Anasayfa / Müzik Çalar / Philips GoGear Vibe 8gb

Philips GoGear Vibe 8gb

SA1VBE04PA_02-IMS-tr_TRPek çok alanda ürün üreten Philips markasının fiyatı ve harcanan tasarım saatlerine bakılırsa giriş seviyesinde konumlandırdığı mp3 çaları GoGear Vibe ile karşı karşıyayız.

Cihaz herşeyden önce 4/8gb seçenekleri mevcut, hafif ve ucuz görünümlü. mp3, flac, wav, ape, wma gibi bilindik formatları çalabiliyor. Hiçbir Apple flac çalmazken bunun çalması güzel bir hareket. Kasası aşınmaya veya boya silinmesine müsait. Efsanevi Clip+ ile kıyaslarsak ondan da büyük ama güneş ışığında maksimum parlaklığa getirmezseniz okuyamayacağınız kadar çözünürlük sahibi bir ekranı var. Kontroller basit, çoğu şey ekranın altındaki 4 yönlü kontrol panelinden gerçekleşiyor. Şarjıysa resmi açıklamaya göre 20-25 saat gidiyor. Şarkı atmak-silmek ise çok basit, sürükle bırak ile işinizi görürsünüz.

 

Ses konusu sonuçlar adaletli olsun diye eşdeğer fiyatlı Sony zx-600 ile yazıldı.

 

Sesi herşeyden önce alt frekanslara ağırlık veriyor ve sıcak, karanlık. Sahne geniş. Çözünürlük, detaylar yüksek değil. Bas en iyi olduğu kısım. Hatta öyle ki zaman zaman tek o oluyor. Ama hakkını yememek lazım; mesela Bruno Mars’ın Grenade parçasında nakaratta arkadaki klavye çok net seçilmese mevcut. Onun dışında derine inmeyen bir bas görüyoruz. Skrillex – The Reason’da bas Vibe açısından güçlü sayılabilir ama mide titreten, dünyanızı sallayan bir bas yok. Ve bas ses veren doğal enstrümanlar kuru, biraz gerçek dışı ses veriyor.

Midlerse basa göre geride. Ancak bu tek meselesi değil. Güçlü sese sahip şarkıcıları da söylendiği gibi güçlü duyamıyorsunuz.

Tiz ise ancak sembolik, olması gerektiği için mevcut. Arabesk, alaturka ve TSM parçalarında hayal kırıklığına uğratmayacak miktarda var. Ama çözünürlük eksikliği bunda da mevcut. Sahne tek sıra çoğu zaman. Arka sıradaki enstrümanları duymak zor. Daha arkasındakileriyse ancak puslu havada arada bir açan güneş gibi nadiren duyabilirsiniz.

 

Sonuç itibariyle 150tl civarı fiyatıyla, Clip+ veya Fiio X1 bilmiyor veya bulamıyor veya daha renkli birşey istiyorsanız veya çok eski bir markadan olsun diyorsanız veya servis imkanı da olsun diyorsanız, çok iyi bir tercih olacaktır. Bizde Sony’nin B serisine göre daha iyi bir cihaz olmakla beraber Clip+ özellikle rockbox yüklenince bunu geçiyor.

Ancak tercih sizin 😉

Hakkında Mahirefe

Mahirefe, 200'e yakın Türkçe - 5 de İngilizce inceleme yazısıyla tam bir kulaklık tutkunudur. Aynı zamanda ülkemizin en yüksek trafikli sitelerinden olan Donanimhaber.com sitesinde Kulaklık bölümü yetkilisidir. Fiyat / performans kulaklıklar özel ilgisidir.

Bir yorum

  1. furkan koçyiğit

    150tl’ye gogear almalı mıyım? yoksa 300tl’ye sansa ya sony walkman mi?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.