Anasayfa / Rehber / Portatif Müzik Sistemi Kurulumu: 10 Altın Kural

Portatif Müzik Sistemi Kurulumu: 10 Altın Kural

kulaklik-playerBugüne kadarki deneyimlerimiz gösterdi ki; portatif ve başarılı bir müzik sistemi oluştururken sizi fazla para ve zaman harcamadan kurtaracak bazı ufak ipuçları var. Bu yazımızı sıkılmadan sonuna kadar okursanız konuyla ilgili kafanızda birşeyler canlanacaktır.

Sistem kurarken önceliği müzik çalara verin. Kısaca DAP deriz ona. Sonra onun kaldırabileceği ölçüde bir kulaklık alın. 100 liraya alınan Sansa Clip+ bir Sennheiser hd25’i tam kaldıramaz mesela, ama alternatif çok bu hobi de mutlaka birbirini iyi tamamlayan ekipmanlar alabilirsiniz. Amfi her sistemin olmazsa olmazı değildir ve amfi alacaksanız sonraya bırakın ki masraflarınız minimize seviyede kalsın.

● Eğer kulaklığımız dinlerken fazla çatlama, çt pt vb yapıyorsa veya 5 ayrı birbirinden alaksız incelemede çok güçlü denen bir özelliği sizde çok zayıfsa merak etmeyin, sorun kulaklıkta değildir. Sadece SÜRÜLME dediğimiz mesele ortadadır, demek ki dapınız kulaklığı tam süremiyordur. Yani onun için gereken elektriği veremiyordur. Çözüm? Ya daha güçlü bir dap alınacak yada portatif veya tercihinize göre masaüstü bir amfi. Amfiler apayrı konular olup burada girilmeyecektir, ayrı bir yazı konusu olabilir.

● Her kulaklık kutusundan çıkardığında en iyi sesini vermez. Kimisi 3 saat kimi 5 saat kimi 100 saat sonra en iyi sesini verir. Bunu arabaların “açılma” durumuna benzetebilirsiniz. Önerimiz 60-70/100 sesle her gün dinlediğiniz müzikler çalar halde açık bırakmanız veya çeşitli frekans kayıtları kullanmanız olacaktır. Özellikle orta sınıf ve üzeri her ekipman için standart 50 saat pişirme (ingilizcesi burn-in) iyidir.

● SAKIN “Almışken en iyisini alayım” gibi bir durum içine girmeyin, çünkü yok öyle birşey. Hem gerçekten yok, hem de kısmen göreli bu işler.

● Kulaklık araştırırken lütfen teknik değerlere çok fazla bakmayın. Hem kulağımız 3-5 kHz ve hele Hz’nin ayrımını yapamaz, hem de gerçek tecrübenin yanında rakamlar hiçbir anlam ifade etmez. Tabii kablo boyu veya sürücü çapı gibi bilgiler başkadır ve üstteki gibi yoruma açık değildir.

● Kulaklık araştırırken “EKSTRA BAS! İNANILMAZ NETLİK!! OLAĞANÜSTÜ SAHNE” gibi iddialar görürseniz (hem ürünün kutusunda hem de okuduğunuz incelemede) temkinli yaklaşın ve bu iddiayı doğrulayabilecek başka kaynaklara başvurun.(Genellikle lanse edildiği gibi değildir o ürünler, özellikle giriş veya orta seviye bir ürün ise)

● Sürekli araştırın. Hiçbir zaman “en x kulaklık” haykırışlarına kanmayın. Bir cihaz hakkında 2 inceleme okumak 2 ayrı kaynaktan bilgi almaktır ve bu yararlıdır. Tek kaynaktan alınan bilgi yanlış sonuçlara götürebilir.

portable-muzik-sistemi● Kulaklık-dap-amfi alırken ne yazık ki ya 2.el yada yurtdışından alın demeliyiz. Zira ülkemizde muazzam vergiler var ve Amazon.com sitesinde 130 dolar olan (yani tüm ithal vergileriyle etse etse 500tl) bir kulaklığı ülkemizde 1030tl’ye bulabilirsiniz. Yurtdışından sıfır alacaksanız ya ebay, penonaudio, accessoryjack, lendmeurears, mp4nation, earphonesolutions gibi kaynaklara başvuracaksınız yada head-fi.org sitesinden ilgili bölümünden 2.el kovalayacaksınız. Merak etmeyin gümrük sınırları içinde kalırsanız hiçbirşey takılmaz. Ve hepsiburada’dan almak kadar basittir almak. Yurtiçinden 2.el almak için de donanimhaber, techno-fi, stereomecmuasi veya sahibinden siteleri mevcut.

Güncelleme: Ebaydan “sahte çıkar” diye birşey almaktan korkuyor musunuz? O zaman bakın.

