Anasayfa / Kulakiçi Kulaklıklar / Shure SE215 inceleme: “Kaliteli Yedek”

Shure SE215 inceleme: “Kaliteli Yedek”

se215-kulakici-kulaklikBirçoğu için müzik dinlemek sadece ses duymaktır. Ancak işin zevkini almayı isteyen kitle ya kulaklıklara yada hifi sistemlere yönelir. Kulaklığa yönelenler ancak arıyorlarsa kaliteli kulaklıklara erişebilirler. İşte bir tanesi de 110 dolar gibi fiyatıyla burada.

Kulaklığımız monitör tipli, kablosu kulağın tepesinden döndürmeli. Ve biraz da kalın&uzun kablolu. Bu arada kabloyu kulağın arkasında sabitlemesi gereken earguide kısmı biraz oynak ve işini tam yapmıyor. Kulaklığın sürücüsü ufak ve MMXC tipli kablo bağlantısına sahip. Bu sayede sürücü kulağa takılırken sabit değil, hem değişebiliyor hem de sağa sola dönebilip kulağın anatomisine uyum sağlayabiliyor. Jak kısmı da kablo gibi iri. Kutusundan bolca silikon ve köpük uç çıkıyor. Alt frekansları güçlendiren köpükler netlik ve üst frekanslardan kırpıyor.

Ses

Yüksek. Basları tek sürücü için gayet iyi. Aşırı derine inmese de, dubstep için tatminkar bir performansı var. Ancak armatür olmadığı için sert ve keskin değil yumuşak, boomy ve hafifçe mid’e sızıyor. Tek sürücü aynı anda tüm frekanslara baksa da aynı anda 6-7 enstrüman varken dahi ortalamanın üstünde başarılı.

shure-SE215Midler; azcık çekinik ve seste az da olsa (özellikle Macbook Airda belli) bir perde varmış gibi. Ancak kritik dinlemede farkedebilirsiniz. Bunun yanında o bol enstrümanlı parçada da duyabilirsiniz ki enstrümanlar çok net ve vurgulu değil, yumuşak. Neyse ki sahne kapalı kulaklık için geniş ve netlik ortalamanın üstünde de olumsuzlukları örtüyor.

Tizlere gelince; bu konuda aşırı utangaç değil. Müzikte tiz bolluğu olmasa da yokluğu da yok. Yine diğer referans parçadan görebildiğimiz gibi tizler var. Ama kesinlikle parlamıyor veya fazla yükselmiyorlar. Çözünürlüğü de ortalama. Ancak mesela harpiscord’un (klavsen) tellerinin havadaki rezonansını, o azalan sesi yansıtmada becerikli.

Sonuç itibariyle;
Bir iki eksisi olsa da toplamda hiç fena bir kulaklık değil Shure Se215 ve bu kalite bu fiyatayken üst versiyonları olan SE315 ve SE535 fiyatları gözönüne alındığında,bununla gece gündüz misali fark sergilemiyor. Zengince kutu içeriği, içindeki taşıma çantası ve değiştirilebilen kablosu (sese geliştirme yapmak da olası) ile tam alınıp kenarda tutulabilecek bir kulaklık.

Hakkında Mahirefe

Mahirefe, 200'e yakın Türkçe - 5 de İngilizce inceleme yazısıyla tam bir kulaklık tutkunudur. Aynı zamanda ülkemizin en yüksek trafikli sitelerinden olan Donanimhaber.com sitesinde Kulaklık bölümü yetkilisidir. Fiyat / performans kulaklıklar özel ilgisidir.

13 yorum

 1. SE215 gibi bir kulaklık nasıl “bas miktarı” 8/10 puan alıyor ya? ex600, ex1000 falan o zaman 15/10 mu olacak

  • Kulaklıklara güç verirseniz ses özellikleri kısmen değişir. Ve dx90 ile dubstepte duyduğum bas 8 aldı. Ancak bu gerçek, diğerlerinin puanlarını önceden belirlemez. Eğer onlar da bunun kadar “çok” bas verirse puanları ona göre değişir.

 2. son cikan f/p cinlilerden sonra shure se215 gibi kaliteli markalarin en dusuk modelleri sanki artik eskisi gibi ragbet gormuyor. Fiyat kirma politikasina gitmedikleri surece de bence bir sure sonra kaybetmeye mecbur olacaklar.

  • Kesinlikle! Ama nedir, en kötü ihtimalle Shure gibi Westone gibi Sennheiser gibi markalar askeri ihalelere dahi giren (&alan) ve esas para kazandıkları kalemler kulaklıklar olmadığı için yeni bir anlayış geliştirene kadar payların azalmasınını kabullenecek şirketler olarak kalır.

 3. beyerdynamic dt880-990, grado sr225 incelemelerinizi bekliyorum. Artık eskisi kadar ürün inceleme yayınlamıyorsunuz, bence bu sitenin en güzel yanıydı ürün incelemeleri. Daha çok makale yazıları formatına dönmeye başladı

 4. Çok teşekkürler Mahir Hocam 🙂

 5. se215 in se 315 e göre fazla eksisi varmı , birisi 280 lira birisi 560 lira . yarı yarıya fark var nerdeyse , ben bu iki model arasında kaldım , max. bütçe 600 civarı , hangisini tercih etmeliyim yardım edebilirmisiniz .
  sadece evde kullanıcam notebook ta .. en azından kaliteli bass lar istiyorum . en son kullandığım kulaklıklar cx 300 ve samsung un telefon kulaklığı ( o bile bana yetti , jack inin temassızlığın yüzünden bıraktım ) , cx 300 bana hafif geldi , yetmedi , sesler düşük bass zengin değil sadece tiz ler üst düzey ama bozulma yok …. shure markası tamamen sempati kaynaklı bende , hiç performansını tecrübe edecek şansım olmadı .

  200 – 600 tl arası ne marka tavsiye edersiniz .. kulak içi kulaklık tabii …
  shure 315 in armatür sürücüsü gerçekten 215 e göre performans bakımından tatmin ediyormu , farkı hissedebiliyormusunuz ….

  • Merhaba berke bey,

   Evde kullanacağınızı gördüğüm anda neden kafaustu tercih etmek istemediğiniz aklıma geldi? Bence kafaustu tarzı sizi daha fazla tatmin edebilir. Ayrıca dinlediğiniz türler hakkında da bilgi verebilirseniz gelecek öneriler daha başarılı olabilir.

   Teşekkürler..

 6. Merhaba Ostry06A ya göre bass ve enstrüman ayrımı konusunda shure 215 artı ve eksileri nelerdir

 7. Ben genel ağırlıklı pop dinliyorum

  • Kc06a ‘nın hızlı müziklere karşı biraz isteksiz. Baslarıda biraz yumuşak ve Se215 e göre biraz daha arkada. Fakat tiz performansı Se215’e göre daha performanslı. Fakat ilk amacınız vokal üst mid ve tizler değilse Se215 diyorum zira alt baslarda daha başarılı bir performans sergiliyor. Yada baslardan biraz feragat ederim tizlerimde üst düzey olsun vokallerimde biggest olsun diyorsanız Kc06a derim 🙂

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.