Anasayfa / Kulakiçi Kulaklıklar / Westone Um30 Pro’yu İnceledik

Westone Um30 Pro’yu İnceledik

westone-um30-fitÖzellikle kulakiçi kulaklıklar konusunda başarılı işlere imza atan markamız Westone, Westone Um30 Pro ile de kulaklık hobisiyle uğraşan çevrelerde her daim olumlu bakılan bir marka olmasını korumuştur. Westone isim yapmış serileri olan UM ve W için bazı revizyonlar yaptı. Yapılan değişikler sesi etkilemese de şekil/şemal, kablo ve kutu içeriği değişti. Dolayısıyla inceleme aslında bir Um3X incelemesi olarak algılanabilir, bir sakınca yoktur.

Özet geçelim;

 • Detaylar mevcut ve her parçasından yine kalite akıyor.
 • Westone’u standart spiralli kablosu aynı ve tak-çıkar (değiştirilebilir) özellikte. Asılmazsan kolayca bozamazsın.
 • L tipi jak üretilirken iç kutu malzemesi kullanılmış, dayanıklı.
 • Westone kablosundaki Y ayrımı gayet hafif ve naif
 • İki parçadan oluşan sürücü yapısı herzamanki gibi kaliteli, birbirine entegre görünümde ve boşluksuz. (Made in USA olunca böyle oluyor işte.)
 • İzolasyonu gayet etkili
 • Komforu enfes, bir kez kulağınıza oturdu mu kulaktan çıkarmak için kerpetenle sökmek lazım. Ha bolca terlerseniz en iyisi bile gelse arızalanabilir.
 • No mikrofonik etki – No sıkıntı (şarkı sözü)

UM30 Pro’nu ses karakteristiği
Westone UM30’un sunumu önde. Karanlık atmosferli. Ayrıca hızlı da. Klasik bir armatürün tüm özelliğini sergiliyor. Sürülme konusunda da sıkıntı yaratmıyor. Kronik westone özelliği olarak ne kadar güç verirsen o kadar coşuyor. Fakat fazla güç, daha iyi ses.

Bas
Metallica albümleri gibi mid-bass kamburuna yatkın parçalarda baslar bollaşıyor. Genel olarak yatkınlığı bu şekilde zaten. Bas’ların hakim olduğu bir kulaklık değil, ama yerindeler ve hep varlar. Eserinizde veya dinlediğinizde bas varsa doğru tonlarda duyabilirsiniz.

Mid
Midler önde. Vokaller tek tek söylüyor ve yakınınızda ama davulun ve diğerinin arkasına da geçebiliyor. Ama önde midlere rağmen sert değiller.

Tiz
Tizler önde değil fakat doğru bir kararda ve yerindeler, algılamakta sıkıntı çekmiyorsunuz. Zaten kulaklığın fitliği de yüksek olunca kulağı hiç yormuyorlar. Bu bence spesifik ve pozitif bir özellik.

Sahne
Sahne yakın. Müziği kat kat seçebiliyorsunuz. Vokalin yerini de. Yanlara doğruysa özel birşey yok. Um3x‘in bunaltı verebilen sahne darlığını biraz aşmışlar. Ayrımda problem yok. Detaylarsa iyi denebilir.

Sibilans
Nadir olarak kulağıma geldi.

Sonuç
Bu Westone um 30 pro modelini Westone’un başarılı kulaklıkları sınıfına sokabilirim rahatça. UM3X’ten 1 tık daha iyi bence. Değişebilir pratik kablosu da gayet güzel bir ayrıntı. İster elektronik dinleyicisi ol, ister enstrumental, ikisine de cuk oturur. Kulaklık aldığınızda malzeme kalitesine takıyorsanız westone’un işçiliği her şekilde sizi tatmin edecektir. Geriye tek bir önemli nokta kalıyor; karanlık ses.

westone-um30-pro

Hakkında Mahirefe

Mahirefe, 200'e yakın Türkçe - 5 de İngilizce inceleme yazısıyla tam bir kulaklık tutkunudur. Aynı zamanda ülkemizin en yüksek trafikli sitelerinden olan Donanimhaber.com sitesinde Kulaklık bölümü yetkilisidir. Fiyat / performans kulaklıklar özel ilgisidir.

4 yorum

 1. Merhaba Mahir Bey. Site harika. Emeğinize, ilginize sağlık.

  “Sürücü yapısı” “Sürülme konusunda da sıkıntı yaratmıyor” “sahne” “karanlık ses” gibi buna benzer terimleri yetersiz bilgimden dolayı tam olarak anlayamıyorum. Site de bu gibi terimleri açıklayan bir yazınız var mı?

 2. Yok. Tek anlama şansınız buluşmalara katılmak.

 3. Eline emeğine sağlıkl Mahir Hocam , ayrıntılı ve güzel yorumun için teşekkürler 🙂

 4. Teşekkürler , kulağınıza emeğinize sağlık Mahir Hocam 🙂

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.