Anasayfa / Kafaüstü Kulaklıklar / Sennheiser HD6 Mix İnceleme – Kulaklıkların BMW Z’si

Sennheiser HD6 Mix İnceleme – Kulaklıkların BMW Z’si

Yine Sennheiser marka bir kulaklık karşımızda. Daha doğrusu bir canavar önümüzde! Hem de bu serinin en küçük üyesi..Kutusunun ebatlarından kasasındaki dizayn ve ses imzasına kadar her şeyi bunu kanıtlar halde. Bakalım detaylarına ve sitemizde geçende incelenen http://www.kulaklik.web.tr/sennheiser-hd-201-incelemesi/ Hd201’in üzerine ne koyduğuna 🙂

Impedance 150 Ohm Frequency response 8 – 30,000 Hz Sound pressure level (SPL) 112 dB (1 kHz/1Vrms) THD, total harmonic distortion <0.1% Contact pressure 6.3 N Ear coupling circumaural Jack plug 3.5mm straight Cable length coiled 1.5m-3.0m, straight 3.0m Transducer principle dynamic, closed Load rating 500 mW Weight w/o cable 264 g

sennheiser hd6 mix box contents

 

Kutu İçeriği, Malzeme Kalitesi, Yalıtım ve Konfor

Kutudan çıkanlar kutunun ebatını haklı gösterir nitelikte: Kulaklık, 6.3mm dönüştürücü, 2 biri 3metreye uzanan kıvrımlı diğeri düz kablo, 2 tane Velour ped, taşıma çantası ve kimi evraklar.
Malzeme kalitesi manasında da sorun göremedik; kulaklık çelikvari setlikte bir plastik alaşım, esas kablosu kıvrımlı, kablonun kupaya giden ucu çevirmeyle kilitlenebilir, dışarı çıkan ucu ise ekipmanlara bağlamak için vidalı. Tasarımıysa adeta Bmw’nin Z serisi gibi agresif. Özellikle kupaların taçla birleştiği konumdaki açılı dirsek bunu ispatlar halde.
Yalıtımda da sorun yok. bu takılıyken ve müzik çalarken dışardan ses duymanız kolay değil. Dışarı da kolay vermiyor. Kulağa vakumla kapanmasa da, tamamen sarıyor ve sağlam oturuyor.
Konfordaysa da yalıtımda olduğu gibi sorun yok, hem kafada geçen incelediğimiz hd201’e göre daha sıkı duruyor hem de gözlükle de rahat kullanılabiliyor

 

Ses
Herşeyden önce; kapalı kupalı ve basları 1 tık önde. Az önce Hifiman he400s veya Takstar HI2050 gibi bir açık kulaklık dinlemediyseniz sorun yok. Ancak sesini sadece kendi içinde değerlendirecek olursak; Sennheiser kapalı, karanlık ve ölçülü sıcaklığında dip sessiz ve oldukça güçlü & temiz bas vuran bir kulaklık. Alttaki ilk grafik, sesinin serinin diğer üyeleri ile kıyası gibi. Onun da altındaysa diğerlerinin görünüşleri var.

sennheiser hd6 hd7 hd8 frequency graph
sennheiser hd6 hd7 hd8 dj mix

Sahne ve Netlik
Sahnesi HD serisinin en aşağılardaki üyesi olan HD 201 misali önde ve geniş-çe. Kayıtta enstrümanların etrafındaki boşluğu duyabilirsiniz. Canlı kayıtlardaysa bir kapalı kulaklık için sahne şovunu yapıyor adeta. Oldukça geniş ve ses yüksekken dahi kontrollü.
Netlikse kapalı ve ne kadar iyi bir kontrole sahip olsa da “bas odaklı” olduğu için biraz zorlanıyor. Tekil enstrümanlarda sorun olmasa da, öndeki vokal ve bir iki enstrümanın arkasında olanlar bir açık kulaklık vari kendini duyuramıyor. Ancak şuna eminiz ki bir dubstep parçada gümbür gümbür basın yanından netçe gelen detaylar yüzünüze bir gülümseme yerleştirebilir.

Amfi Tepkisi                                                                                                                                                                                                                                                       Kısaca, oldukça tatminkar. Yani güce muhtaç. Öyle ki nispeten giriş seviyesi bir dac / ampla dahi, tam bir fiyat / performans örneği olan güçlü Xduoo X3’te duyabileceğinizden daha güçlü baslar, vokaller, derin sahne vb alabiliyorsunuz. Bu da aslında özelliklerindeki 150 ohm impedansı doğruluyor.

Bas
Bas, bu yeni serinin ilk üyesi Sennheiser hd6 mix’in kesinlikle en güçlü olduğu alan. Fischer Audio Fa-011 misali adeta kulağınızı fırına sokmuşçasına sıcak değil ama oldukça net ve kontrollü baslar. Sertlikle yumuşaklık arasındalar. Bu sebebten dolayı da hem uzun dinlemelerde kulağınızı ısıtmıyor, hem de en baştan amaçlandığı gibi remix veya sesle ilgili uğraşlarda kullanılmasına olanak tanıyor.
Özellikle dubstep veya Acid Jazz gibi ritmin önemli olduğu türlerde mutsuz bırakmıyor. Bası güçlü olsa da diğer frekansları kaplamıyor. En başta dediğimiz gibi “kontrol” bunda da var.

Mid

Şu ana kadar anlayabileceğiniz gibi mid odaklı bir kulaklık değil, bu konuda da sitemizde incelenen Sennheiser Amperior’un http://www.kulaklik.web.tr/sennheiser-amperior-inceleme-sicacik-bir-kafaustu-kulaklik/ epey gelişmiş hali gibi. Ancak mid odaklı olmasa da, çok enstrümanlı müziklerde dahi her enstrümanın yeri oluyor.

Tiz

Alt tiz olarak tabir edebileceğimiz, aşırı ince olmayan tizlerde başarılı. Aksi halde elektronik ve acid jazz veya diğer ritimli türler için uygun olamazdı. Alt tizlerdeki gücünü orta veya üst tizlerde sürdüremiyor. (İyi ki de sürdüremiyor aslında. Aksi halde bu kulaklığa “baslı kulaklık” diyemezdik ve doğal olarak piyasadaki standart V tipi ses imzasına sahip kulaklıklarda karşı karşıya gelirdi)

Son Sözler

Ses rengi V gibi değil de, \_/ gibi olan bir “alet”‘i, serisinin ilk üyesi olarak müziğinde normalden bir tık fazla bası önemsemeyen dinleyicilere tavsiye edebiliriz. Hd201’in üzerineyse netlik, bas, kontrol, sahne, kutu içeriği bolluğu ve yalıtım koymuş o kesin. Bu arada dikkatli olun, portatif aygıtlarda 150 ohm direncinde olduğu için normalden daha fazla güç istiyor ve güç yiyor.
Add to cart btn

Hakkında Mahirefe

Mahirefe, 200'e yakın Türkçe - 5 de İngilizce inceleme yazısıyla tam bir kulaklık tutkunudur. Aynı zamanda ülkemizin en yüksek trafikli sitelerinden olan Donanimhaber.com sitesinde Kulaklık bölümü yetkilisidir. Fiyat / performans kulaklıklar özel ilgisidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.