Anasayfa / Müzik Çalar / Xduoo X2 İncelemesi

Xduoo X2 İncelemesi

İşte sitemizde de incelediğimiz ve gönülerde yer etmiş Sansa Clip’in gerçek bir rakibi. Xduoo X2. Özellikleriyle başlayalım, sese geliriz. Direkt kıyas ise başka bir yazının konusu olacak.

900x900px-LL-fad34f47_2014121911544622

 

Yani; 50gram ağırlıklı, küçük, 10 saatten fazla çalma süresi sağlayan, 8 ile 300 ohm arası kulaklıkların uygun olduğu, orta-yüksek arası bir ses şiddetine sahip, +3 Gain düzeyinde sesi güçlendiren, 32 ohmda 250mW güç veren, mp3 – wav – flac – ape – wma çalabilen, 32gb’a kadar destekleyen (bu kısımda bir uyuşmazlık var zira 64gb kartın da çalıştığını gördük ve usb ile şarj edilebilen bataryası olan bir mp3 çalar.

Kasa tamamen siyah aliminyumdan imal. Ekranı da 4 satırlı bir lcd ekran. O ekran aynı zamanda ayna gibi de yansıtıyor 🙂 Açılış kapanışı da 2 saniyeden fazla sürmüyor. Aynı zamanda şarkıyı durdurduğunda süresi kısa bir fade out ile durduruyor. Yani o anki sesten sıfıra inerek durduruyor. Bu fiyattaki bir cihaz için güzel düşünülmüş bir özelik bizce.
Jakı oldukça kuvvetli sarıyor, tuşları ise basarken net duyulabilen bir basma sesi çıkarıyor.

Arayüzü basit. Ekran 4 satır ve sınırdan aşağı indiğinizde (mesela albüm listesine bakmak) tekrar baştan tazeliyor. Ancak tuşların yaptıkları şeyler (sağa sola gitmek için basmanız gereken tuşların alıştıklarınız gibi olmaması mesela ama FW ile düzeltildi sanırız) gibi ufak sıkıntılar olmasa tuşlara basınca çıkan ses bile görmezden gelinebilir durumda.

Sesine gelince; öncelikle hassas kulaklıklar ile dinlerken dahi dip ses duyamadık. Ancak cihazı durdurmuş sıfır sesle dinlerken ancak etrafınız da sıfır sesse duyabileceğiniz ince bir tül gibi hss var. Ancak bunu duymak için özellikle aramak gerekiyor.

Onun dışında sesi parlak, transparan-ca ve hafif renkli. Sahnesiyse ortalama. Bu konuda özel birşey yok. Basları abartı değil. Daha ziyade bir mid önceliği var.

{C310A316-9739-E442-8594-BE3AAC484C47}_2

Sürme kapasitesine bakarsak, çıkışı herkesi şaşırtabilecek bir 250mw!

Bu ne demek? Bu, özellikle kafaüstü kulaklıklarla da yükseklere çıkmadıkça amfi gerekmeden eğlenceli bir dinleme yapabileceksiniz demek. IEMleriyse hiç saymıyoruz Havi B3 dışında. Bize sorarsanız, 250ohm direncinde Beyerdynamic t90 dışında sürme problemi yaşamadık.

 

Clipe alternatif arayan ve kafaüstü kulaklık kullananların alması gerektiğini düşündüğümüz bir müzik çalar x2. Fiyatı da 50 dolar civarında. Alanında tecrübeli vene yaptığını iyi bilen Fiio gibi hızla, sürekli firmware çıkaracak gibi durmaları da cabası. An itibariyle ilki yayınlandı bile.

Bu mp3 çalar hakkında soru sormak veya tartışma başlatmak için yazıya tıklayın forumumuza buyrun

Hakkında Mahirefe

Mahirefe, 200'e yakın Türkçe - 5 de İngilizce inceleme yazısıyla tam bir kulaklık tutkunudur. Aynı zamanda ülkemizin en yüksek trafikli sitelerinden olan Donanimhaber.com sitesinde Kulaklık bölümü yetkilisidir. Fiyat / performans kulaklıklar özel ilgisidir.

13 yorum

 1. Güzel inceleme için teşekkürler 🙂

 2. birde karşlılaştırmalı inceleme yayınlarsanız çok iyi olur .
  fiio x1 sansa clip 🙂
  birde flac ve ape desteğini denerseniz süper olur.

  • Merhaba. Yazıda belirttiğimiz gibi o da yapılacak ve netice itibariyle güzel olacak 🙂
   Flac ise denendi ve sıkıntı görülmedi. Ape ise pek rastlanan bir format olmadığı için denenmedi.

 3. Şarkı sözü içeren flac dosyalarını oynatmama sorunu varmış cihazın , yeni firmwire ile bu sorun giderildi mi , bilginiz var mıdır ?

  • Bu sorun muhtemeldir. Zira aletin ekranı temel bilgileri gösteriyor, o kadar. Böyle küçük bir cihazda bir de şarkı sözü gösterebilme eklenseydi fazla yüklenirlerdi.
   Yeni firmware’in bu konuda ne yaptığınıysa henüz bilmiyoruz.

 4. Merhaba hocam. Fiio x1 ile arasındayım. Aralarında 130 tl fark var. Değer mi sizde. Fiio x1 mi almalıyım yoksa xduoo x2 mi. Aralarında bariz fark var mı acaba ses kalitesi açısından.

 5. Hocam merhaba, 20-25 tane flac parça denememe rağmen hiç biri cihazda bırakın oynatmayı, görünmüyor bile. Neyi yanlış yapıyorum? 7.0 yüklü cihazda.

 6. sansa almamaya değer mi bunu almak?

 7. fiio m3 ile arasında çok fark var mı? hangisi alınmalı?

 8. Aralarinda fazla fark yok.Eger yogun olarak elektronik ve pop muzik dinliyorsaniz M3’u tavsiye edebilirim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.