Anasayfa / Kafaüstü Kulaklıklar / Sennheiser HD 201 İncelemesi

Sennheiser HD 201 İncelemesi

Hep derler “ne varsa eskilerde var” diye. Zaman zaman doğru olan bu tespit,  2000’lerin ilk yıllarında sahneye çıkan bu giriş seviyesi Sennheiser kulaklığı için de değişmiyor. “Bu fiyata bu kalite!” diyebileceğimiz kulaklığın detaylarına bakalım.

  • Frequency response 21 – 18000 Hz Sound pressure level (SPL) 108 dB (SPL) THD, total harmonic distortion <0,7 % Cable length 3 m Weight w/o cable: 165 g Nominal impedance 24 Ω
    Sennheiser HD 201 Kutu

    Sennheiser HD 201 Kutu

Malzeme Kalitesi, Kutu İçeriği, Yalıtım ve K0mfor

Baştan aşağı sert ama kaliteli plastik. Kupalardaki gümüş rengindeki kaplama güzel bir kontrast yapıyor. Kulaklık aynı zamanda bayağı bir eğilip bükülebiliyor. Genel olarak sağlam yapısıyla birleşen esnekliği, kulaklığı tam anlamıyla evladiyelik yapıyor. Üst seviyelerde dahi olan bu özelliği bunun gibi en alt seviye bir kulaklıkta da görmek şaşırtıcı.
Kutudan iş görecek şeyler çıkıyor sadece: 6.3mm dönüştürücü, bel klipsi ve kulaklığın kendisi. Yalıtım konusundaysa, müzik ortalama yükseklikteyken dahi dışarıdaki çoğu ses duyulmuyor, dışarısı da duymuyor.
Komfor manasındaysa gözünüzde gözlük varken bile rahatsız etmiyor, kulağı fazla ısıtmıyor.

Ses, Sahne, Netlik

Sesi Sennheiser klasiği olarak koyu ve güçlü, önde. Yani parlak ve tizleri yorabilen bir sunum beklemeyin. Sahne konusuysa fiyatından ve kupalarının kapalı olmasından beklenenden öte. Sağ sol genişliğinin yanısıra derinlemesine de bir sahne mevcut. Netlik ise yine fiyatına göre iyi.

Bas

Koyu, karanlık bir sunum demiştik. Ancak bu akla bası her frekansa sızan bir kulaklık akla getirmesin. Baslar, biraz şişkin ve parçanın bas vurduğu yerde çok derine inemese de kendini gösteriyor. Üstüne, ses yükselse de bozulmamayı başarıyorlar. +63db’de dahi bunu başarabilme, bu segmentte nadir görülebilecek bir kontroldür

Mid

Kayıttaki geniş ranjdaki enstrümanları duyabilirsiniz. Örneğin bu kulaklıkla bir Acid Jazz parçası Brooklyn Funk Essentials’tan “Freeway to Uskudar” dinlemeniz ne demek istediğimizi anlatır. Vokaller hafif çekinik ama enstrümanlar bazında bir sıkıntısı yok. Vokal kadın olunca daha net gelebilir.

Tiz

Kulaklığın fiyatından ötede olma durumu tizlere gelince de kendini belli ediyor. Tizin önemli olduğu tür ve parçalarda eksiklik hissetmiyorsunuz.

Sennheiser HD 201

Sennheiser HD 201

Son Söz

Yurtdışı fiyatı 25 dolar için böyle bir kulaklık şaşırtıcı. Üstüne, beklentilerinizi yüksek tutmazsanız daha da şaşırtıcı. Ancak unutmayın ki bu kulaklık 24 ohm direncinde olsa da güçlü denen müzik çalarlarda dahi “%75 yükseklikte” ses almak için sesi sona yakına getirmek gerekiyor. Bu haliyle bir amfiden yarar sağlayacağı çok açık. Zaten tek başına 3 metre kablosu da bunu söylemiyor mu?

Daha fazla resim görmek ve veya satın almak içinse Add to cart btn

Hakkında Mahirefe

Mahirefe, 200'e yakın Türkçe - 5 de İngilizce inceleme yazısıyla tam bir kulaklık tutkunudur. Aynı zamanda ülkemizin en yüksek trafikli sitelerinden olan Donanimhaber.com sitesinde Kulaklık bölümü yetkilisidir. Fiyat / performans kulaklıklar özel ilgisidir.

3 yorum

  1. bana da benzer öneri gerek üstad;
    max 100tl, pc üzerinden, elektronik(house ağırlıklı), bas(60hz kanalı) kısmen ağırlıklı,midler tizler dengeli, rahat kullanımı olan bir model bakıyorum.
    Birkaç yıldır kullandığım philips shp805in tek tarafına ses gelmeyip düzeltemeyince emekliye ayırdım.Daha önce gene malumunuz bas ağırlıklı olan sennheiser hd202de kullanmıştım ikisinden de memnun olmakla beraber ben shp805i tercih ederim ortalamada daha iyi bana göre.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.