Anasayfa / Müzik / TİZ NEDİR ? NEDEN ÖNEMLİDİR ?
TİZ NEDİR ? NEDEN ÖNEMLİDİR ?

TİZ NEDİR ? NEDEN ÖNEMLİDİR ?

Öncelikle tiz frekansların parçadaki önemi büyüktür, her enstürman’ın farklı farklı tiz notaları vardır ve bu frekansları orjinaline en yakın şekilde kayıt edebilen bir mikrofon ile kayıt etmek gerekir. Nedir bu tiz notaları ? davulcunun zilleri , belli başlı perküsyon’lar , tuşluların üst notalarıyla yaylıların üst notalarına tiz frekansları diyebiliriz.

Yıllardır sebebini kimsenin bilmediği fakat herkesin koşulsuz bir şekilde uyguladığı bir şey anlatmak istiyorum :
Equalizer’ın tiz frekans aralığını sürekli yükseltmekteyiz, aynı şekilde düşük frekans (bas) ayarınıda yükseltmekteyiz, ayrıca mid frekansları da azaltmaktayız ve en kötüsü de bunları yaparken dinlediğimiz parçaya göre davranmamak’tayız, rastgele bir alışkanlık kazanmışız ve bu şekilde ilerliyoruz..

Aman diyeyim, ne dinliyorsanız dinliyor olun lütfen parçayı dinlemeden EQ ayarlarına dokunmayın, mümkünse FLAT olarak dinleyin müdahale etmeyin, çünkü dinlemiş olduğunuz parçalar,müdahale etmenize gerek duyulmasın diye Mastering mühendisi tarafından son derece dengeli bir şekilde editlendi ve satışa sunuldu.

Equalizer ayarlarınızla oynamayı bırakın, çünkü hem vakit kaybedeceksiniz hemde kötü bir equalizer ayarını zaman geçtikçe benimseyeceksiniz ve doğru bir tonlamadan gittikçe uzaklaşacaksınız.
Beynimiz kötü sesleri zamanla sevmeye meyillidir , bildiğiniz üzere negatif düşünceleri de beynimiz çok sever.

İşin tuhafı aslında mevcut ekipmanlar’ınız ile siz bu tiz frekansındaki detayları tam olarak duyamıyorsunuz,detayları biraz daha duyurabilen bir tık daha kaliteli sürücüye sahip hoparlör veya kulaklık tercih ettiğiniz zaman göreceksiniz ki EQ ayarlarıyla oynamanıza gerek yokmuş çünkü detayları artık duyabiliyorsunuz !

Dinlemenizi istediğim bir parça var.Tiz frekans farklarını bu örnekte iyi bir şekilde anlayabilirsiniz diye düşündüm.Bu üç parçanın ses tonundan birisi size daha yakın gelecek çünkü sizce doğrusu bu !
Parçanın ismi : Benny Mardones – İnto The Night

Parçanın Orjinal hali
Tiz frekanslarını editlediğim hali – Bu hali vintage ses karakterine daha yakın ve orjinaline göre biraz daha açık ve temiz ses rengine sahiptir.
Editlerken sadece Aphex Vintage Exciter simulatörünü kullandım resimden görebilirsiniz.
6cx
Son olarak’ta kendi kulağıma göre editlediğim hali
ve editlerken kullandıklarım.
6x

Müziğinizi dengeli bir şekilde dinlemeye özen gösterin, tizleri çok abartıp diğer frekansları kapatmayın yada tam tersi, en önemlisi başkasından gördüğünüzü kesinlikle uygulamayın,
kulaklarınız sizin başkasının değil ve kulaklarınızı yorarsanız ileride tedavisi mümkün olmayan hasarlar verdiğinizi anlamış olacaksınız fakat geç olabilir..

Dengeli müzikler,keyifli dakikalar dilerim,
Hoşçakalın

Hakkında IceRulez

Osman Rıfkı Fırtına - Profesyonel olarak müzik prodüksiyon ile uğraşmaktadır. müziği üretmek kadar dinlemenin de ayrı bir keyif olduğunun bilincindedir bu yüzden derin arayış içine girmiş bulunmakta olup sürekli bilgilenmekte ve bilgilendirmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.