Anasayfa / Kafaüstü Kulaklıklar / Somic mh463 İncelemesi

Somic mh463 İncelemesi

Uzakdoğu yükseliyor!

Geçen yıl kulakiçi kulaklıkla konuk ettiğimiz uzakdoğudan gelen başarılı örnekler gösteriyor ki iyi ses almak almak için artık bilindik markalara ve büyük paralar vermeye ihtiyaç yok.

somic

Şu an incelemesini okuyacak olduğunuz kulaklığımız, Çinli bir üretici olan Somic’in mh463 kodlu açık tipte kulaklığı.
Kulaklık herşeyden önce şeffaf plastik kapaklı şık bir kutuda geliyor

11821396635678287_502981975_120

Kutu içeriği yeterli düzeyde. Kablo 3mt. Jakıysa nadir rastlanan bir kalitede. Pedler oval biçimde ve kulakta sağlam duruyor. Malzeme kalitesiyse bambaşka düzeyde! Pedlerin kulağa değen kısımları ve tacın kafaya değen kısımları dışında tamamen metal! Hem hafif, hem sağlam.

Sesine gelince;

Sesi hafif bir V tipinde. Yani tam nötr değil, bas ve tizler biraz önde, midler kıyasla geride. Ancak mh463’ü dinlerken o geniş ve hafif uzak sahnesi, dolu sunumu öyle sarıyor ki bunu ihmal edebilirsiniz. Sibilans yani s-ş-p’lerin uzaması ve sertleşmesi yok. Ayrıca oldukça sıcak. Normalde soğuk ve dijital çalan Example grubunda dahi ısıttı 🙂 Veya soğuk ve narin sesiyle tanınan x30’da çalan Billy Talent (ki kayıtları x30’un ses tarzındadır) parçalarını dahi alev alev ateşle ısıttı.

Bası mid ve tize sızmıyor, kayıtta bas olan yerde bas vuruyor. Dubstep parçalarda bası sizi titretebilecek kadar derine iniyor. Ama Duke Ellington’un 46 yılına ait bir kaydında hem bas çok hafif ve bas gitarın bungu ile geliyor ve bu bas hiçbir yere bulaşıp saksafonun çok daha yukarı segment kulaklıklarda dahi işaretlediği konumunu bozmuyor. Burada yeri gelmişken belirtelim ki bu kulaklıkta enstrüman ayrımı konusunda sıkıntı duymadık hele verdiğimiz güç yüksekse.
Mid ise hafif sıkıntılı. Herşeyden önce bas ve tiz seviyesinde değil. Ancak yüksek enstrüman ayrımı ve konumlandırması ile bunu kısmen örtüyor.
Tizlerse ayrı konu. Kesinlikle sembolik değil. Yukarıdaki 60-70 yıllık kayıttaki sağdaki davulcunun narin zil vuruşları kulağınızda. Veya hızlı, sert gruplarda (mesela Metallica) da keza. Sahnede olması gerektiği gibi geriden geliyor kulağınıza. Veya Haggard dinlerken de davulcunun zillere vuruşlarını o müzikal fırtınadan bağımsız duymanız da mümkün.

Amfi konusu ise bambaşka. Bu kulaklığın max güç girişi: 500mw ve amfi ile daha iyi oluyor o kesin. Ancak sürülmek ve dolu ses almak kolay. Öyle ki incelemesini de yaptığımız x30 da güzel ve dolu dinletiyor, henüz buraya taşımadığımız QLS qa360 da. Hatta qa360 bu kulaklıkta bir tık geride bile kalıyor! Zira bu kulaklık sıcak sesli. Dengelemek için qa gibi nötr değil, x30 gibi soğuk sesli bir mp3 çalar gerekiyor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sonuç itibariyle elimizde kulaklık dünyası için mucize denebilecek bir kulaklık var. 40-50 dolar fiyatıyla hele amfi şart olmamasını da düşünürseniz bütçesi düşük olup açık kulaklık isteyenler için tek çözüm olacaktır. Almak içinse aliexpress en ucuz çözüm. 2. olarak ebay veya taobao gelecektir.

