Anasayfa / Müzik Çalar / XUELİN İHİFİ 770C İNCELEMESİ/SİYAH MELEK

XUELİN İHİFİ 770C İNCELEMESİ/SİYAH MELEK

images (9)

Çin merkezli Xuelin firmasının 100 dolara satışa çıkardığı ve Fiio x1’in ses kalitesi olarak epey önünde bulunan fiyat performans odaklı ürünü 770c’yi inceleyeceğiz bu yazımızda.

images (10)

MALZEME KALİTESİ

Malzeme kalitesi fiyatı için gayet iyi. Fırçalanmış alüminyumdan imal edildiği için gövdesi sağlam ve ince bir yapıda. Üstünde dokunmatik tuşlar var. Bu tuşlarla menüde gezinip şarkı değiştirebiliyoruz. Fiziksel tuş olarak üstünde sadece açma/kapama tuşu var. Bu açma/kapama tuşu aynı zamanda şarkı durdurmaya ve başlatmaya da yarıyor. Üstünde iki adet kulaklık çıkışı var. Biri A ve diğeri B olan bu çıkışlardan; A olanı genelde müziğe Bass katıyor, B olanı daha nötr ve dengeli çalıyor. B olan kulaklık çıkışının yanında usb şarj portu var. Ses açma/kısma yine dokunmatik tuşlarla yapılıyor. Ses çıkış gücü epey yüksek ve fiyatının üstünde. Akıcı ve kolay kolay takılmayan sade bir işletim sistemi var. Dil seçeneğinde Türkçe’ye de yer verilmiş olması çok hoş olmuş gerçekten.

IHIFI 770CU-700x700

SES KALİTESİ

Xuelin 770c, Nötr ve hafif sıcak bir ses karakterine sahip. Bu yüzden dengeli sesden hoşlananlar listesine 770c’yi de alabilirler.

BASS-MİD-TİZ

Bassları yeterli ama çok fazla derine inemiyor. Bir yerde bass varsa vurup geçiyor. Fiiolar gibi bass çoğaltma yoluna gitmiyor. Bass performansı olarak Fiio x3’den geride diyebilirim. Daha fazla bass isteyenler, koyu bir kulaklıkla A çıkışından B çıkışına göre daha fazla bass performansı elde edebilirler.

Midleri, Nötr karakterinden dolayı 770c’nin başarılı olduğu alanlardan. Vokal ve enstrümanlar gayet net, yumuşak ve hafif sıcak bir yapıda. Dinlemesi keyifli. Vokaller, çalınan parçaya göre öne de gelebiliyorlar. Ama genelde midler, dengeli ve çok fazla öne çıkmayan ama net ve detaylı bir yapıdalar. Sahnesi fiyatına göre ibasso dx50 kadar geniş olduğu için vokal ve ensrüman ayrımı kolay yapılmakta. Ama sahne, derinlik olarak daha dar bir yapıda diyebilirim.

Tizler de, diğer frekanslar gibi dengede ve detaylı. Zil-bateri-flüt-davul gibi vurucu tiz isteyen enstrümanlarda vurgu ve uzama yeterli seviyede. Tizler de kulak tırmalayan bir duruma denk gelmedim.

____________

Sonuç olarak fiyatının üstünde güzel bir cihaz olmuş Xuelin 770c. Gerek Türkçe dil seçeneği, gerekse iki farklı müzik karakteri için bulundurduğu kulaklık çıkışları ve çok yüksek ses çıkış gücüyle başarılı Çin merkezli ürünlerden biri olmuş diyebiliriz.

Hakkında blackrock35

Ahmet Er. İzmir Karşıyaka'da yaşıyor. Mp3 çalar ve amfilere düşkünlüğü var. İlk kulaklığı Grado olup, hep yanındadır. Sıkı bir Metal ve Klasik Müzik hayranıdır. Analitik kulaklıklara karşı ayrı bir sevgisi var olup, basskafadan ziyade tizkafadır.

6 yorum

 1. Gerçekten güzel ve gözden kaçan bir cihaz .
  770 in ekonomik versiyonu olsa arada ses kalitesi olarak bariz bir fark yok.

 2. 24BIT/192K

  Olarak görünüyor sınırı.

 3. Sansa clip+’dan sonra iyi bir upgrade olur mu acaba, vsonic gr07 bass edition ile kullanılacak.

   • Evet yaklaşık 2 ay kullandıktan sonra açıkça söyleyebilirim ki ses kalitesi olarak clip+’dan oldukça önde, öneriniz için teşekkür ederim.
    70 dolara fiyat-performans olarak üst düzeyde alet. Ancak firmware’de sıkıntılar mevcut, flac dosyalarda oldukça seçici özellikle microsd card’dan çalarken sıkıntı yaşanabiliyor. Bununla birlikte alet için Rockbox port’u bulunmakta, Rockbox kurulumuyla gerçekten level atlıyor diyebilirim. Daha iyi flac desteği, 24bit flac dosyaları çalabilme, album art – id3tag desteği, gapless playback, milyon tane ses ile ilgili ayar vs.
    Ürünü almayı düşünen herkese öneririm.
    Tekrar teşekkürler.

    • Merhaba arkadaş bende xuelin 770c var rotbox yapabilecek olan arkadaş varmı varsa bana yardımcı olabilirmisiniz

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.