Anasayfa / Kafaüstü Kulaklıklar / Soundmagic HP100 inceleme: Nötr ses budur!

Soundmagic HP100 inceleme: Nötr ses budur!

soundmagic-hp100Hep ufak iemleriyle tanıdığımız Soundmagic markasının kafaüstüleri beklemeye değmiş ve ortaya HP100, HP200 ve yakın zaman önce de HP150 adındaki üç kulaklık çıkardılar. İlk olarak Soundmagic HP100 modeli ilgimi çekti ve deneyimlerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Kablosu spiralli ve 2.5 metre (spiral olması sayesinde kısa görünüyor). Kalınlığı ve jakının sağlamlığı güzel. Kupaya bir kilit mekanizmasıyla bağlanıyor. Koparmak için özellikle çekmeniz lazım.Aynalı kupalar hem güzel hem de çizilmeye açık. Ancak ne olursa olsun büyükler ve kuvvetli izolasyonla da birleşince kulağınızda iki rahat yastık varmışçasına oluyor.Kutusuna gelince, böyle güzel kupaları en son V-moda’da görmüştük. Bu serinin kutuları da güzel. Ve kabloyu söküp kutunun içindeki velcoryla sabitlenmiş (cırt cırtlı yani) poşede tıkıp kulaklığı da uslu uslu yatacağı yerine koyabiliyorsunuz. Kablo çantası dışında “vip card”, temizleme kumaşı, garanti belgesi, 6.3mm adaptörü, kutuya çantaya bağlama aparatı ve uçak adaptörü de kutunun içinde.

Ses

İşte zaten güzel olan kulaklıktan daha güzel olan kısım. Hem kutu içeriğine hem de sesine çok çalışmışlar belli. Onu da aşağıdaki grafikten anlıyoruz.

soundmagic-hp100-ses-grafigi

Bu grafik frekans grafiğidir ve mekanik bir ölçümdür. Kulaklığın genel ses karakteri hakkında fikir verir (her şeyi söylemese de). Üstteki grafiğin bize söylediği: Bas-mid ve tizler abartılmış, pompalanmamış. Tüm frekanslar hemen hemen düz bir çizgi izlemiş. Mid-tiz arasında hafif bir iniş var sadece. Hiç ekolayzırla oynamadan dubstepte çok derin ve hızlı baslar, Dire Straits’te (eski tip rock) önde vokal ve tüm detayıyla arka plandaki gitarlar ve bateri, kıpır kıpır Gorillaz’da Feel Good Inc.’in derine inmeyen ritimleri ile Albarn’ın önde kristal gibi hafiften burundan gelen vokali (nin arkasında sağında bir gitar). Kısaca; oldukça keyifli bir müzik deneyimi yaşatan bir kulaklık bu. Epey canlı çalıyor. Sıcacık olmasa da sıcak bir sesi var. Ve nötrlüğünden olsa gerek, çalan grup kayıtta ne kadar uzaksa burada da o kadar mesafeli oluyor. Gorillaz ile Nightwish farkından anlaşılıyor. Pedler de ne kadar rahatsa sahne de o kadar geniş. Ve derin. Sürülme konusu da problemsiz.

Bas

Baslar diğer frekanslara sızmıyor. Ve hızlı, boomy değil. Bir armatür hissi var bunun basında. Dubstep gibi bol bas vuruşlu türlerde baslarının tonal değişikliklerini ve çözünürlüğünü anlayabiliriz. Güçlü çıkış veren dx90 gibi cihazlarda eğer parça istiyorsa kulak titretecek baslar duyabilirsiniz.

Mid

Midler, yani orta frekanslar, konusunda da güçlü. Şarkıdaki tüm enstrümanlar burada. Kadın vokallerin sunulmasında sıkıntısız. Mid-bas kısımlardaysa mesele Rank 1’in L.E.D. There be Light parçasında adeta yağmur gibi yağıyor o çok derin olmayan vuruşlar ile keskinlik.

Tiz

Tizler ise tırmalamıyor ve yormuyor. Ha kayıtta varsa kulaklık çekinmiyor sunuyor tizi. Ama yoksa, genel ses karakteri uyarınca davranıyor.

Sonuç

soundmagic-hp100-kutuKulaklık hayatımda dinlediğim en iyi 2 kulaklığın “kafaüstü ve nötr” kulaklıklar olması tesadüf olamaz. Soundmagic Hp100 estetik ve iyi detaylandırılmış dizaynı, rahat pedleri, izolasyonu, taşıma çantası ve bu fiyatta zor bulunan nötralitesiyle beni benden aldı. Tizlerinin uysallaşması için biraz (100 saat kadar) pişme veya 100 saat kadar çalma gerekse de, o kadar kusur..diyoruz.

 

 

 

Bu kulaklık hakkında soru sormak veya tartışma başlatmak için yazıya tıklayın forumumuza buyrun

Hakkında Mahirefe

Mahirefe, 200'e yakın Türkçe - 5 de İngilizce inceleme yazısıyla tam bir kulaklık tutkunudur. Aynı zamanda ülkemizin en yüksek trafikli sitelerinden olan Donanimhaber.com sitesinde Kulaklık bölümü yetkilisidir. Fiyat / performans kulaklıklar özel ilgisidir.

6 yorum

  1. HP100’ün fiyatı nedir? Nerden aldınız?

  2. Amazondan, 199 dolar. Ebayde de onun az üstüne mevcut.

  3. Merhaba telefonum xperia z2 ebayden sennheiser cx 400 i getitiriyorum yanına ek olarakda bunu almayı dusunuyorum sorum ise telefon ile bu kulaklıktan ne kadar verim alabilirim

  4. Xperia z2 ile tam verimli ses alabilirmiyim bu kulaklıktan

  5. Merhaba.

    O zaman için evet en iyi 2den biri oydu. Ama aradan çok zaman geçti ve en iyi 2 değişti. Fakat dediğiniz gibi bir sıralama olsa evet iyi olabilir.
    Tarihleriyse artık göstermiyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.