 

not: kafabandındaki yumuşak yapay deri örselenmeye çok müsait. Dikkatli taşımanızı öneririz.

Bu kulaklık hakkında soru sormak veya tartışma başlatmak için yazıya tıklayın forumumuza buyrun

Hakkında Mahirefe

Mahirefe, 200'e yakın Türkçe - 5 de İngilizce inceleme yazısıyla tam bir kulaklık tutkunudur. Aynı zamanda ülkemizin en yüksek trafikli sitelerinden olan Donanimhaber.com sitesinde Kulaklık bölümü yetkilisidir. Fiyat / performans kulaklıklar özel ilgisidir.

13 yorum

 1. Hocam nerden aldınız kulaklığı e bay de var ama güvene edim bir portatif mi çok ya büyük olması taşımada sıkıntı çıkartıyormu?

 2. ihsan Doğancıl

  Mahir bey , siz bu ülke için bir şanssınız. yorumlarınızı okurken resmen dinlemiş gibi oluyorum.Çok teşekkürler

  • Teşekkür ederim övgünüz için İhsan bey 🙂 İncelemeyi yazarken yazdığım kulaklığı en az bir iki hafta dinlemiş olup, yazma anında da dinler halde olurum ki haklarındaki fikirlerim kesin olsun ve hafızadan değil gerçek tecrübeden olsun.

 3. ihsan Doğancıl

  az önce sipariş verdim ali expressten, gelmesi sanırım 1 ayı bulur.:) sony v55 almayı planlıyordum, donanım haberdeki yorum ve incelemelerinizden ancak zil vuruşlarındaki ayrıntıya vurgunuz beni bu kulaklığa almaya itti, ki açıkçası biraz bass ağırlıklı arıyordum. Ancak şimdi, o zil sesini duymayı sabırsızlıkla bekliyorum.:) Tek bir şey soracağım, ben bu kulaklığı pc de uzun saatler çalışırken kullanacağım. ekstra bir amfiye bağlamak gereklimi? gerekliyse yine uygun bütçeli bir öneriniz olabilirmi?

  • V55 standart şekilde giriş seviyesi için fena değilken, amfi kullanılırsa epey iyi olacaktır. Ancak unutmayın ki giriş seviyesi olma özelliğini kaybetmeyecektir.

   Öneri olaraksa “uygun bütçe” için Fiio markasının e10 veya e10k modelini önerebiliriz.

 4. ihsan Doğancıl

  Fiio e 17 modelini ikinci el olarak 170 tl ye buldum, e 10k sıfırmı alayım yoksa ikinci el e 17mi? kısaca 2. el riskine değermi e17 modeli? ne dersiniz?

 5. ihsan Doğancıl

  bende sizin dedğiniz gibi yaptım ve e10 k siparişi verdim.Değerli vaktiniz ayırdığınız için çok teşekkür ederim.İyi çalışmalar dilerim.

 6. ihsan Doğancıl

  Merhabalar efendim, bugün e 10 k geldi .Kulaklığım gelmedinden dolayı eski creative ep 630 kulaklığı kullanarak spotify ile Bach cello suites prelude dinledimki az daha ruhum havalanıyordu..Tizleri yeteri kadar alamasamda sesteki zenginlik beni benden aldı.Bilgisayardan dinlediğimden dolayı ekolayzır ayarı yapamadım gerçi ama olsun.Bir konserin yerini tutmaz ama gerçekten çok mutlu oldum, tabi tavsiyeniz sayesinde.O yüzden teşekkür etmek istedim size..İyi çalışmalar dilerim

 7. ihsan Doğancıl

  VE kulaklığımda geldi az önce..Bass olarak neredeyse kullağımdan fırlayacak, tizlerde rahatsız etmiyor . sanki olması gerektiği gibi . Ama baslar şahane.:) tekrardan teşekkürler..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.