Anasayfa / Kafaüstü Kulaklıklar / Yamaha HPH-200 İncelemesi

Yamaha HPH-200 İncelemesi

Hep müzisyen ürünleriyle ve yakın zaman önce çıkardığı kapalı (ve ona yakıştıramadığımız bas ağırlığıyla) kulaklıklarıyla bildiğimiz Yamaha bu sefer açık kulaklık yapmış. Bakalım nasıl yapmış?

yamaha_hph200

Kutu içeriği basit. 1.2m kablosu için uzatma kablosu, 6.3-3.5mm dönüştürücü ve çeşitli evraklar ile kulaklık. Basit demiştik değil mi? Kulaklık hafif(180gr) ve ızgarası ile tacının ana kısmı dışında tamamen plastik. Ve oldukça da hafif. Sürücüsüyse 40mm. Hafif ve taşınabilir bir kulaklık için ideal. 48 ohm impedansı ile az sonra gelecek olan şeyin sinyalini veriyor. Neyse ki basit Sansa Clip tarafından dahi doyucu bir sesle dinlenebiliyor.

DSC03127

Maksimum güç girişi ise tam 1000mw Yani güçlü mp3 çalarlar, amfiler ve stüdyo ekipmanlarına tam uygun.

Ses olarak bakarsak; dengeli ve laid back* bir sesi var (desek de biraz sıcak). Sahne açık bir kulaklıktan beklediğimizin tersine dipsiz kuyu gibi sağa sola yada ileri geri geniş değil (bu cümle güç verince biraz değişiyor). Çok olmasa da normal düzeyde transparan (yani arkadaki katmanları da verebiliyor) Enstrüman ayrımı çok iyi değil. Ancak sağ ile sol kupa ayrımı başarılı. Bir süre garip hissettirebilir. Elektronik seslerde aşırı olmasa da oldukça başarılı. Dubstep gibi türlere gider. Doğal enstrümanlı müziklerdeyse yumuşak sunumu sayesinde gerçekçilikten ödün vermeden işini görüyor. Jaques Loussier Trio gibi jaz müziklerde de eğlenceli, narin sesi duyabiliyorsunuz. Sağda bateri seti ve kontrbas var mesela. Haggard’a geçince de davullar ile zillerin azametle tepenize dikilmesini..

Bas olarak cömert ve muktedir. Duruma göre çok olmasa da derine inebiliyor. Ve fazla boomy değil, daha çok hızlı yapıda basları.
Midler geride, özellikle Qls qa360 gibi çok güçlü cihazlarla veya masaüstü amfileriyle anlaşılabiliyor. Bas ve tizler kadar önde değil. Detaylarsa çok duyulabilir değil.
Tizlerse pek bol değil. Ancak yine de sembolikten öte, varlıklarını hissettiriyor tiz vuruş veya enstrümanlar. Bunu da rahatsız etmeden beceriyor. Müzikte trompet gibi enstrümanlarda o metalden imal üflemeliyi hissedebilirsiniz.

yamaha08

Sonuç itibariyle, Yamaha HPH-200 Amazon.com fiyatı 150 dolarla açık ve portatif bir kulaklık edinmek isteyenlere ve çok detaylı dinlemeyenlere güzel sesiyle iyi gidebilir. En nihayetinde Yamaha standartı olsa da kaplı ve agresif sunumun enerjisini bulamayacak olsanız da, zevkler ve renkler tartışılmaz diyoruz 🙂

 

* yani rahat, geriye yaslanmış, agresif değil

Bu kulaklık hakkında soru sormak veya tartışma başlatmak için yazıya tıklayın forumumuza buyrun

Hakkında Mahirefe

Mahirefe, 200'e yakın Türkçe - 5 de İngilizce inceleme yazısıyla tam bir kulaklık tutkunudur. Aynı zamanda ülkemizin en yüksek trafikli sitelerinden olan Donanimhaber.com sitesinde Kulaklık bölümü yetkilisidir. Fiyat / performans kulaklıklar özel ilgisidir.

5 yorum

  1. Mahir Hocam iyi akşamlar ,
    Yamaha HPH-200 inceleme raporunuz için emeğinize elinize sağlık , çok teşekkürler 🙂
    Not : HPH-200 frekans aralıklarını soeabilirmiyim lütfen , teşekkürlerimle

  2. Merhaba mahir hocam bu kulaklık 249 tlye iyibir tercih midir?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Show Buttons
Hide Buttons
ga('set', 'userId', {{USER_ID}}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id parametresini kullanarak ayarlayın.