Anasayfa / 500-1000tl / Schiit Asgard 2 Amfi İncelemesi

Schiit Asgard 2 Amfi İncelemesi

Amerikan ve sattıkları DAC ile amfilerinin nerdeyse her şeyini orada üretmeleriyle övünen Schiit markası uzun amandır eski popüler cihazlarını güncellemiyordu. Fakat geçen yıl aşırı olmasa da yine popüler ürünleri orta segmentteki transitörlü amfi Asgard’ın 2.sini çıkardılar. Bu arada cihazı bize ulaştıran Yasin beye teşekkür ederiz.

Schiit Asgard 2

Teknik Özellikler

Frequency Response: 20Hz-20Khz, -0.1db, 2Hz-400KHz, -3dB Maximum Power, 32 ohms: 1.0W RMS per channel Maximum Power, 50 ohms: 1.0W RMS per channel Maximum Power, 300 ohms: 380mW RMS per channel Maximum Power, 600 ohms: 190mW RMS per channel THD: Less than 0.008%, 20Hz-20KHz, at 1V RMS, high gain mode (worst case) IMD: Less than 0.010%, CCIF at 1V RMS, high gain mode (worst case) SNR: More than 102db, unweighted, referenced to 1V RMS, in low gain mode Crosstalk: Less than -72dB, 20Hz-20KHz Output Impedance: Less than 2 ohms Gain: High = 6 (15.6db) or Low = 1.5 (3.5db), via rear switch Topology: Fully discrete, single-ended Class A with single voltage gain stage, no overall feedback in high gain mode, 12dB feedback in low gain mode Protection: Standard muting relay for delayed turn-on and fast turn-off Power Supply: Internal power transformer with 4 separate power supply rails and over 20,000uf of filter capacitance Power Consumption: 30W Size: 9 x 6 x 2.25” Weight: 5 lbs

Malzeme Kalitesi, Dizayn, Kullanım

Malzeme kalitesi 10 numara! Tamamen metal kasa, parlak metal bir teker (knob) çalıştıkça ısınsa da yeterli ölçüde havalandırma, aralarında geniş mesafe olan ve iyi ölçüde kavrayan girişler ve epey koruma sağlayan bir kutu. Arkasında da güç girişi, açma kapama kolu, DACa bağlamak için rca çift çıkışı, gain ayarı kolu ve bir mp3 player bağlayabileceğiniz rca çifti var. Kullanımsa oldukça basit. IEMlerden ortodinamiklere kadar birçok kulaklığı sürebilirsiniz. Ayrıca hem kulaklıklar hem de aktif hoparlörlere de bağlanabilir.

schiit-asgard-2-headphone-amplifier

Ses

Ses herşeyden önce çok az da olsa sıcak. Bu tipik Amerikan tarzı. Ama çoğunlukla nötr. Ve sahne oldukça geniş, yakın. Güç konusundaysa güçlü diyebilirim. Çoğu kafaüstüyle saat 12’yi pek geçmek mümkün olmuyor. Ancak bu durum biraz da kayıttan kayıda değişiyor ve birinde saat 12’de (ses knobunun duruşu) aldığım sesi saat 2 seviyesinde alabiliyorum. Fakat ses özellikle biraz yükselince burada incelediğim Hifiman he400s http://www.kulaklik.web.tr/hifiman-he-400s-incelemesi-sessiz-yildiz/ gibi bir güç canavarının tam potansiyeli duyulabiliyor ve hem sesteki güç, hem de detaylar canlanıyor. Müziği dinlerken eğer o kayıt da iyiyse, vokalin arkasındaki bas gitar notalarını takip edebilirsiniz mesela.

Şu ana kadar söylediğim herşey “low gain” ayarına aitti. Arkadaki basit koldan amfinin gain ayarını high yapıncaysa tam anlamıyla parlıyor! Ses ÇOK daha güçleniyor, baslar daha sert vuruyor, enstrümanların arasındaki mesafe açılıyor. Ancak müziğin alçaldığı yerde fark edebileceğiniz dip ses de duyulabilir oluyor.

schiit-asgard-2-headphone-amplifier

Sesteki eksilerden bahsedersek; en  başta transistörlü olduğu için fazla müzikal bir ses duyamıyorsunuz. Ayrıca tizler yer yer sertleşebiliyor. Yine tizlerde bazen doğallıktan uzaklık da seçilebiliyor ve sesini biliyorsanız “bu trompet değil abi yaa” diye somurtmanız olası.Bir de yukarda bahsettiğim dip ses olayı var. Ancak high gain ayarında duyabildiğiniz dip ses keşke olmasa dedirten türde.

Son Söz

Fiyatına göre yüksek performansta bir amp olan Schiit Asgard 2’yi Schiit markasının diğer ürünleri gibi oldukça başarılı. Bütçeniz 1000tlyi geçebilir ve iyi bir amfi arayışındaysanız bunu mutlaka değerlendirin.

Silver Medal

Hakkında Mahirefe

Mahirefe, 200'e yakın Türkçe - 5 de İngilizce inceleme yazısıyla tam bir kulaklık tutkunudur. Aynı zamanda ülkemizin en yüksek trafikli sitelerinden olan Donanimhaber.com sitesinde Kulaklık bölümü yetkilisidir. Fiyat / performans kulaklıklar özel ilgisidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.