Anasayfa / Müzik Çalar / Sansa Clip+ nam-ı diğer Atom Karınca

Sansa Clip+ nam-ı diğer Atom Karınca

sansa-clip-incelemeSansa Clip+ yıllardır düşük bütçeli müzik dinleyicisinin f/p müzik çaları oldu. Artık bu alanda bir “klasik” olarak sayabiliriz. Mp3 çalar denince, ucuz da olsun, iyi çalsın, firmware desteği de olsun diyenler için tek alternatif olma özelliğine sahip. Yakında çıkacak Fiio x1 belki bu başarıyı devralacak ama o yerleşene kadar Clip+ statüsünü sürdürecek. Nerdeyse her kulaklık-severin elinden geçmiştir 😉 Tabii o zamanlar Fiio x3, x5 veya iBasso Dx serisi olmadığını da düşünmeliyiz. Daha iyisi vardı da mı biz almadık?

Kasa, malzeme kalitesi
Kasa çok ufak. Üstte saydığımız mp3 çalarlarla kıyaslarsanız en küçüğünden de küçük. Averaj bir başparmaktan az daha geniş sağa sola. Hele Clip+ versiyonunda arkadaki klips ile her yere iliştirmek olası. Kafaüstü kulaklığının tacına takan arkadaş vardı hatta. Kasa aynı zamanda çok da hafif. Ha estetik yoksunu olsa da, iş görüyor mu ona bakmak lazım.Malzeme kalitesi konusunda durum ortalama. Her şey sert plastikten.

Menüler, kullanım kolaylığı
Menüleri seste netleşme sağlayan ve detaylı ekolayzır ayarlarını açan Rockbox yazılımıyla dahi rahat. Anlamak için biraz İngilizce gerekse de basit, evrensel menüleri var. Geçişler yavaş değil. Kullanımı ise çocuk oyuncağı! Zaten gömlek cebine ve ceket iç cebine vs bir yere tutturunca varlığını dahi unutuyorsunuz 🙂 Şarjı fena değil. Veri aktarımı da şarj ettiğiniz usb kablosuyla oluyor, yani burada da özgün birşey yok. Bir de hafıza kartı takabilme ekstrası var. Bu sayede epey büyük kapasiteli ucuz, küçük ve güzel çalan bir mp3 çalarınız oluyor.

sansa-clip-playerGüç
Kulakiçi kulaklıklar kullanıyorsanız bir iki istisnai kulaklık dışında hiçbir problem yaşamazsınız. Tabii bunu derken 1500 dolara ulaşan fiyatıyla Spiral Ears veya Unique Melody gibi canavar markaları kullanmadığınızı varsayıyoruz. Kulakiçindeki tüm gücüne rağmen iş kafaüstüne gelince dur bakalım diyorsunuz. Büyük kulaklıkları temiz çalmak için gereken enerjiyi her kulaklık için tam veremiyor. Bu net.

Ses
Bas, mid, tiz konusunda sıkıntı yok. Belli bir kalitenin üstünde hepsi. Ama bas bir tık daha fazla. Tiz bir tık daha az.Ses karanlık tarafta. Ne demek istediğimizi ancak aydınlık bir örneği (mesela X30) dinleyince anlarsınız. Sahne geniş değil. O yüzden bol enstrümanlı müzikler ortalama-dar sahneyle birleşince daralabilir. Arkaplanda gürültü hissi duymadık.

Sonuç
Ucuz fiyatı, pil ömrü, kullanım rahatlığı (minik bir led ekranı dahi var), yüksek seslere çıkabilmesi ve hafıza kartı desteğiyle eğer bozulmazsa yıllar boyu kullanabileceğiniz bir mp3 çalar. Karıştırma moduna alırsanız hiç bakmadan dahi tek tıkla şarkı atlatıp işinize bakabilirsiniz.

Bu mp3 çalar hakkında soru sormak veya tartışma başlatmak için yazıya tıklayın forumumuza buyrun

Hakkında Mahirefe

Mahirefe, 200'e yakın Türkçe - 5 de İngilizce inceleme yazısıyla tam bir kulaklık tutkunudur. Aynı zamanda ülkemizin en yüksek trafikli sitelerinden olan Donanimhaber.com sitesinde Kulaklık bölümü yetkilisidir. Fiyat / performans kulaklıklar özel ilgisidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.