Anasayfa / Kafaüstü Kulaklıklar / Sony Mdr Zx600 inceleme – Uygun fiyatlı Sony Kafaüstü

Sony Mdr Zx600 inceleme – Uygun fiyatlı Sony Kafaüstü

Sony-MDR-ZX600-kulaklikSony hepimizin bildiği bir markadır. Bir nevi güvenilir limandır. Ürünleri ortalam seviyede seyreder hep bazen istisnai şeyler çıkartsa da. Ve çok geniş bir ürün gami vardır. Onlardan biri de hernekadar artık önceki nesil sayılsa da mdr-zx600. Aynı serideki zx100 ve zx300’ün abisi gibi bir konumda. Ve diğerleri gibi bu da oldukça bol bulunabilir + ucuz.

Malzeme Kalitesi:
Sony Mdr Zx600’ün malzeme kalitesi konusunda tam fiyatının hakkını veriyor diyebiliriz. Neredeyse tümüyle plastik yapı ve tacın kafayla temas eden kısmında yumuşaklığı sağlamak için ona uygun yumuşak materyal. İzolasyon pek iyi değil, zira bu bir dt1350 değil ve sadece kulaküstü. Yani kulakları kaplamıyor. Kablosu standart — tipli yatay kablo. Fena görünmüyor. Jakı da kablonun uzantısı gibi yapılmış aynı renkte. Kablo ile kupaların birleşimi hafif dışarıda. Bu sayede kazara takılmalar kopmaların önüne geçilmeye çalışılmış.

Ses Karakteri:
Ses olarak Mdr-zx600 hafif sıcak diyebiliriz. Sahne genişliği ve derinliği yüksek değil. Üzücü ama bu durum sahnenin en geniş gelmesi gereken canlı kayıtlarda dahi böyle. Herşey tam önünüzde ve az da sağ-solda çalıyor. En çok ilk arka sıra dahil oluyor müziğe. Enstrüman ayrımı da idare eder cinsten. Billur gibi bir harp ve zil ve onlara eşlik eden dolgun rock enstrümanları duyamazsınız. O yüzden çok net değil. Ancak nasıl olmuşsa vokal önde! Bu güzel. Diğer frekanslar ve arkaplan sızmadan şarkıyı söyleyen önde. Ve konumlandırma, yani sahnede enstrümanların yerlerini fark etmek düşük ile orta arasında. Kontrol konusunda da nispeten başarılı. Son ses açmadıkça duyulabilen bir kayıp yok ve tizler yormuyor da. Bas eğer şarkıda varsa önde. Diğerlerinin içine sızmıyor. Ancak fazla ağırlığı yok. Uzamıyor. RnB’deyken bas oldukça önde. Vokal arkada. Midler konusunda yukarıda dediğimiz gibi pek dolgun ve kristal netliğinde olmasa da fiyatını düşününce OK diyoruz. Haggard gibi klasik müzik enstrümanlı metal gruplarında hem sahne dinleyiciden uzakta hem de enstrümanlar daha da geride. Ama hemen arkasından Example gibi modern zamanın enstrümanları ve dubstep gibi müzik yapan bol klavyeli bir grupta sahneye bir iki adım yaklaşıyorsunuz. Fark, farkedilebilir. Tizler bol değil. Kulağı rahatsız etmiyor. Bol olmasa da hiç de yok değil. Bu açıdan kayda uygun davranıyor. Son seste dinlemeyin yeter, o durumda herşey gibi tizler de artacak ve rahatsız edebilecektir.

Sonuç olaraksa sıcak sesi, kolay sürülmesi, kulağı yormaması ve nispeten dengeli sunumu ile fazla birşey aramayanların ve çok ucuz diyebileceğimiz fiyatı ile bütçesi düşük olan kafaüstü kulaklıkseverin alabileceği bir kulaklık Sony zx600. Sıkça doğal enstrümanlı şeyler dinlemiyorsanız da öneririz.

Not: incelemede kaynak olarak ibasso dx90 kullanılmıştır. Bu da demektir ki çok daha ucuz, güçsüz cihazlarda sonuçlar biraz değişebilir.

sony-mdr-zx600-kafaustu

Bu kulaklık hakkında soru sormak veya tartışma başlatmak için yazıya tıklayın forumumuza buyrun

Hakkında Mahirefe

Mahirefe, 200'e yakın Türkçe - 5 de İngilizce inceleme yazısıyla tam bir kulaklık tutkunudur. Aynı zamanda ülkemizin en yüksek trafikli sitelerinden olan Donanimhaber.com sitesinde Kulaklık bölümü yetkilisidir. Fiyat / performans kulaklıklar özel ilgisidir.

2 yorum

  1. En ucuz mdr zx600 130-140 lira. Çok da ucuz bir kulaklık değil. Sennheiser’ın da giriş seviyesi kafaüstüleri var bu fiyata. Sahnesi dar, enstrüman ayrımı yok vs gibi hem kötü yanlarının çokluğuna değinmeniz, hem de bu kulaklığı tavsiye etmenizi anlamadım.. Ayrıca bu kulaklığın bas’ları gayet baskın, belki sizde kaynaktan dolayı sıkıntı olabilir. Standart ortalama bir dap(clip+, ipod video, herhangi bir sony player) ile bas’ları gayet baskın karakterde.

    • Incelemelerimde, bahsettiginiz mp3 calarlarin (dap) 2-3 gomlek ustu ve oldukca guclu&notr sesli dx90 kullanilir. O daplardaki ses karakteri az yada cok sicak oldugu icin soylediginiz sonuclara varmaniz normal. Yakinda gelecek olan Fidue kulaklik incelemesi Philips’in Vibe modeli dapinda sicak, basli ve doluyken dx90’da neredeyse tam tersi. Zira esas karakteri ortaya cikaran dx90 ve onun gibi notr yada notre yakin muzikcalarlardir. Giris seviyesi daplar daha genis kitleye hitap etmesi icin sicak ve basli calar, yani kulakliga normalde onda olmayan bas ve sicak sesi katar.
      Tavsiye konusuna gelince, hicbir sey butunuyle iyi degil. Hele kulaklik camiasinda kesinlikle oyle. Buna ragmen bir kulaklik tavsiye ediliyorsa tavsiye edilmeye deger oldugu icindir. Kadi kizinin kusru olgusu 1000 liranin ustundeki kulaklik veya daplarda da mevcuttur.

      Saygılarımla

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.