki baterinin zilllerinde de. Lambalı amfinin sıcaklığı ile kulaklığın sıcak sesi birleşince dahi üst frekanslar boğulmuyor.

Not: Sahnesi öyle ki, kayda göre adeta 2. bir sahne sağ kulağınızda dönüyor. Örneğin Creedence Clearwater Revival’ın Susie Q parçasında sağda ayrı solda ayrı enstrümanlar ve aralarında en az 3 metre var. Ancak unutmayin ki bu optimum durumda gecerli. Ne kadar ekmek o kadar kofte gibi, ne kadar guc o kadar sahne 🙂

not2: Elektronik müzikler demiştik, mesela dubstepde bass droplarda adeta “titreten” bir bası var. Bu bir çok yeni teknoloji* kullanan kulaklık bizi çok memnun etti.

Umarız ki sizler de alma cesaretini (zira Philips) gösterirsiniz ve yüksek teknolojik araştırma sonucu ortaya çıkan iyi ses yayılır.

 

* Yeni teknolojiler: a. Layered Motion Control: Katmanlı Hareket Kontrolü çevirisi olup, damping (sündürme) jelini saran çok katmanlı polimer diyagram barındırıyor. Bu havalı teknoloji katmanları sayesinde yüksek frekansları kontrolde tutup sapıtmalarını engelleyip daha “smooth” bir ses tecrübesi sağlıyor.b. Double Layered Earshells: Türkçesini tam olarak bilemediğimiz bu teknoloji sayesinde rezonans ve istenmeyen titreşimler azaltılıp yüksek bir detay ve kesinlik amaçlanmış…Becermişe benziyorlar 🙂

Bu kulaklık hakkında soru sormak veya tartışma başlatmak için yazıya tıklayın forumumuza buyrun

Hakkında Mahirefe

Mahirefe, 200'e yakın Türkçe - 5 de İngilizce inceleme yazısıyla tam bir kulaklık tutkunudur. Aynı zamanda ülkemizin en yüksek trafikli sitelerinden olan Donanimhaber.com sitesinde Kulaklık bölümü yetkilisidir. Fiyat / performans kulaklıklar özel ilgisidir.

2 yorum

  1. AH-MM400, OPPO PM-3 ve bu kulaklık? Hangisi

  2. İncelemeniz bu ürünü tercih etmemde etkili oldu ve çok memnunum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.