Anasayfa / Amfi / Şık ve Güzel Sesli Kuzeyli – Schiit Vali Amfi

Şık ve Güzel Sesli Kuzeyli – Schiit Vali Amfi

 

 

Yapı

Schiit Valisi standart harici disk ebatlarında, az biraz daha kalın, 1 adet RCA girişi ve kulaklık çıkışı bulunan, tatlı gri renkte alüminyum gövdeye sahip, sade ve şık bir alet. Üst panelinde lambanın ürettiği ısıyı tahliye etmek için boydan boya iki sıra delik bulunuyor. Volume düğmesi gövdeden biraz daha açık tonda, yanında da kompozisyonu bozmayan, beyaz ışıklı on/off ledi bulunuyor. Kurulumu ve çalıştırılması çok kolay, zahmetsiz bir amfi.

Microphonics diye tabir ettiğimiz, lambanın ötmesi olayı sıfıra yakın, kulaklığı taktığınızda veya cihazı çok sallarsanız ince bir tiz ses geliyor fakat 5,6 saniyede kayboluyor. Aynı şekilde dip ses de sıfır, içinde milyon tane elektronun kıpraştığı lambalı bir alet için iyi bir sonuç. Uzun saatler dinlendiğinde dahi amfi fazla ısınmıyor, fakat en iyi ses 2-3 saat sonra geliyor.

 

schiit vali

Vali Arka

Ses

Vali’nin sesini kısaca karakterize etmek gerekirse sıcak, duygusal ve cezbedici (involving) derim.  Vokallerden drum machine pasajlarına, tellilerden üflemelilere ve tüm spektrumu hakikatli, inandırıcı ve keyif veren bir sunumla aktarıyor, kendini dinletiyor. Lambanın etkisi kesinlikle hissediliyor (süs değil yani o lamba), fakat gerektiğinde dinamik ve atak da çalabiliyor, hibrid bir tasarım olmasının avantajı.

Kısa bir dinleme listesiyle izlenimlerimi aktarmaya çalışayım.

Amber Rubarth, Sessions from the 17th Ward’den Sneak ve Full Moon in Paris parçalarını dinliyorum ilk olarak. Sneak’in girişinde, sahnenin epey gerisinde çalan pes gitar yavaş yavaş, acele etmeden geliyor önümüze, tedirgin akustik davul onu takip ediyor, buruk bir yaylı eşlik ediyor bu ikisine, enstrümanların birbirini takip edişi, sahnedeki dağılımı son derece yerinde. Full Moon in Paris’teki ağır ve derin kontrbas özellikle etkileyici, Amber’ın sesindeki titreşim çok net hissediliyor, Paris semalarındaki dolunayı ve yarattığı melankolik ruh hali bulaşıyor insana.

Devamında Christopher Goze’nin her türlü elektronikanın ustaca harmanlandığı Hi Honey ve Little Boy parçalarını dinliyorum, tüm müzik katmanları mevcut, çocuk parkındaki yüzlerce sesin ayrıntısı duyuluyor, synth vokalin metalik tınısı ve melodinin akışkanlığı birbirini tamamlıyor, havada uçuşan efektlerin hiçbiri güme gitmiyor bu arada.

Cassandra Wilson’un şahane ve zor kayıtlı parçası Red Guitar’la amfiyi biraz zorlamaya niyet ediyorum, konser kaydı olması dolayısıyla biraz kapalı ve enstrümanların ham halini veren bir kayıt, fakat Vali hakkıyla çalıyor, Fender pasajında biraz fazla pes, kaydın yapıldığı restoran ambiyansı da çok belirgin değil ama melodik ve güçlü çalıyor.

Limp Bizkit Take A Look Around’daki kaos pasajıyla bitiriyorum dinlemeyi, bu harika parçanın o kısmı zor çünkü çok zor, vokal sakinliğini bırakıp bağırmaya başlar ve eş zamanlı olarak bas ve lead gitarlar saldırır, nerede çalsanız bir kakafoni hissi uyanır, Vali elinden geleni yapıyor, müzikaliteyi de bırakmayarak.

 Sonuç:

Bu fiyata (129$-üreticinin kendi sitesinde) son derece tatmin edici, sıcak ve dolu bir ses deneyimi yaşatıyor Schiit Vali. Kulaklığından daha iyi performans isteyen ve fakat  bunun için servet harcamak istemeyen veya dac-amfi kombolarıyla uğraşmak istemeyenler için harika bir seçenek. Lambalı gibi lambalı, Son derece sağlam bir yapıda ve Amerikan üretimi olduğunu da belirtelim, sitesinde de neredeyse her iki satırda bu önemli gerçek hatırlatılıyor.

Dinleme ekipmanı

Amfi: Schiit Vali

Kulaklık: Sennheiser HD 600 + AudioMinor Bakır Kablo

Kaynak: MacBook Air + Audirvana 1.2 Plus,

Kablolama: Chord Chameleon interconnect + Audioquest 3.5 jack to RCA dönüştürücü; Supra Power Cord, Oyaide uçlar, Quite Line elektrik filtresi

Müzik Formatı: 24-96 FLAC, WAV, Mp3,

 

Hakkında Tuncay

80’li yılların başında Melodia pikap ve Sharp kasetçalarla hifi dünyasına adım atmıştır. O günden bu yana sayısız amfi, radyo, deck, kaset, teyp, makara edinmiş, bir kısmını patlatmayı başarmıştır. Yaklaşık 10 yıldır aktif olarak hifi sistemler kurup bozmakla meşguldür. Her türlü müziği dinler, iyi kayda bayılır. Kulaklık dünyasında nispeten yeni, fakat heveslidir. Hayatını yazarak kazanmaktadır, evli ve iki çocuk babasıdır...

Bir yorum

  1. Merhabalar. Bir süredir müzik ilgimi belli bir seviyenin üzerine çıkarmak gibi bir arzum var. Evimde keyifle müzik dinleyebileceğim bir alan yaratmak istiyorum. Ama açıkçası çevremde bu ilgimi geliştirebileceğim bir ortam söz konusu değil. Bu nedenle ileri seviyede bir zevkle müzik dinlemek için ne tür bir sisteme sahip olunması gerektiğini sadece sizlerin internet sitelerindeki yorumlarınızdan okuyarak öğrenmeye çalışıyorum. Fakat ne olursa olsun bu kaynak müzik çalarından,amfisine,kablolardan,hoparlörlerine(ayrıca kulaklığa) ne gibi bir sistem kurmam gerektiği konusunda bilgilenmeme tam olarak yetmiyor. Ciddi bir müzik ilgilisinin yardımına ihtiyacım var. Pikap,cd çalar ve taşınabilir müzik çalar gibi kaynaklar edinmekle ilgili her biri ortalama 500-1000 tl arası olmak kaydı ile önerilerinizi alabilir miyim? Yine bu aletlerle birlikte kullanmak üzere müzik dinleme keyfini zevkle yaşamak için gerekli olabilecek amfi gibi bir alete ihtiyacım varsa yine 500-1000 Tl arası önerilerinizi rica edeceğim? Ayrıca bu aletlerle kullanırsam müzik dinleme zevkimi geliştirecek hoparlör, kulaklık önerilerinizi rica edeceğim, elbette burda bir sistem kurmaktan söz ediyorum. Kısaca bana bir toplu sistem önerisinde bulunabilir misiniz?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.