Anasayfa / Kulakiçi Kulaklıklar / Monk İncelemesi – İnanılmaz fiyat / performans

Monk İncelemesi – İnanılmaz fiyat / performans

www.kulaklik.web.tr ekibinden herkese selamlar. Bu sefer ki incelemede hem okurken hem de dinlerken şaşkınlığa kapılacağınızı düşünüyoruz. Zira elimizdeki kulaklık 5$ !Monk, earbud tarzında süngerli haliyle 16mm gelen bir cihaz. Dinamik sürücüden oluşan bir donanıma sahip olan Monk bu basit yapısıyla çok kolay bir kullanıma da sahip. Dayanıklı, karışmayan kablosu günlük kullanıma büyük kolaylık sağlıyor.

300x300px-LS-209aab9e__ADI5656-2

Bu kulaklığın şimdiye kadar bahsettiklerimizden daha çok sizi şaşkınlığa düşürecek olan ses karakterine gelelim. Karakter demişken koyu (ağırbaşlı), sıcak (samimi) bir yapıda. Genel olarak alt frekanslarda yoğunlaşan bir yapısı var. Bu bas frekanslar bazen bizi çok mutlu etse de bazen hayal kırıklığına uğratabiliyor. Yumuşak ve kuvvetli (yoğun) baslar sebebiyle hızlı ve fazla enstrüman olan şarkılarda kafası karışıp; notaları birleştirdiği ve midlerin üzerine çıktığı oluyor. Fakat bu daha sakin şarkılarda muhteşem bir derinlik ve imagine özelliği katarak size mükemmel bir zevk köşesi oluşturuyor. Bas konusunda rock, metal dinleyemezken; jazz, klasik, pop tarzlarında başarılı buldum.

c1c9b390_01P1140272

Orta frekanslar, sahnede baslardan biraz daha geriye konumlanıyor. Bu durum midlerin biraz daha perdeli çalmasına neden oluyor. Düzgün bir tonlaması ve gerçekçi bir sunumları var. Bu kulaklıktaki en fedakar kısım bence .

Bu fedakarlık bununla kısıtlı kalmayıp, bence kulaklığa iş yapıyor dedirten, tizlerimizi yoğun bas etkisinden bütün izzetiyle koruyor. Bu sayede üst segmentteki kulaklıklara göre eksik çalma, uzama, notaları birleştirme sorunları yaşamadım. Tiz frekanslar bana kulaklığı dinlettiren kısım oldu diyebilirim.

Genel sahnesine bakarsak; vokaller en önde, hemen bas frekanslar takip ediyor ve peşinden de midve tiz takımı geliyor. Genişlik olarak tam 180° diyemem ama kesinlikle 130° kadar da düşmüyor. Derinlik olarak ise genelde tüm ekipmanlar orta kısımda ve öne doğru hareketlilik var. Aman aman arkalara giden ses takımı yok. Özellikle dikkatimi çeken bir hususu söylemek istiyorum ki; ekipman konumlandırması tizlerden sonra beni en çok şaşırtan karakteriydi. (“ne yaptığını bilerek çalmasıydı.”)

Sonuç olarak 5$ fiyatıyla, biraz basları biraz da Monk’un tarz seçimini göz ardı ederseniz sizi çok para ve vakit kaybından kurtaracaktır. Sonuç kısmında önerdiğim tarzları da söyleyip yazıya son vermek istiyorum; jazz, klasik, pop, pop-rock.

Okuduğunuz için teşekkürler… Yazılarımızı beğenmeyi ve bizi takip etmeyi unutmayın. 🙂

Bu ürün hakkında daha fazla bilgi için Foruma..

Hakkında CapoN

Furkan - Her sesin değil kaliteli sesin peşinde..

2 yorum

  1. Elinize saglik Furkan hocam.
    Tesekkurler.
    Monk benim de dinledigim bir earbud kulaklik oldugundan incelemedeki ifadelere katiliyorum.
    Zaten fiyatina göre elestirilecek pek de bir tarafi yok.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.