Anasayfa / Kulaklık Karşılaştırmaları / PSB SPEAKERS M4U 4 vs FLC 8S Kıyaslaması

PSB SPEAKERS M4U 4 vs FLC 8S Kıyaslaması

IMG-20160606-WA0034

Psb speakers şirketi Kanada kökenli höparlör üreticisi bir firma; M4U 4 adını verdikleri yeni kulakiçi kulaklıklarını tanıttılar geçen yıl.

M4U 4; 1 dinamik ve 1 armatürden oluşan 16 ohm değerinde bir kulaklık.

350x700px-LL-27bbffe7__A060205

Flc şirketi Çin merkezli bir şirket. Flc 8si geçen yıl piyasaya sürdüler. Flc 8s, 2 armatür ve 1 dinamikten oluşan 11 ohm değerinde bir kulaklık. Filtrelerle ses üstünde oynanmasına izin vermesi bir avantaj bu noktada.

images (46)

 

SES KALİTESİ VE KARŞILAŞTIRMA

Flc 8s açık çalan analitik bir iem;

Psb ise analog analitik çalan bir iem.           

Psb m4 u4 yumusak ve de gövdeli çalıp da detaydan da taviz vermeyen bir kulaklık.


Psbnin bass/altbassları sıcak ve gövdeliyken, Flcnin bass/altbassları hem güçlü hem de derinlere psb m4u 4’den daha iyi uzanıyor.
Psb M4U 4, elektronik gibi bassların yoğun olduğu müzik türlerinde derinlere indikçe, basslarında hafif bozulmalar ve çamurlaşmalar meydana gelirken, Flc 8s’de bu durum oluşmadığı gibi basslar kontrollü, net ve temiz. Metal, Klasik, Akustik ve Jazz türlerinde diğer türlere göre Psb M4U 4’ü daha başarılı buldum ben. Flc 8s ise her müzik türünde başarılı olabilen ender kulaklıklardan.


Vokal sunumunda ise Psb gövdeli/yumuşak çalarken, Flc açık çalıyor. İki kulaklığın da vokalleri güzel olsa da, Psb’nin gövdeli ve az koyu vokalleri, Flc’nin zaman zaman incelen ve cılızlaşan vokallerinden daha keyifli. Yine iki kulaklığında midleri fiyatına yakışan bir özellikte. Enstrüman gerçekçiliğinde ve doğallığında Psb M4U 4’ü Flc’nin çok açık enstrüman sunumundan daha başarılı buldum.


Tizlerde ise Flc, üst mid parlamasına yakalanırken, Psb yakalanmıyor. Flc 8s’de sibilans/parlama varken Psb M4U 4’de bu olay yok. Flc de ziller önde, davullar ortalama bass şiddetinde iken; Psbde davullar gövdeli/basslı, zillerse hafif sert. Tiz detayı ve uzamasında Flc 8s, açık ara Psb M4u 4’ü mağlup ediyor. Ben hiçbir kulaklıkta Flc 8s’deki zirve tizlere denk gelmedim.


Sahne genişliginde ise Psb M4U 4 açık ara Flc 8s’in önünde yer aldı. Flc 8s’in sahnesi Klasik müziğin senfonilerinde zorlansa da, Psb M4U 4 ise bu konuda gayet başarılı bir iş çıkartıyor.

____________

Sonuç olarak 300 dolar gibi ortaüst seviye sınıfında satılan Flc 8s ve Psb M4U 4 farklı ses karakterleri ve başarılarıyla adından sıkça söz ettiren iki melez/hybrid kulakiçi kulaklık olmuş.

Hakkında blackrock35

Ahmet Er. İzmir Karşıyaka'da yaşıyor. Mp3 çalar ve amfilere düşkünlüğü var. İlk kulaklığı Grado olup, hep yanındadır. Sıkı bir Metal ve Klasik Müzik hayranıdır. Analitik kulaklıklara karşı ayrı bir sevgisi var olup, basskafadan ziyade tizkafadır.

2 yorum

 1. İnceleme için teşekkürler Ahmet hocam.

  İzninizle küçük bir sorum olacak. Flc’nin incelen ve cılızlaşan vokallerinden bahsetmişsiniz. Yine böyle bir sunumda çalan bir playerla kulaklık bunları kontrol altında tutabilir mi yoksa vokaller kontrolden çıkabilirler mi?

  Genel olarak da aynı fiyat aralığında olmalarına rağmen PSB yi daha başarılı buldunuz sanırım?

  • Selamlar Furkan hocam;

   Flc’nin vokalleri, dx90 gibi ince notadan calan daplarda daha da cilizlasabiliyor.
   Govdeli ve sicak daplarda Flc’nin sunumu daha guzel.
   Psb ise pek kaynak secmediginden benim favori kulakliklarim arasinda yer almaktadir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.