Anasayfa / Kafaüstü Kulaklıklar / Sony MDR-MA100 İncelemesi – Su’dan Az Pahalı; Fiyatı için Gayet İyi

Sony MDR-MA100 İncelemesi – Su’dan Az Pahalı; Fiyatı için Gayet İyi

Kimi insanlar vardır, bazı markalara güvenleri sonsuz ve onlar ne çıkarsa kullanırlar. Örneğin Sony markasına böyle duygular besleyen çoktur.
Haksız değiller. Zira bu inceleyeceğimiz Sony MDR-MA100 da Sony’nin eski (zira üretimi bitmiş) ama fiyatı için (70 liraya bulmak mümkün) başarılı kulaklıklarından biri. Hem de AÇIK!

 

00796594-2

Sony Mdr-ma100

 

Önce teknik özellikler.

 • Headphones Form Factor
  Full size
 • Headphones Technology
  dynamic
 • Connectivity Technology
  Wired
 • Sound Output Mode
  stereo
 • Frequency Response
  12 – 22000 Hz
 • Sensitivity
  100 dB/mW
 • Impedance
  40 Ohm

Malzeme Kalitesi

Paket içeriği olarak basit. Sadece 170gr ağırlığı var ve kupaları açılı konumlandırılmış. Sadece kupalarının ızgaraları metal olan bu ultra hafif kafaüstü kulaklık değişik bir kombinasyon olarak karşımızda.

Malzeme kalitesi olarak fiyatını gösteriyor. Oldukça hafif. Komfor olaraksa çok iyi değil. Ancak ne kadar on ear olsa da, over eara yaklaşıyor. Kablosuysa fiyatı için iyi, hele Y ayrımından aşağıya kablolar birleşip daha güçlü bir yapı oluşturuyor. Pedlerse çıkabilir. Kupanın içiyse başta dediğimiz gibi açılı.

Ses

Sıcak, detay yansıtmada eh, sahnede de açık olmasına rağmen eh ile iyi arasında 🙂 Slow müziklerde fiyatı için oldukça başarılı. Ancak mesela alt katmanda dolaşan bir piyano veya sitarı veya herhangi bir enstrümanı duyamayabilirsiniz. Ha duymanız çok da fark etmeyebilir zira bu kulaklık yeniden yarattığı enstrümanları pek de gerçekçi yaratamıyor. Örneğin Dire Straits ne kadar bu kulaklığın karakterine gidebilse de, içler acısı bir hale de gelebiliyor. Ancak hakkını yemeyelim; sesteki reverbi yankıyı vb seçebiliyorsunuz.

Bas konusunda klasik Sony diyoruz. Özellikle son yıllarda klasik kırılmaya başlansa da, “Sony yaptı mı baslı yapar” denir. Ve bu da istisna değil. Bası miktar olarak bol, bol olmasına bol ama diğer frekansları fazla örtmüyor. Yani sızma yapmıyor aşırı. Fakaat, asla derine de inmiyor. Yani dubstep gibi bol ve tiretebilen baslı türleri sevenler için kötü haber.
Mid performansı ve enstrüman ayrımı ise eğer yine Dire Straits gibi sakin bir grubu dinliyorsanız çok fena değil. Arka vokalleri duyabilmeniz olası. O pek geniş olmayan sahnede herşeye rağmen sağ ve sol kenarlarda bir iki şey duyabilirsiniz.
Tizdeyse hiç özel birşey yok. Sadece olmaları gerektiği için oradalar. Hoş bu Sony, tizzsiz midsiz bile yapsa Sony’di ama bu kulaklıkta minimumda tizi duyabilmek bile lutuf gibi 🙂 Özellikle Malia gibi vocal jazz şarkıcılarında şarkıcının o narin sesinin ve genel aydınlık yapının korunduğunu görüyoruz.

 

mdr-ma100_BOX-2197

Sonuç

Artık üretilmeyen ama elde kalan sıfırların 70 liraya, 2.ellerinse 40 liraya bulunabildiği bu kulaklık eğer yolun başındaysanız gayet iyi bir tercih olacaktır.

 

Fiyat / Performans: 90/100

Bu kulaklık hakkında soru sormak veya tartışma başlatmak için yazıya tıklayın forumumuza buyrun

 

Hakkında Mahirefe

Mahirefe, 200'e yakın Türkçe - 5 de İngilizce inceleme yazısıyla tam bir kulaklık tutkunudur. Aynı zamanda ülkemizin en yüksek trafikli sitelerinden olan Donanimhaber.com sitesinde Kulaklık bölümü yetkilisidir. Fiyat / performans kulaklıklar özel ilgisidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.