Ebayden sipariş ile ilgili sıkıntı olduğunda contact seller seçeneğini seçiyoruz ve diyoruz ki “its a fake! I want a refund” Uzakdoğulu ise negatif feedback bırakmamanız için ikiletmeden paranı geri verecektir. Ha eğer ayak sürüyor, ucuzluk yapıyor (It had no problems with my system veya direkt aldırmıyorsa) veya başka bir parayı geri alma sorunu olduğunda da durumu yükseltip (escalate) konuyu ebaye taşıyorsunuz. Basmanız gereken tuşları hatırlamıyorum ama biraz ingilizceyle çözülür zaten.

Hadi bu da çözüm olmadı diyelim; o zaman PAYPAL arkanızda. Eğer sözkonusu işlemde bir sahte veya hasarlı gönderilme durumu varsa paranızı iade ediyorlar özetle. Ama bu bambaşka bir konu olduğundan burada girmiyorum ona.
Özetle:ebay ‘den ürün almakta hiçbir sıkıntı yok. Eğer ki ürün normalde 1000 parayken satıcıda 100 paraysa 🙂

● Deneyim dedim; ya devamlı buluşma peşinde olun zira özellikle İstanbul ve Ankara bu konuda çok şanslı ve buluşmalarda değişik ekipmanları deneyin yada direkt alın ne ilginizi çektiyse. Merak etmeyin, satmak çok zor olmayacaktır.

● Bu konuda esas bilgi yoğunluğu İngilizce. Bilmiyorsanız ya öğrenin yada fazla merak etmeyin zira terimler İngilizce’den apart Türkçe terimler. Hoş siz yine de öğrenin.

● Son olarak; kimi terimleri – mesela sıcak ses, geniş sahne, soğuk ses, basları hızlı, aydınlık çalıyor, karanlık çalıyor – asla okuyarak öğrenemezsiniz zira kafanıda bir anlam ifade etmez. Bunları öğrenmek için bilfiil denemeli ve kendiniz anlamalısınız. Ve bu hobide ilerlemek istiyorsanız bolca dinlemelisiniz ki yukarıdaki kavramlar hakkında bilginiz ve söyleyebilecek sözünüz olsun.

kulaklik-secimi

Hakkında Mahirefe

Mahirefe, 200'e yakın Türkçe - 5 de İngilizce inceleme yazısıyla tam bir kulaklık tutkunudur. Aynı zamanda ülkemizin en yüksek trafikli sitelerinden olan Donanimhaber.com sitesinde Kulaklık bölümü yetkilisidir. Fiyat / performans kulaklıklar özel ilgisidir.

4 yorum

 1. Sahne, bas-mid ayrımı, enstruman ayrımı, aydınlık-karanlık gibi kavramların ayrımının nasıl yapılacağını anlatan bir rehber yapsanız? Hiçbir sitede böyle birşey yok çünkü,mid’ler hangi frekansta başlarörnek bir müzik parçasında saniye vererek “şurada mid ses başlıyor” vs gibi açıklamalı birşey olsa çok güzel olur. Veya aydınlık-karanlık çalma ayrımı nedir kafamda birşey canlanmıyor, örnek bir müzik parçasında nerede bu farkı algılarız gösterseniz ekipmanlarımızın tam olarak nasıl olduğunu daha iyi anlar, ihtiyaçlarımıza yönelik ekipmanı seçerken daha biliçli oluruz. Teşekkürler.

  • Mehmet bey yazımızda belirttiğimiz gibi kimi kavramlar okunarak değil birebir tecrübe edilerek öğreniliyor. O yüzden bulunduğunuz yerde bu konuda bilgili-tecrübeli kişiler varsa onlarla konuşmanızı öneririz.
   Ancak elimizden geldiğince anlatmaya çalışırsak:
   Sahne duyduğunuz müzikteki algıladığınız sahnenin genişliğini ifade eder. Bas-mid ayrımı adında bir şey olmamakla beraber, bas ve mid birbirinden farklı iki frekans grubudur. Enstrüman ayrımı adı üstünde, ayrımdır, bir enstrümanın diğerinden ne kadar ayrı durduğunu ifade eder. İç içe geçmişse aralarındaki fark seçilemez.
   Aydınlık karanlık / sıcak soğuk olgusuysa soyut bir kavram olup ölçülemez ve dinlediğiniz kulaklığın karanlık yada aydınlık veya sıcak yada soğuk çalmasını ifade eder. Bu konuyu ancak tecrübe ederek ve kıyaslayarak ayırda varabilirsiniz. Ancak kolaklık olması açısından örnek: earsonics kulaklıkları sıcak ve karanlık çalar. ATH im02 sıcak ve aydınlıktır. Ibasso dx50 soğuk ve aydınlıktır. Ipod Video hafif aydınlık ve sıcak çalar. Sansa Clip+ ise karanlık ve sıcaktır.

 2. Fiio x3 bilgisayarda dac olarak nasıl kullanılır, dac programını bilgisayara yükleyemedim, windows 8 için lisans iptali istedi onu da yaptım ama bitürlü yükleyemiyorum. yardımcı olursanız sevinirim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.